Скандал на избор на убавина: Им ставале ботокс на камилите на трката за 64,5 милиони долари

Над 40 камили биле дисквалификувани од натпреварот за убавина, откако било утврдено дека на животните им бил вбризгуван ботокс, лифтинг на лицето и хормони за зајакнување на мускулите.

Убавиците биле дисквалификувани од една од најголемите борби досега на фестивалот на камили Абдулазиз, каде одгледувачите се натпреваруваат за околу 49 милиони фунти или околу 64,5 милиони долари парични награди, пренесува „Дејли мејл“.

Судиите на фестивалот, кој се одржува во пустината североисточно од главниот град Ријад, изјавиле дека оваа година користат „специјализирана и напредна“ технологија за откривање измами со вбризгување.

Измамниците користат козметички процедури за да ги измамат судиите кои делат награди врз основа на обликот на главата, вратот, грбот и држењето на телото. Оваа година, властите откриле дека десетици одгледувачи им ги растегнувале „усните и носевите“ на камилите, користеле хормони за зајакнување на мускулите, вбризгувале ботокс во усните на камилите за да ги зголемат, ги надувувале деловите од телото со гумени ленти и користеле филери за опуштање на лицето.

- Клубот сака да се престане со сите манипулации и измами во разубавувањето на камилите - објави денеска саудиската новинска агенција, додавајќи дека организаторите ќе им определат строги казни на манипулаторите.

Не само што третманот е неправеден кон другите одгледувачи, туку и ризикуваат страшни повреди кај камилите. Видеото на кое се гледа камила со испукани усни откако е полна со ботокс на друг саудиски натпревар за убавина стана вирално.

Патем, стотици илјади Саудијци присуствуваат на фестивалот „Кралска камила“, кој вклучува и трки, распродажби и други свечености. На карпестата пустинска висорамнина, владата изградила постојано место за големи настани како што се трки и модни ревии.

Во павилјонот се одржува аукција, каде врвните камили можат да донесат милиони ријали. Има тезги со храна и продавници за сувенири, зоолошка градина со највисоки и најниски камили во светот и музеј со скулптури од песок на камили во природна големина.

Има и шатори за дегустација на млеко од камила и гледање текстил од влакна од камила, како и планетариум кој покажува како Арапите јавале камили низ пустината предводени од ѕвездите.

Ова „село на наследство“ го проширил престолонаследникот Мохамед бин Салман, кој го основал официјалниот „Клуб Камил“ со кралски декрет во 2017 година. Имено, тие се стремат да ја зачуваат улогата на камилите во бедуинската традиција и наследството на кралството. Одгледувањето камили е индустрија вредна повеќе милиони фунти и слични настани се одржуваат низ целиот регион.

Украина: Русија безмилосно гранатира села на југ, луѓето живеат во подруми

Русија се обидува да ја врати изгубената позиција во окупираната област Керсон во јужна Украина, соопштија локалните власти.

"Во регионот Керсон ситуацијата е постојано напната, непријателот е постојано активен. Ситуацијата е особено тешка во населбите лоцирани во близина на линијата на фронтот. Луѓето мора да живеат во подруми или да ги напуштат своите домови", соопшти регионалната државна управа.

„Окупаторите неуспешно се обидуваат да ги вратат загубените позиции и безмилосно ги гранатираат ослободените села“, додаваат од управата.

Српски „Курир“: Од септември во Србија доаѓаат 30 000 работници од Македонија и Албанија

Со „Отворен Балкан-ИД“ од септември во Србија доаѓаат 30 000 работници од Македонија и Албанија.

Наскоро, граѓаните на Србија, Македонија и Албанија ќе можат да се вработат во овие земји со идентификационите броеви на „Отворен Балкан-ИД“ без дополнителни административни бариери. Како што пишува српски „Курир“, „околу 30.000 многу потребни занаетчии, лекари, медицински сестри и техничари од Македонија и Албанија од септември ќе дојдат на работа во Србија без никакви дополнителни документи, работни визи и посебни дозволи“, јави дописникот на МИА од Белград.

Предвидено е граѓанинот кој сака да се вработи во една од овие три земји, да ги внесе своите податоци преку порталот е-Управа и на тој начин да го добие идентификацискиот број на иницијативата „Отворен Балкан“. Секој граѓанин кој ќе пристапи до порталот и ќе го добие тој број ќе може непречено да пристапи до пазарите на трудот во сите три земји, а целта е постапката да биде иста во Србија, Македонија и во Албанија.

Тоа ќе биде овозможено благодарение на иницијативата „Отворен Балкан“ и отворањето на единствениот пазар на труд. Дополнително, според експертите, целиот наш регион ќе стане многу поатрактивен за странските инвеститори, бидејќи полесно ќе најдат работници што им недостасуваат.

Директорот на владината Канцеларија за ИТ и е-Управа, Михаило Јовановиќ за Курир изјави дека сите професии што и се потребни на Србија интересни им се на луѓето од Македонија и Албанија.

-Сметаме дека ќе има работници кои ќе дојдат со завршено високо образование, но и оние кои имаат основно и средно образование. Многу се барани работниците во градежништвото и во областа на земјоделството. Треба да има многу заинтересирани и од областа на здравството, бидејќи платите овде се повисоки. Сепак, уште поважно е што како регион сите ќе станеме многу поинтересни за странските инвеститори, бидејќи побрзо и полесно ќе се дојде до работници, а тоа е една од причините тие да инвестираат во овој дел од Европа, кажа Јовановиќ.

Небојша Атанацковиќ од Сојузот на работодавачи на Србија оцени дека поголем број работници ќе им бидат од корист на работодавците за работни места кои вообичаено се секогаш испразнети.

– Мислам дека граѓаните на Македонија и Албанија во рамките на „Отворениот Балкан“ ќе бидат многу заинтересирани да дојдат кај нас, бидејќи условите и приходите се многу подобри. Исто така, кај нас работодавачите ќе имаат поголем избор и можност конечно да ги пополнат позициите за кои подолго време не можат да најдат соодветна работна сила. Ни недостигаат сите профили на занаетчии во градежништвото, заварувачи, потоа сите работници во угостителството и туризмот и за сезонски работи. Очекуваме од септември да пристигнат околу 30.000 работници, изјави Атанацковиќ за Курир.

Советникот на претседателот на Стопанската комора на Србија (ПКС), Ненад Ѓурѓевиќ кажа дека веќе подолг период има недостиг на работна сила во областа на земјоделството, градежништвото и текстилната индустрија. Тој додаде дека по пандемијата, многу меѓународни компании кои имаат свои ланци на Далечниот Исток ја разгледуваат можноста производството да го доближат до матичните компании во Западна Европа.

– Како Западен Балкан можеме да бидеме интересна дестинација за ваков тип на работа, оцени Ѓурѓевиќ.

Тој наведе дека ПКС нема прецизни податоци колку работна сила недостига, но наведе дека има потреба од работници за сезонски работи и во меѓународните компании кои работат овде.

-Познато е дека овие работници доаѓаат од соседните земји и од одредени земји на ЕУ, така што овој недостиг некако се компензира, но има потреба да се регулира, овие луѓе да имаат здравствено осигурување и да им тече стажот, нагласи Ѓурѓевиќ.

Просечната плата во Србија изнесува 631 евро.

На ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е околу 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Табановце времето на чекање за влез во државата е околу еден час. На ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е од 30 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани –Делчево.

притисни ентер