Суперлигата се распадна, Барселона смета дека тоа е историска грешка

Барселона издаде соопштение во кое објасни зошто се согласиле да бидат меѓу основачите на Суперлигата и дека проектот е запрен.

За разлика од шесте англиски клубови кои излегоа од Суперлигата и ја оставија со скромно извинување до навивачите преку соопштенија, Барселона денес, како и Јувентус вчера, ја посочуваат Суперлигата како неопходност и жалат што го одложиле започнатото.

Покрај тоа, испраќаат порака до оние кои ги угнетувале и заплашувале поради нивниот став.

Соопштението го пренесуваме во целост:

„1. Барселона го дели ставот на повеќето големи европски клубови дека во сегашната економска ситуација е потребно да се спроведат структурни реформи за да се гарантира финансиска одржливост и да се подобри спектаклот што им го нудиме на навивачите ширум светот и да се зголеми нивниот број како основа на која тоа почива.

Поради сето горенаведено, раководството на Барселона ја прифати понудата да станеме еден од основачите на Суперлигата, натпревар кој има за цел да го подобри квалитетот и привлечноста на шоуто што им го нудиме на љубителите на фудбалот и истовремено, затоа што тоа е основниот принцип на Барселона, да бараме нови формули на солидарност со фудбалското семејство.

Одлуката е донесена со убедување дека откажувањето од Суперлигата, како статус на еден од нејзините основачи, ќе биде историска грешка. Ние сме еден од најважните спортски клубови во светот и како такви мора да бидеме лидер затоа што тоа е составен дел од нашиот идентитет.

Во секој случај, Барселона клуб што отсекогаш бил и ќе биде сопственост на сите нејзини навивачи им ја препушти конечната одлука на надлежните органи по темелна и детална анализа.

2. Откако се увери во силните реакции предизвикани од споменатата иницијатива, Барселона несомнено разбира дека е потребна многу подлабока анализа за да се разберат причините што доведоа до такви реакции, да размислат и да ги решат сите отворени прашања на вистински начин. Оваа анализа мора да биде длабинска и бара време и трпеливост за да се избегнат избрзаните постапки.

Сметаме дека е подеднакво важно да се нагласи фактот дека судот потврди дека клубовите кои ја основаа Супер лигата направија сè легално. Затоа Барселона смета дека е несоодветно да се води дебатата за Суперлигата во атмосфера на неоправдан притисок и заплашување.

И покрај тоа што е целосно свесна за важноста на оваа тема и интересот што го предизвикува, како и потребата секогаш да се делува со максимална транспарентност, Барселона бара максимално разбирање, почит, па дури и трпеливост од своите фанови и јавноста во целина “.

Џеј Ло во секси поза, чија е раката на нејзиниот задник? (ФОТО)

Додека има гласини за наводно помирување на поранешната двојка, Џенифер Лопез и Бен Афлек, Лопез реши да ги игнорира сите гласини и да се посвети на работата.

Таа снима во Мајами, а нејзиниот стилист Роб Зангарди објави фотографии од Џеј Ло во предизвикувачка модна комбинација. Носи црвен фустан со длабок шлиц и наметка.

Модната комбинација ја надополнила со големи обетки и неутрална шминка.

„Тој сјај на Џеј Ло“, напишал стилистот покрај фотографијата.

Освен што нејзините обожаватели делат комплименти, тие забележале и нечија рака на нејзиниот задник.

„Ова е најсексипилното нешто што некогаш сум го видела“, „Каде можам да се пријавам за да работам со тебе?“, „Кој е среќникот што ти го држи задникот?“, „Кралица“, се само некои од коментарите.

Имено, човекот на фотографијата е шминкерот Скот Барнс.

Ги имитира топлес позите на Ирина Шајк, па доби повеќе лајкови (ВИДЕО)

Снимката со Ирина Шајк, во кое ги покрива градите со раце, на Инстаграм ја погледнале 1,5 милиони луѓе, но пародијата на австралиската комичарка собрала дури 800 000 прегледи, и тоа за три дена помалку.

Селест Барбер се прославила со ироничните и смешни имитации на совршени, често нереални фотографии од познати личности, а последна на удар беше 35-годишна руска манекенка.

„Буахахааха“, „Ме убиваш секој пат“, „Умирам од смеа“, се само некои од реакциите, кои се прилично чести кога станува збор за нејзините имитации, на кои таа ја изгради својата слава на Инстаграм.

Имено, 7,9 милиони луѓе ја следат на таа социјална мрежа.

Кинески ровер ноќеска ќе се обиде да слета на Марс

Кина треба да се обиде да го спушти својот прв ровер на Марс вечерва околу 1 часот по полноќ. Станува збор за многу ризичен потфат што успешно го постигнале само половина од леталата што стигнале до Црвената планета.

Слетувањето е предвидено за сабота во 1 часот по полноќ, иако засега Кинеската национална вселенска агенција (ЦНСА) сè уште официјално не го потврдила тоа.

Планирана е мисијата наречена Тијанвен-1 (Прашања до рајот) во две фази. Првата фаза, испраќањето на леталото во орбитата на Марс, беше успешно завршена. За време на втората, кинеското вселенско летало би требало да спушти орбитер и ровер на Марс.

Тијанвен-1 се состои од три компоненти: орбитер, летало и роботско возило, а масата на целото вселенско летало е околу 5 тони. Ќе се обиде да слета на копно со роверот на површината, додека орбитерот ќе продолжи да кружи околу Црвената планета.

Роверот со соларен погон е тежок 240 килограми, а по слетувањето три месеци ќе бара биомолекули и други знаци на живот, по што неговата мисија завршува. Орбитерот, пак, треба да кружи околу Марс уште две години.

Роверот наликува на роверите на НАСА 2000 Спирит и Опортјунити, а се напојува со соларни панели.

Кога станува збор за истражување на Црвената планета, досегашната статистика е добро позната - скоро половина од сите претходни обиди не успеале. Првиот обид на Кина да испрати сателит „Јингхуо-1“ на Марс пропаднал бидејќи нејзиниот руски носач престанал да работи и се урна во Тихиот океан.

Доколку Тјанвен-1 безбедно слета на тлото на Црвената планета, тоа ќе биде првото слетување на Марс во последните неколку децении, што не било извршено од НАСА. Иако Советскиот сојуз го спушти леталото на површината на Марс во 1971 година, тоа престанало да работи 110 секунди по слетувањето, по што е изгубен контакт со него. Досега само САД успеале да слетаат на Црвената планета, осум пати од 1976 година.

Повеќе од половина од леталата што требало да ја допрат земјата на Марс или експлодирале, или изгореле, или се скршиле на површината.

Во случај мисијата да успее, Кина ќе стане трета земја во светот која успешно ќе слета на површината на планетата или втора чиј ровер детално ја истражува оваа далечна планета.

притисни ентер