Селекцијата за Спортската академија ќе се врши на отворени терени, дезинфекција на реквизитите по секоја употреба

Дел од препораките се и кандидатите задолжително да носат заштитна маска, да има физичко растојание од два метра меѓу спортистите и растојание од пет метра меѓу тренерот и кандидатот. 

Селектирањето на учениците кои сакаат да се запишат во Спортската академија ќе се врши на спортски терени од отворен тип, а терените мора да имаат посебен дел за публика каде ќе бидат распоредени учениците, предвидува Протоколот за спроведување на проверка на способностите за спортски вештини на учениците кои имаат интерес да се запишат на Академијата.

Дел од препораките се и кандидатите задолжително да носат заштитна маска, да има физичко растојание од два метра меѓу спортистите и растојание од пет метра меѓу тренерот и кандидатот. Пред почетокот на тренингот да се направи термален скрининг, а доколку кандидатот има покачена температура, да му се забрани тренинг.

Кандидатите и тренерите на терен треба да дојдат на терен облечени во спортска облека со цел да се избегне користењето на соблекувалните, а движењето на теренот да се одвива по обележани ознаки. Пред влезот да има поставено средство за дезинфекција на рацете, кое задолжително ќе мора да се користи од страна на учениците при влез и излез од теренот и на самиот влез на теренот да има поставено сунѓер за дезинфекција на обувките.

– Пред самиот влез на теренот да биде поставена контролна точка за евидентирање на учениците кои ќе бидат дел од селективните тренинзи. Бидејќи во овој случај физичкото растојание помеѓу лицето кое врши идентификација и ученикот може да биде помало од 2 метри, задолжителна е употребата на лична заштитна опрема (заштитна маска). Пред да пристапат на идентификација, учениците мора да ги дезинфицираат рацете со средство за дезинфекција, кое ќе биде поставено во близина на местото за идентификација. Приемот на кандидатите (нивното присуство и идентификација) ќе се врши од одредени лица на определено и обележано место на влезот на теренот со предвиденото растојание помеѓу кандидатите и задолжените лица за прием. По пријавувањето (идентификацијата), учениците да се упатуваат кон местото за публика, каде што чекаат да бидат повикани за настап од страна на тренерите коишто се на терен, се посочува во Протоколот.

За организирање на целиот процес мора да има редарска служба и да бидат ангажирани минимум двајца редари, а на теренот може да бидат присутни најмногу двајца тренери кои ќе имаат задача да асистираат во одредени ситуации при демонстрирање на одредени елементи. Тие мора да носат лична заштитна опрема, односно маска и ракавици. По секоја измена на терен, тренерите задолжително мора да ги дезинфицираат рацете со средство за дезинфекција.

Реквизитите кои ќе се користат мора да се дезинфицираат по секоја направена измена на ученик на терен, а во демонстрирањето на одредени елементи, на теренот може да има и два ученика во исто време, но не на растојание помало од три метри.

Жерновски ги прими акредитивните писма од именуваниот прв амбасадор на Кипар Константинос Елијадес

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски, по пат на видео конференциска врска ги прими акредитивните писма од страна на Константинос Елијадес.

Новоименуван нерезидентен амбасадор на Република Кипар за Република Македонија, со седиште во Белград.

Како што соопштија од кабинетот на заменик – министерот, Жерновски му посака добредојде и успех во вршењето на својата функција во Македонија, и тоа како прв именуван амбасадор на Република Кипар во Република Македонија по воспоставувањето на дипломатски односи меѓу двете држави.

Во разговорот, се посочува, беа разменети мислења околу повеќе актуелни теми, со акцент на европската интеграција и перспективи на Македонија.

-Взаемно беше изразено задоволство што на 01.07.2020 е направен уште еден многу значаен чекор кон Европската Унија, по усвојувањето на предлог преговарачката рамка од страна на Европската комисија. Жерновски се заблагодари за континуираната и одлучна поддршка на Република Кипар во нашиот европски интегративен процес, како и позитивната и конструктивна улога во процесот на решавањето на спорот со Грција. Воедно, изрази уверување дека Кипар ќе продолжи со подеднаков ангажман да се зазема за нашата понатамошна интеграција во Унијата, при што истакна дека очекуваме до крајот на годината да се одржи меѓувладината конференција која што е првиот конкретен чекор и форум за политички и реформски дијалог меѓу Македонија и Европската Унија, стои во соопштението.

Амбасадорот Елијадес, пак, ја реафирмираше поддршката на Кипар за започнување на пристапните преговори на Македонија со Европската Унија, како и за помош за исполнувањето на потребните реформски определби. Изрази задоволство што како прв амбасадор ќе има прилика да придонесе во интензивирањето македонско-кипарското пријателство, акцентирајќи го потенцијалот кој постои за натамошно продлабочување на соработката во областите од заеднички интерес.

На средбата, се нацедува, беше истакнато дека постои потенцијал за развојот на билатералните односи меѓу Македонија и Кипар, но и цврста и силно изразена волја за изградба на пријателски и срдечни односи на соработка во сите области од взаемен интерес. Фокусот ќе биде ставен на економската соработка и туризмот, преку организирање на бизнис форуми преку кои ќе се зајакне оваа соработка меѓу бизнис заедницата.

Соговорниците, се додава, разменија мислења и за состојбите во нашиот регион, како и најновиот развој на внатрешно-политичките состојби во нашата земја во пресрет на предвремените парламентарни избори.

Во Косово поради коронавирусот повторно воведен полициски час

Косовскиот премиер Авдулах Хоти соопшти дека од денеска ќе почнат да се применуваат новите мерки, донесени со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Хоти вчера на прес-конференција објави дека во градовите со голем број заразени лица, меѓу кои се Приштина, Призрен, Урошевац и Вучитрн, ќе биде во сила забраната за движење од 21 часот до 5 часот наутро.

Тој прецизираше дека работата на рестораните во периодот кога е дозволено движење на граѓаните ќе биде ограничена само на услуга на отворено и испорака.

Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Солза Грчева и Петар Колев

Опозициските контра резултатите на провладините акнети, но кој ќе ја "свитка" кичмата пред албанскиот блок?

Драги пријатели, полево и подесно ориентирани или неутрални, дали "Глас за Македонија" или "ГДУ" ќе добијат доверба од граѓаните да одиграат клучна улога во составување Влада, вечерва во Само Вистина ќе дебатираат Солза Грчева и Петар Колев.

Опозициските контра резултатите на провладините акнети, но кој ќе ја "свитка" кичмата пред албанскиот блок?

Дали последните "крикови" на ДУИ се премиер албанец?

Беса предизборно се "здружи" со СДСМ, Села од Алијанса се заканува дека ако Заев и Мицкоски создадат македонска, албанците ќе создадат албанска влада. Се "вжештува" ли реториката на нациоанлизам во недостаток на партиска програма?

До кога "сила" наместо "интелект" ќе го движи "кормилото" во државата?

Дали коронавирусот ја замагли европската перспектива на Македонија?

Ќе биде ли 2020-та година на шареноликост, вечерва на местото каде се говори Само Вистина со Солза Грчева и Петар Колев, само на Канал 5 Телевизија.

притисни ентер