Шок во фудбалскиот свет: Бразил нема да оди на Олимписките игри во Париз

Фудбалската репрезентација на Бразил не успеа да се пласира на Олимписките игри во Париз.

Фудбалската репрезентација на Бразил не успеа да се пласира на Олимписките игри во Париз, бидејќи синоќа беше поразена од аргентинската репрезентација со резултат 1:0 во натпреварот од последното, трето коло од јужноамериканските квалификации за Олимписките игри.

Стрелец на единствениот гол за аргентинската репрезентација беше Лучијано Гонда во 77. минута. Репрезентацијата на Аргентина, играчи до 23 години, ја предводи Хавиер Маскерано.

Во вториот натпревар од третото коло Парагвај ја совлада Венецуела со 2:0.

Првото место на табелата го освои Парагвај со седум бодови, додека Аргентина е втора со пет. Овие две селекции ќе играат на Олимписките игри во Париз. Бразил заврши на третото место во поредокот со три бода, додека Венецуела беше последна со еден бод.

Ова е првпат по 2004 година репрезентацијата на Бразил да не успее да се пласира на Олимписките игри.

Бразилскиот тим го освои златниот медал на Олимпијадата во Рио де Жанеиро во 2016 година, како и на Олимпијадата во Токио во 2021 година.

Аргентина беше олимписки шампион во 2004 година во Атина и 2008 година во Пекинг.

Досега на Олимпијадата во Париз се пласираа фудбалските селекции на Аргентина, Парагвај, Франција, Соединетите Американски Држави, Доминиканската Република, Шпанија, Израел, Украина, Мароко, Египет, Мали и Нов Зеланд.

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер