Светот денеска „се бои“ во портокалово за да се стави крај на насилството врз жени и девојчиња

Пандемијата само долеа масло на огнот, тортурата врз жените кои што пријавиле семејно насилство во последниве две години значително е зголемена, алармираат невладините организации.

Но, велат – хроничниот проблем останува најголем дел од жртвите изложени на терор не се охрабруваат да го пријават насилникот. Од страв или од срам, неретко ги релативизираат физичките повреди, па на лекар или пред полицијата ги посочуваат како несреќа, стравуваат или пак се срамат да пријават.

-Самите жени се уште чувствуваат страв или се недоволно информирани, се чувствуваат небезбедни, несигурни каде да пријават, што понатаму, што со нив и со нивните деца доколку пријават, каде би оделе после тоа или како доколку излезат од тоа насилство би се снашле во општеството.Ана Аврамовска – Национална мрежа против насилство врз жените.

Невладините предупредуваат дека дел од случаите на насилство резултираат и со убиство. Најчести сторители се партнерите кои што убиството го извршиле во заедничкиот дом, или пак ако е фаза на развод, во домот на родителите. Најчесто оружје е пиштол, информираат невладините.

-Дури 7 од 10 испитанички изјавиле дека претрпеле сексуално вознемирување на јавен простор, како и сексуално вознемирување на интернет. Според последната анализа на фемицид, објавена од Националната мрежа 60% од жените кои што биле убиени, биле убиени од страна на нивен интемен партнер, сегашен или поранешен -Ана Аврамовска – Национална мрежа против насилство врз жените.

Во последнава година според министерството за труд и социјала околу 1140 жени биле мета на насилство само во 2020 година. А услугите од националната мрежа ги побарале околу 100 жени од јануари досега. Оттаму охрабруваат жртвите да кажат стоп на тортурата и да побараат помош, оти не се сами и има кој да ги заштити.

Тим кој што е составен од социјален работник, психолог, правник, со сета наша поддршка, мотивација, социјално советување ќе ги зајакнеме.Ана Аврамовска – Национална мрежа против насилство врз жените.

Од пријавите кои што пристигнале до националната мрежа, 45% се жртви на физичко, 30% претрпеле психичко насилство, 15% економско и 10 % сексуално насилство.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер