Шпанија убедливо ја порази Македонија

Машката ракометна репрезентација на Македонија загуби од Шпанија со 32-21  и го претрпе вториот пораз на Светското првенство во Германија и Данска.

Последната шанса за пласман во вториот круг останува Исланд ,против кого нашите ракометари ке играат утре во Минхен.

Најдобрите македонски ракометари се обидоа да дојдат до позитивен резултат против Шпанија но сетот тоа остана на обид па се помирија со 32-21 вториот пораз на Мундијалот.

Македонија одигра извонредно квалитетно прво полувреме во кое постојано беше во водство но на крајот го загуби со 13-12. На голот кај нас блескаше Никола Митревски но и Варгас кај Шпанците.

Двајцата беа брилијантни но карактеристика на првиот дел беа и големиот број промашени зицери на двете страни. Шпанија фуриозно го почна вториот дел со серија 5-0 по што стана јасно дека вториот пораз во Минхен е неминовен.

Во продолжение Раул Гонзалес ги штедеше силите за утре за решавачкиот дуел со Исланд за пласман понатаму. Исланѓаните денеска ја совладаа Јапонија со 25-21, а Хрватите рутински триумфираа над Бахреин со 32-20.

Утрешниот дуел со Исланд ке се игра  во Минхен во 18 часот ,а веднаш потоа за првото место во групата ке се борат Шпанија и Хрватска.

притисни ентер