Србија се надева на „мирно лето” до крајот на јуни

На Србија во моментот не и е потребна задолжителна вакцинација, изјави денеска српската премиерка Ана Брнабиќ, коментирајќи го ставот на Европскиот суд за човекови права дека задолжителната вакцинација е „неопходна во демократско општество“.

"Засега има голем интерес и нема причина да размислуваме за воведување задолжителна вакцинација. Имаме луѓе кои самите аплицираат за вакцинација", рече Брнабиќ, зборувајќи во контекст на вакцинирањето на населението од коронавирус, иако одлуката на Европскиот суд се однесуваше на заразни болести.

Брнабиќ посочи дека „Србија се фокусира на своите граѓани“, но дека одлучила да донира уште 10.000 дози вакцини на Сараево, со цел да им помогне на пријателите и соседите во борбата против епидемијата.

Претходно денес, државниот секретар на Министерството за здравство Мирсад Џерлек за Радио Телевизија Србија изјави дека вчера, откако вакцината им била дадена на граѓаните кои не се пријавиле преку електронскиот систем, околу 22 000 лица кои немале закажано, ја примиле вакцината.

Според него, од почетокот на масовната вакцинација, на крајот на декември 2020 година, вкупно 1.578.800 граѓани на Србија досега ја примиле првата доза, а 1.130.000 биле целосно вакцинирани со првата и втората доза.

„Мора да продолжиме со сегашното темпо за да излеземе од оваа тешка состојба“, рече Џерлек, оценувајќи дека во Србија „полека се буди свеста на луѓето кои разбираат дека без вакцинација е невозможно да се излезе од пандемијата“.

Во обид да се забрза кампањата за имунизација што забавува, и покрај милиони дози на купени вакцини и воспоставениот електронски систем за регистрација и контрола на известување, Србија од вчера овозможи вакцинирање без претходна регистрација преку државниот е-систем.

Но, епидемиолошките податоци и вчера и денеска покажуваат дека бројките не опаѓаат како што се очекувало со неодамнешното воведување на не толку строгото затворање.

Во последните 24 часа 41 лице починало од ефектите на ковид во Србија, 42 починале вчера, а од 16.055 тестирани примероци, потврдени се нови 3.625 нови инфекции, додека вчера имало 3.615.

Денеска имало 7929 лица на болничко лекување, 265 на респиратори и 7938 на апарати за дишење.

Од почетокот на епидемијата, потврдени се вкупно 633.013 случаи, починале 5.620 пациенти со стапка на смртност од 0,89 проценти, а официјално е објавено тестирање на 3.547.832 примероци.

Српските здравствени власти се убедени дека, доколку сегашното темпо на вакцинација продолжи, Србија може да постигне „одличен резултат што ќе овозможи мирно лето“ до крајот на јуни.

Кардашијан во жешки пози со новото момче, рокерот ја објави снимката (ВИДЕО)

Рокерот Тревис Баркер ги изненади следбениците со нови објави на својот Инстаграм профил.

Баркер и го честитал роденденот на Кортни Кардашијан и истакнал колку ја сака, а за да му покаже на светот колку се заљубени, тој објави серија фотографии од нив заедно и едно видео во кое таа му го цица палецот. На фотографиите, двојката се гушка и се бакнува, а на една Тревис ја држи ногата на Куртни, додека дел од нејзиниот гол задник исто така влегол во кадарот.

Објавата предизвика голем број коментари. Некои му честитаат на парот за нивната љубов, додека некои, како пејачот Чарли Пут, го изразија своето изненадување со објавата на рокерот.

Патем, гласините за врската помеѓу Кортни и Тревис започнаа на почетокот на оваа година, а парот го потврди тоа неколку недели подоцна, исто така со објава на Инстаграм.

САД се обврзуваат дека ќе бидат предводници во борбата против климатските промени

Соединетите држави ќе се борат против климатските промени или „нема да остане ништо“ од нашата планета, рече американскиот државен секретар, ветувајќи дека ќе изврши притисок врз другите држави да ја намалат зависноста од јаглен.

Пред виртуелниот самит за клима во четврток и петок,чиј домаќин е американскиот претседател Џо Бајден, Антони Блинкен треба да одржи говор по повод враќањето на Вашингтон по повлекувањето на администрацијата на Доналд Трамп

„Ако Америка не го води светот во управувањето со климатската криза, нема да остане многу од нашата планета“, треба да нагласи државниот секретар според деловите на говорот што им се достапни на медиумите, пренесува Франс прес.

„Ако успееме во ова, ќе ја искористиме најголемата можност за генерациите да создадеме квалитетни работни места, да изградиме поправедно, поздраво и поодржливо општество и да ја заштитиме оваа прекрасна планета“, треба да додаде тој.

Иако минатата недела Соединетите Држави потпишаа заедничка декларација со својот главен стратешки противник Кина и ветија дека „ќе соработуваат во справувањето со климатската криза“, Блинкен најавува натпреварување.

"Во моментов доцниме. Кина е најголем производител и извозник на соларни панели, ветерници, батерии и електрични возила. Таа поседува третина од светските патенти за обновлива енергија".

„Ако не го надополниме доцнењето, Америка ќе ја пропушти можноста да ја обликува светската климатска иднина според нашите интереси и вредности и ќе изгубиме безброј работни места за Американците“, ќе рече американскиот државен секретар.

Во таа борба, Антониј Блинкен особено ќе го потенцира притисокот што треба да се изврши врз земјите зависни од јаглен.

„Кога земјите продолжуваат да зависат од јаглен, да инвестираат во нови централи на јаглен или да дозволат уништување на шумите, Соединетите држави и партнерските земји ќе ги предупредат на штетноста на ваквите активности.“

Кина, најголемиот светски производител на стакленички гасови, е одговорна за околу половина од светското производство на електрична енергија од јаглен, што е една од главните сопирачки во борбата против затоплувањето.

Но, ова прашање е чувствително и во САД, поранешниот претседател Трамп кој ја повлече земјата од Парискиот климатски договор, беше поборник на производителите на јаглен, иако побарувачката на САД за јаглен постојано се намалува.

Џо Бајден ги врати САД на договорот на првиот ден од неговиот мандат.

Се засилува ли тимот на „Сексот и градот“ по желба на Сара Џесика Паркер

Актерката Сара Џесика Паркер сака британскиот заводник Хју Грант да се појави во новите продолженија на серијата „Сексот и градот“.

Според странските медиуми, Паркер сака машка sвезда во серијата и дава се од себе за да го убеди Хју Грант да им се придружи на нивната екипа.

„Сара Џесика сфати дека треба голема, навистина голема, машка sвезда да се приклучи на повторната средба на „Сексот и градот“ за да помогне во олеснувањето на отсуството на Ким Катрал, и потенцијално и на Крис Нот, со кого сè уште преговара за враќање и за чија специфична улога сè уште се расправа “, изјавил извор близок на актерката за „Мирор “.

Новата сезона на „Сексот и градот“ се вика „И само така...“ и ќе има десет епизоди. Сара Џесика Паркер ќе биде во улогата на познатата Кери, а со неа во новите продолженија ќе се појават и Кристин Дејвис како Шарлот и Синтија Никсон како Миранда.

Хју Грант и Сара Џесика Паркер работеле заедно неколку пати. Тие прво соработувале во далечната 1996 година во трилерот Extreme Measures, а подоцна и во романтичната комедија „Што има ново со Морганови?“

притисни ентер