СЗО: Британскиот сој на коронавирус го има во 50 земји, загрижени сме за јапонскиот

Новиот сој на коронавирус кој првпат беше откриен во Велика Британија е присутен во 50 земји и територии, а новиот јужноафрикански вид во 20 од нив, објави Светската здравствена организација (СЗО).

Третата мутација на вирусот, чие откритие го објави Јапонија во неделата, може да има влијание врз имунолошкиот одговор и бара дополнително истражување, соопшти организацијата, оценувајќи го како „загрижувачка варијанта“.

„Колку повеќе се шири вирусот САРС-КоВ-2, толку е поголема веројатноста за мутација“, соопшти СЗО.

„Високата стапка на инфекција значи дека треба да очекуваме да се појават повеќе варијанти на вирусот.

Британската варијанта на вирусот, VOC 202012/01, која за првпат е пријавена до СЗО на 14 декември, е пронајдена во 50 земји, територии и зони, според организацијата на ООН.

Резултатите од тестот покажуваат распределба по возрасни групи и пол слична на онаа на другите варијанти на вирусот што циркулираат меѓу популацијата.

Следењето на контактите покажало дека новата варијанта на вирусот е позаразна.

Варијантата идентификувана во Јужна Африка, 501Y.V2, која за првпат е пријавена до СЗО на 18 декември, е откриена во 20 земји, територии и зони.

Можеби е позаразна од варијантите што циркулирале досега во земјата, но се чини дека не предизвикува потешки форми на болеста, објави СЗО во билтенот објавен во вчера вечер.

СЗО забележува дека преваленцата на овие две нови варијанти на вирусот е веројатно многу потценета.

Бочварски: На семејството на Верица ќе му биде доделен стан во Струмица

Министерот за транспорт и врски ,Благоја Бочаварски анјави на ФБ дека на семејството на трагично загинатата Верица , чии органи беа дадени за транпалнтација , ќе му биде доделен стан.

„Имајќи ја во предвид бескрајната хуманост на семејството Белчовски чија ќерка Верица трагично загина во сообраќајна несреќа, а нејзините органи беа донирани, како скромно оддолжување кон ова семејство, денеска на седница на Комисијата за станбени прашања при Владата со која претседавам, едногласно одлучивме да им биде доделен на користење стан во општина Струмица.

Семејството Белчовски ги поместија вредностите во општеството, а граѓаните на Македонија бескрајно им се благодарни за највисокиот чин на хуманост.“, напиша Бочварски на ФБ

ЦУК со едукативно бојно гаѓање по повод 7 Мај

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК),  Стојанче Ангелов денеска упати честитка по повод празникот на безбедноста во државата,  а истовремено учествуваше и на првото бојно едукативно гаѓање со пиштол за вработени во ЦУК.

Од ЦУК соопштуваат дека по повод Празникот на безбедноста 7 – Мај, е организирано и едукативно бојно гаѓање со пиштол за дел вработените во ЦУК на стрелиштето Камник.

Ова, додаваат, е прво вакво гаѓање во историјата на ЦУК и се предвидува да стане традиција и редовна активност, како едукативна, а и како активност за градење и подобрување на меѓучовечките односи во дирекцијата – ЦУК, како што е тоа вообичаено во современото демократско општество во светот.

Омразената водителка и стана цимерка на Моника од „Пријатели“ (ВИДЕО)

Кортни Кокс, најпозната по улогата на Моника во Пријатели, има нова цимерка.

Имено, познатата водителка Елен Деџенерис открила дека неодамна го продала својот дом во Беверли Хилс и се преселила кај Кортни, тврдејќи дека причина за тоа не биле проблемите со нејзината партнерка Портија де Роси.

"Немам брачни проблеми. Не живеам со Кортни Кокс затоа што ме избркаа од дома", изјавила водителката во својата емисија.

Кортни се пошегува дека не е најсреќна со својата нова цимерка.

"Бев нервозен затоа што ќе останеш таму, па ги префрлив сите работи на десната страна од бањата за да имам простор во фиоките. Навистина се подготвував за тебе", рече Кокс.

"И одеднаш гледам дека мојата четка не е на мојата страна и дека немам шминка. Ја презеде мојата страна. Лоша цимерка си", рече на шега Кортни.

„Портија ја презеде твојата страна“, одговорила Деџенерис, прифаќајќи ја шегата.


притисни ентер