Снимена е боливудска верзија на „Форест Гамп“, еден од најскапите индиски филмови (ВИДЕО)

Во Индија се прикажува римејк на холивудскиот хит Форест Гамп, каде што се прават напори за заживување на Боливуд по пандемијата на Ковид-19.

Една од најголемите индиски филмски ѕвезди Амир Кан ја игра главната улога во филмот наречен Лаал Синг Чада. Индиската адаптација задржала неколку иконски сцени од оригиналниот филм, кој освои шест Оскари, вклучително и за најдобар филм, како играње пинг-понг и многу трчање, но биле направени некои промени.

Најпознатата реплика на Форест Гамп, што го игра Том Хенкс, „животот е како кутија бонбони, никогаш не знаеш што ќе добиеш“, во индискиот филм, гласи: „Животот е како голгапа. Твојот стомак може биде полна, но твоето срце секогаш копнее за повеќе“. Голгапа е популарна индиска закуска.

Индиската верзија на филмот ќе ги води гледачите низ историјата на Индија на сличен начин како што Форест Гамп прикажал важни настани во САД, како што е Виетнамската војна.

Кан, ѕвездата на мегахитот Дангал од 2016 година, и сценаристот Атул Кулкарни сè уште не откриле многу за тоа кои индиски историски околности се прикажани во филмот. Кулкарни само рече дека неговото сценарио е „убава приказна“. Кан (57) признал дека на почетокот се двоумел да се запознае со сценариото на Кулкарни бидејќи не бил сигурен дали е можно да се направи адаптација на ваква „култна класика“. Но, кога пристапил кон содржината, знаел дека сценаристот успеал. "Тоа беше трогателно искуство за мене. Многу ми се допадна. Веднаш сакав да снимам филм", додаде тој.

Друга боливудска ѕвезда, Карина Капур (41), во филмот ја игра долгогодишната пријателка на Синг, Рупа, како Џени во Форест Гамп, која ја игра американската актерка Робин Рајт. Капур рече дека заплетот е „безвременски“ со љубовна приказна. Филмот со буџет од речиси 23 милиони американски долари веќе е меѓу 25-те најскапи во историјата на индиската кинематографија.


Солзите на Нејмар по поразот од Хрватска го обиколија светот

Репрезентацијата на Хрватска го победи Бразил со 4:2 на пенали во четвртфиналето на Мундијалот, откако по 120 минути беше 1:1.

Нејмар ги доведе Бразилците во водство со прекрасен гол во 105. минута, а Хрватска возврати преку Бруно Петковиќ, кој погоди во 117. минута на асистенција на Оршиќ.

Во првата серија Доминик Ливаковиќ му го одбрани пеналот на Родриг и со тоа изврши огромен притисок врз Бразилците кои немаа право на погрешен потег бидејќи Влашиќ, Мајер, Модриќ и Оршиќ брилијантно ги изведуваа пеналите. Во четвртиот сет Маркињос ја погоди стативата и Хрватска се пласираше во полуфиналето.

Фотографиите од шокираните Бразилци, кои долго по крајот на натпреварот лежеа на теренот, во неверување што им се случи, го обиколија светот. Посебно неутешни беа Антони и Нејмар кој плачеше на тревникот. Соиграчите го тешеа, но Нејмар не можеше да ги сопре солзите.

Четворица уапсени во Брисел под сомневање за корупција во Европскиот парламент

Четири лица, меѓу кои и поранешен пратеник во Европскиот парламент, се уапсени во Брисел како дел од истрагата за корупција поврзана со земја во Персискиот залив, соопшти Федералниот јавен обвинител на Белгија.

Државното обвинителство не ја именувало државата, но според белгискиот дневен весник „Ле Соар“ станува збор за државата Катар чии функционери наводно се обиделе да купат поранешен претставник на италијанските социјалисти, кој бил во ЕП од 2004 до 2019 година.

Истрагата опфатила дејствија „корупција“ и „перење пари“ од организирана банда, соопшти истрагата. Неколку месеци, белгиските истражни судии „се сомневаа дека една држава од Персискиот Залив влијаела врз економските и политичките одлуки на Европскиот парламент, со плаќање суми на пари или нудење големи подароци на трети лица кои, поради нивната политичка и/или стратешка положба, имаат големо значење“ во таа институција.

Сојузното државно обвинителство, кое е задолжено за истрага на кривични дела тероризам и организиран криминал, не го открива идентитетот на приведените лица. Утринава во рамките на истрагата нарачана од судија од Брисел, извршени се 16 рации во различни општини на главниот град на Белгија, каде се наоѓа и седиштето на ЕП.

Покрај четворицата уапсени, во рамки на истрагата полицијата запленила „околу 600.000 евра во кеш“ и „компјутерски материјал и мобилни телефони“ чија содржина ќе се анализира. Цел на операцијата биле помошниците на европратениците кои работат во ЕП. Меѓу уапсените е и поранешен пратеник во Европскиот парламент, соопшти државното обвинителство.

Мадона продолжува со чудни објави: Губи фанови побргу од тонењето на Титаник

Кралицата на попот и понатаму ги загрижува обожавателите со своите објави на социјалните мрежи.

Така таа неодамна објави видео во кое носи црна маска од тантела додека пркосно држи црно стапче во устата и, изгледа, се снима себеси.

Следбениците тешко се справуваат со прилично необичните објави на Мадона и масовно негодуваат на однесувањето на нивниот „некогаш омилен уметник“.

- Некој да ѝ ја смени терапијата на Мадона. Ги плаши децата и ги губи обожавателите побрзо отколку што потона Титаник, напишал еден корисник на Инстаграм.

– Претпоставувам дека некои луѓе уживаат да ја гледаат оваа бизарно облечена баба, додаде друга.

- Што се случи со Мадона? Полуде. Таа беше мојот омилен уметник додека растев. е**но го изгуби умот, пишува во друг коментар.

Од друга страна, некои излегоа во нејзина одбрана, посочувајќи дека пејачката е провокативна од почетокот на кариерата.

- Сите имаат што да кажат за нејзиниот изглед. Нејзините постапки ви прават непријатност, а уметноста токму тоа треба да го прави - да провоцира. Запрашајте се зошто се грижите толку многу. Запрашајте се зошто тоа ви пречи. Дали мислите дека таа се грижи што мислите вие? Знаете ли што мисли таа за вас? Ништо, заклучила еден обожувателка.

притисни ентер