Со посредство на Трамп, Израел потпиша договор со Бахреин и Емиратите

Израел денеска потпиша договори за нормализирање на односите со Бахреин и Емиратите, а американскиот претседател Доналд Трамп го стави својот потпис.

Трамп рече дека „многу скоро“ другите земји ќе ги нормализираат односите со Израел и дека тоа е начинот да се постигне договор со Палестинците..

"Ние сме тука за да го смениме текот на историјата. Ова е зора на новиот Блиски исток, иднина каде што луѓето од сите вери и потекла ќе живеат во мир и просперитет", рече американскиот претседател во Белата куќа, каде го прими израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, како и министрите за надворешни работи на Обединетите Арапски Емирати и Бахреин.

Американскиот претседател исто така нагласи дека договорот ќе овозможи соработка меѓу Израел и двете арапски држави во секторите како што се туризам, трговија, здравство и безбедност и дека ќе им овозможат на муслиманите да ги посетуваат исламските светилишта во Ерусалим, како што е џамијата Ал-Акса.

Таканаречениот Абрахамски договор, именуван по фигурата важна за сите три главни монотеистички религии, е третиот договор за нормализирање на односите меѓу Арапите и Израелците од прогласувањето на еврејската држава во 1948 година.

Израел потпиша мировен договор со Египет во 1979 година и со Јордан во 1994 година.

„Наскоро ќе се приклучат и други држави“, рече Трамп по претходната средба со израелскиот премиер, додавајќи дека ќе има „меѓу пет и шест“.

Американскиот претседател, кој делува како посредник во постигнувањето на овие договори, денеска во интервју за телевизијата Фокс призна дека договорите со ОАЕ и Бахреин се дел од пошироката дипломатска офанзива што ќе ги принуди Палестинците да постигнат договор.

Министерот за надворешни работи на Бахреин, Калид бин Ахмед Ал Калифа, во говорот по Трамп рече дека договорот „покажа дека е можен, дури и реален“ договор со Палестинците, додека министерот на Емиратите, шеик Абдулах бин Зајед Ал Нахијан рече дека поради него „Блискиот исток веќе гледа промена што ќе се прошири низ целиот свет“.

Шефот на дипломатијата на Емиратите му се заблагодари на Израел што се откажа од најавената анексија на дел од Западниот брег, област што ја сакаат Палестинците во нивната идна држава.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху истакна дека со договорот „може да се стави крај на израелско-арапскиот конфликт еднаш и засекогаш“, додека Ројтерс известува дека во јужниот дел на Израел се слушале сирени за време на неговиот говор, а израелските медиуми објавија дека две лица се повредени во ракетни напади во трговски центар во градот Ашдод.

Стотици демонстранти денеска протестираа во Појасот Газа пред канцеларијата на Обединетите нации, осудувајќи го договорот меѓу трите држави.

„Палестина не се продава“, рекоа Палестинците на денот на потпишувањето на договорот што ќе му служи на Трамп во кампањата пред претседателските избори на 3 ноември.

Светски ден на волонтерството – 5 Декември

Светскиот ден на волонтерството – 5 Декември секоја година се одбележува со пригодни активности во движењето на Црвениот крст и Црвената полумесечина. 

На овој ден ширум светот се организираат најразлични активности за да им се оддаде признание на волонтерите за нивниот придонес и волонтерска работа за помош и поддршка на различни категории на население кои ги помага Црвениот крст.

Како резултат на пандемијата со Ковид-19, вчера Црвениот крст организираше онлајн вебинар настан за одбележување на Светскиот ден на волонтерството под мотото „За сите наши волонтери". Претседателот Стево Пендаровски учествуваше на настанот и во име на Црвениот крст на сите волонтери им го додели Признанието насловено „За сите наши волонтери" за севкупниот придонес во обезбедувањето поддршка за различни целни групи на население погодени од пандемијата со Ковид-19 во Република Македонија.

-Дозволете ми, во името на сите граѓани да им кажам едно големо благодарам на сите волонтери за нивната пожртвуваност, одговорност и посветеност. Сево ова е посебно видливо во овие вонредни услови во кои се наоѓаме заради пандемијата на Ковид-19, кога ни се потребни сите материјални, медицински, но, пред се, човечки ресурси, порача претседателот Пендаровски.

Честитајќи го Меѓународниот ден на волонтерството, претседателот Пендаровски посочи дека волонтерите на Црвениот крст кои се вклучени во помош и поддршка на луѓето кои се во незавидна состојба како резултат на пандемијата, претставуваат мотив и инспирација за сите останати и позитивен пример што ја враќа надежта во човечноста и хуманоста.

-Денес, кога целиот свет се бори со пандемија, треба сите да покажеме солидарност и одговорност, затоа што само преку развиена колективна свест ќе постигнеме заеднички напредок, им порача претседателот Пендаровски на волонтерите од Црвениот крст и истакна дека нашата држава се гордее со сите нивни досегашни активности и придонес во унапредување на добросостојбата на сите граѓани.

Претставниците од Црвениот крст изразија благодарност до претседателот Пендаровски за неговата континуирана поддршка на сите социјални и хумани активности на нивната организација.

Организацијата „Младите можат" денеска со почеток во 13:00 часот организира онлајн настан на кој ќе се дебатира за волонтерските активности во нашата заедница, за одржливоста на волонтерските активности и можности и за тоа каква поддршка им е потребна на волонтерите. Покрај тимот на „Младите можат", ќе бидат и Ирина Јаневска претседателка на Здружението за социјални иновации АРНО и Никола Јовановски, волонтер, активист, поборник за заштита на животната средина, член на УО на „Младите можат".

Нова градинка во Општина Илинден

Во населеното место Миладиновци во Општина Илинден денеска ќе биде пуштена во употреба нова градинка со капацитет за згрижување на 90 деца.

Градинката, како што е најавено, ќе ја предадат во употреба министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и градоначалникот на Општина Илинден Жика Стојановски.

Новата градинка е високо енергетски ефикасен објект на површина од 540 метри квадратни.

„Го чистиме Скопје во звуците на музиката"

Сите заинтересирани граѓани денеска од 10 до 11:30 часот ќе можат да се вклучат во акцијата за чистење на реката Вардар. Локацијата е од Автополигонот под Кале.

Се работи за волонтерски настан, кој беше најавуван на социјалните мрежи. Поддржувач е Германско друштво за меѓународна соработка – ГИЗ.

– Човек убаво се чувствува кога прави убави работи, а има ли нешто подобро отколку чистењето на запуштениот дел покрај преубавата река Вардар, со звуците на музиката, се вели во најавата за акцијата.

притисни ентер