Снимката на 42 најголеми астероиди во Сончевиот систем , откриваат многу тајни (ВИДЕО)

Користејќи многу голем телескоп на Европската јужна опсерваторија (ESO-v VLT) во Чиле, астрономите ги мапирале 42-те најголеми објекти во астероидниот појас, лоцирани во областа помеѓу Марс и Јупитер.

Никогаш досега толку голема група астероиди не била фотографирана толку јасно. Набљудувањата откриваат широк спектар на препознатливи форми, од сферични до облици слични на коски и им помагаат на астрономите да го следат потеклото на астероидите во нашиот сончев систем, велат од Опсерваторијата.

Деталните слики на овие 42 објекти се голем чекор напред во истражувањето на астероидите. Тие биле реализирани благодарение на телескопите на Земјата и придонесуваат за одговорите на важни прашања за животот, универзумот и многу повеќе.

„Досега, само три големи астероиди од главниот појас, Церера, Веста и Лутеција, се снимени со високо ниво на детали, бидејќи беа посетени од вселенските мисии „Dawn“ и „Rosetta “, испратени од НАСА и Европската вселенска агенција“, објасни Пјер Вернаца од Лабораторијата за астрофизика од Марсеј во Франција, кој ја предводел студијата за астероиди објавена во списанието Astronomy & Astrophysics.

„Набљудувањата на ЕСО дадоа остри слики за многу повеќе цели, вкупно 42“, додаде тој.

Поранешниот мал број детални набљудувања на астероиди значело дека досега клучните карактеристики, како што е нивната 3D форма или густина, во голема мера се непознати. Помеѓу 2017 и 2019 година, Вернаца и неговиот тим се обиделе да ја пополнат оваа празнина со темелна инспекција на главните тела во астероидниот појас.

Повеќето од 42 објекти во нивната големина на примерок (дијаметар или должина) се над 100 километри. Тимот специјално ги снимил речиси сите астероиди од појасот поголеми од 200 километри, 20 од 23. Двата најголеми објекти што ги испитувал тимот биле Цереса и Веста, со дијаметар од околу 940 и 520 километри, додека двата најмали, астероидите Уранија и Аусонија, секој со дијаметар од околу 90 километри.

Реконструирајќи ги облиците на објектите, тимот сфатил дека набљудуваните астероиди се претежно поделени во две „семејства“. Некои се скоро совршено сферични, како Хиги и Церес, додека другите имаат посвојствена, „издолжена“ форма, чија неоспорна кралица е астероидот Клеопатра, кој личи на коска.

Комбинирајќи ги формите на астероидите со нивните податоци за маса, тимот открил дека нивната густина значително се разликува. Четирите најмалку проучени густи астероиди, вклучувајќи ги Ламберт и Силвија, имаат густина од околу 1,3 грама на кубен сантиметар, што е приближно густината на јагленот. Најгустите, Психа и Калиопе, имаат густина од 3,9 и 4,4 грама на кубен сантиметар, соодветно, што е поголема од густината на дијамантот (3,5 грама на кубен сантиметар).

Оваа голема разлика во густината сугерира дека составот на астероидите значително варира, што им дава значајни индикации на астрономите за нивното потекло.

"Нашите набљудувања даваат силна поддршка за тезата за значајната миграција на овие тела по нивното формирање. Накратко, таквата огромна разновидност во нивниот состав може да се разбере само ако телата потекнуваат од различни региони на Сончевиот систем", објасни Јозеф Ханус од Универзитетот Чарлс во Прага..

Резултатите ја поддржуваат теоријата дека најмалку густите астероиди се формирале во далечни региони надвор од орбитата на Нептун, а потоа мигрирале на нивната сегашна локација.

Овие наоди се овозможени со високата чувствителност на Спектрополариметрискиот инструмент со висок контраст за истражување на егзопланети (СФЕРА) поставен на ESO VLT.

„Со подобрените способности на СФЕРА, со фактот дека малку се знаеше за формата на најголемите астероиди од главниот појас, успеавме да постигнеме значителен напредок во оваа област“, ​​рече коавторот Лорен Џорда, исто така од Лабораторијата за астрофизика во Марсеј.

Астрономите ќе можат да снимат уште повеќе астероиди во најситни детали со претстојниот ултра-голем телескоп ESO (ELT), кој во моментов се гради во Чиле и треба да започне со работа подоцна оваа деценија.

„Набљудувањата на астероидите од главниот појас ќе ни овозможат да ги проучуваме објектите со дијаметар од 35 до 80 километри, во зависност од нивната положба во појасот и кратерите со големина од 10 до 25 километри“, рече Вернаца.

"Постоењето на инструмент сличен на СФЕРА на ЕЛТ треба дури и да ни овозможи да снимиме сличен примерок од објекти во оддалечениот Кајперов појас. Ова значи дека ќе можеме да ја карактеризираме геолошката историја на многу поголем примерок од мали тела од Земјата “, заклучил Вернаца.

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

Помошникот на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека видеоразговорот со американскиот претседател Џозеф Бајден ќе се одржи по патувањето на рускиот лидер во Индија, планирано за следната недела.

Јуриј Ушаков не прецизираше кога точно ќе се одржи видеоповикот меѓу двајцата претседатели, велејќи дека сè уште се работи на последните детали за разговорите.

– Состанокот ќе се одржи за неколку дена. Веќе имаме конкретен датум и време за видеоконференцијата. Но, подобро е да се почека сите подготовки да бидат целосно договорени со американската страна. Тогаш ќе имаме можност да излеземе со официјално соопштение, рече Ушаков.

Тој рече дека двајцата лидери ќе разговараат за напредокот во спроведувањето на договорите кои двајцата ги постигнаа во Женева во јуни, за „незадоволителните" билатерални врски, „Авганистан, Иран, Либија, кризата во Украина и дијалогот за стратешка стабилност".

Швајцарија: Се зголемува бројот на заразени, се воведуваат построги мерки

Швајцарските власти денес најавија воведување на построги мерки за ограниучување поради зголемениот број на заразени со Ковид-19.

Маските ќе мора да се носат во поголемиот број затворени простори а само оние кои се вакцинирани или прележале Ковид ќе можат да одат на разни настани.

Надлежните ја повторија препораката што поголем број граѓани да работат од дома. Новите мерки стапуваат на сила на 6 декември и ќе траат до 24 јануари, пишува Ројтерс.

Ковид-сертификати за семејни собири?

Во Швајцарија досега се потврдени три случаи на инфекција со новата варијанта омикрон. Заразените се во изолација, а нивните контакти се во карантин.

Земјата која има 8,7 милиони жители се бори со пораст на инфекции, со повеќе од 96.000 нови случаи во последните 14 дена. На 29 ноември е забележан најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата – 11.340.

Властите исто така ја проширија употребата на Ковид сертификатите. Тие ќе бидат потребние за сите јавни настани што се одржуваат во затворен простор, како и за сите спортски и културни активности.

Ризик претставуваат и помалите семејни собири, се вели во соопштението.

„За собири со семејството и пријателите во затворен простор со 11 или повеќе учесници, препорачуваме во иднина да се воведе употреба на Ковид сертификат“, се додава.

притисни ентер