Стотици летови откажани поради снегот во Јапонија, во Кина се измерени -53 степени

Обилниот снег прекри многу делови на Јапонија, предизвикувајќи прекин на патниот и железничкиот сообраќај и откажување на стотици летови, a загинало најмалку едно лице.

Невообичаено судената воздушна маса и нискиот воздушен притисок предизвикаа обилни снежни врнежи и силен ветер низ Јапонија, а силен студ ги зафати и другите азиски земји претходно оваа недела.

Најмалку 124 лица загинаа во ниските температури во Авганистан претходно оваа недела, според извештаите на медиумите, додека температурата во Мохе, најсеверниот град во Кина, во неделата се спушти на рекордни -53 степени Целзиусови. Јужнокорејскиот туристички остров Џеџу во вторникот откажа речиси 500 летови до и од својот аеродром поради суровите зимски временски услови.

Јапонија извести дека особено обилен снег паднал во областите покрај Јапонското Море. Во градот Маниви на западот на земјата за 24 часа паднаа рекордни 93 сантиметри снег. Едно лице загина како резултат на невремето, а уште два смртни случаи се истражуваат како поврзани со невремето, соопшти владата.

Домашните авиокомпании „ANA“ и „Japan Airlines“ откажаа повеќе од 300 летови, а во северна Јапонија супербрзите возови се суспендирани или одложени. Колона од околу 10 километри се формирала на автопатот во центарот на земјата, изјести телевизијата „NHK“.

Речиси 3.000 луѓе останаа блокирани на две железнички станици во западниот град Кјото, бидејќи возовите беа прекинати поради снегот и силниот ветер, а некои спиелена подот. Најмалку 15 возови морале да застанат помеѓу станиците, во некои случаи од доцна навечер во вторник до рано наутро во среда. Некои од патниците морале да одат пешки до железничките станици каде што им било организирано засолниште.

Силните ветрови најверојатно предизвикале товарен брод регистриран во Хонг Конг да потоне меѓу западна Јапонија и јужнокорејскиот остров Џеџу рано во средата. 13 од 22-та членови на екипажот се спасени, а потрагата по останатите продолжува. Ниту утре не очекува смирување на времето, пренесе Индекс.хр.

Го фатила сопругот со швалерка па направила хаос, такво дивеење не е видено (ВИДЕО)

Жителите на Нижни Новгород во Русија биле сведоци на луда сцена која љубоморна жена ја приредила на паркингот пред нивната зграда.

Како што вчера информираа од полицијата, пијана 38-годишна жена со „шевролет“ на 31 јануари намерно налетала на 39-годишен маж, по што неколку пати со клоци ја удрила жртвата. Покрај тоа, удрила уште еден маж и со својот автомобил оштетила седум паркирани автомобили.

На снимката објавена на Телеграм се гледа како вознемирена жена удира во паркирана Тојота, го скинува предниот браник, ги крши ретровизорите, а потоа се качува на покривот и скока на автомобилот. Заминала викајќи нешто, а потоа влегла во својот автомобил и почнала да удира во Тојотата и другите автомобили.

На едно видео се гледаат другите учесници во конфликтот: поголем маж удира помал маж и две жени кои се обидуваат да ги разделат, а бесната 38-годишна жена исто така е прикажана како вози во рикверц, прегазувајќи ги нозете на еден од мажите, соборувајќи го другиот и тој паѓа на земја, губејќи свест.

Во обид уште еднаш да го прегази, била сопрена од девојка во лесна облека. Жртвата била одвлечена поблиску до автомобил паркиран во близина, а пијаниот возач продолжил да ја уништува Тојотата. После тоа, таа излегла од автомобилот и неколку пати го удрила мажот кој се уште лежел на тротоарот.

Според првичните податоци од Истражната комисија, на 39-годишната жртва ѝ бил скршен скочниот зглоб, додека другиот не е повреден. Против жената возач е поведена кривична постапка за убиство во обид како и за возење во пијана состојба.

Причината за нејзината агресија била наводно љубомора. Имено, се тврди дека претепаниот маж е нејзиниот сопруг кого го пронашла во автомобилот со љубовницата.

Мадона танцува на песната „Wednesday dance“, фановите шокирани: Знаеш ли што правиш? (ВИДЕО)

Кралицата на поп музиката, Мадона на својот профил на TikTok објави видео на кое се обидува да танцува, во свој стил, се разбира, популарниот танц од серијата Нетфликс, но нејзините обожаватели и следбеници не се многу ентузијасти.

Како прво, на многумина не им беше јасно зошто Мадона танцува на песната на Лејди Гага, Bloody Mary, кога е општо познато дека тие двете долги години не се во добри односи. Некои од нејзините следбеници едноставно беа разочарани од нејзиниот настап. Ќе истакнеме дел од нивните коментари.

@madonna ♬ original sound - heyy

„Кој би помислил дека Мадона ќе заигра на песната на Гага“, „Знае ли чија е песната“, „Ајде да го избришеме тоа“, „Кралица на cringe“, „Игра на крек“, „Ова е најблиску до соработка помеѓу Мадона и Гага“, „О Боже, Мадона танцува на Гага“, „Таа танцува на песната на Гага, сега можам да умрам во мир“, „Не верувам што гледам“, се само некои од коментарите од социјалните мрежи.

Да потсетиме дека Гага на почетокот на кариерата ја споредуваа со Мадона, а таа тоа го сфати многу лошо и нејзиниот коментар ја навреди Мадона. „Само затоа што јас сум првата жена уметник во последните 25 години што успеала да ги достигне првите 40 на радио, не значи дека сум нејзина копија, тоа значи дека сум е**но паметна личност“, ги коментираше Гага споредбите меѓу себе и Мадона пред десет години.

Мадона не ѝ остана должна и јавно кажа дека Гага ја копира во многу сегменти, особено во музиката и имиџот. Како што е познато, тие двете никогаш не се помириле.

Десет мигранти се удавија во близина на островот Лампедуза, меѓу нив три жени и бебе

Десет мигранти, меѓу кои едно бебе и три жени, ги загубија животите обидувајќи се да преминат од Тунис во Италија, соопшти денеска италијанската крајбрежна стража која успеала да спаси 42 лица.

Преживеаните тврдат дека четиримесечното бебе ѝ се лизнало од прегратките на мајката која била уморна и паднало во морето пред почетокот на спасувачката акција. Еден маж скокнал во морето за да го извлече детето, но се удавил. Двете тела се уште не се пронајдени.

Брод со мигранти испловил од Тунис минатиот викенд, но набрзо се појавија тешкотии. Се верува дека жртвите починале од хипотермија. Во текот на ноќта италијанските власти спроведоа уште три брода со 156 мигранти до Лампедуза.

Италија повторно се соочува со прилив на мигранти од Северна Африка. Годинава преку Средоземното Море во Италија пристигнале околу 5.000 мигранти, наспроти 3.035 лани и 1.039 мигранти во 2021 година, покажуваат податоците на МВР.

Според ОН, 1.400 мигранти ги загубиле животите минатата година обидувајќи се да го преминат Средоземното Море.

притисни ентер