Секој трет тендер без конкуренција: За јавни набавки со една фирма потрошени над 400 мил. евра

Цути ли корупцијата во тендерските постапки за јавните набавки? 

Извештајот на Центарот за граѓански комуникации покажува дека секој трет договор за јавна набавка минатата година бил склучен во постапка во која учествувала само една фирма, а на ваков начин се склучени 9.305 договори во вкупна вредност од 427 милиони евра. Просечно лани имало по три понуди на тендер, што укажува на намалување на конкуренцијата во однос на 2021, а дури 90 % од мониторираните постапки се спроведени со задоцнување, без почитување на роковите.

- Ова укажува на трендови на дискриминација кои можат да бидат направени или преку тендерските документации и техничките спецификации кои се користат или, пак, преку дискриминаторскиот однос на самите институции кои ги спроведувале овие набавки. И ризикот во однос на овие договори е тоа што со право постои сомнеж дека вредноста со која се склучени, односно цените на купените производи, услуги или градежните работи се можеби повисоки од пазарните, бидејќи од нив отсуствувала конкуренцијата, вели за Канал 5, Сабина Факиќ од ЦГК.

Во 2022 година биле поништени 31 процент од тендерите што фрла сомнеж врз објективноста и законитоста во донесувањето на овие одлуки, нотираат од ЦГК. Од институциите, најголем број поништени тендери има АД Електрани, 230 тендерски постапки од вкупно спроведените 582 тендери. На второ место и трето место се МВР и одбрана.

- Една сериозна слабост која е воочена е растот на поништувањата на тендерите што повторно го зголемува ризикот од корупција, бидејќи во ситуации кога секој трет тендер во државата е поништен, постои оправдан сомнеж дека можеби кон поништувањето се прибегнува во оние ситуации кога не може да склучи договорот со фаворизираната фирма, изјави Факиќ. На ризиците од корупција укажува и анкетата која ја спроведовме со фирмите за 2022. Над 40 отсто се изјасниле дека сметаат дека има корупција во јавните набавки, а 18 отсто од нив велат дека лично се соочиле со корупција на тендерите, изјави Факиќ.

За да се спречат ваквите појави, од ЦГК потсетуваат дека Владата, општините и институциите се должни многу потранспарентно да ги изготвуваат тендерските документации а Бирото за јавни набавки да ги зголеми контролите за да спречи договори каде е очигледно дека се фаворизираат одредни фирми.

Русија ја престигна Америка во испораката на гас

 Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години.

Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години, и покрај напорите на регионот да се ослободи од зависноста од фосилните горива, пишува „Фајненшл тајмс“.

„Изненадувачки е да се види дека увозот на руски гас во Европа е зголемен по сите напори и напори да се намали зависноста од енергетските извори од таа земја“, истакнал пазарниот аналитичар од ИЦИС Том Марзек-Менсер.

Британскиот весник потсетува дека по почетокот на конфликтот во Украина во февруари 2022 година, Русија ја намали испораката на гас во Европа и регионот престана да го увезува овој енергенс, кој потоа се испорачува со специјализирани бродови од Америка. Во септември 2022 година, Америка ја престигна Русија во количината на извезен гас во Европа.

Сепак, според податоците на ИЦИС, минатиот месец испораките на руски гас и течен гас учествуваа со 15 отсто од вкупниот извоз во ЕУ, Велика Британија, Швајцарија, Србија, Босна и Херцеговина и Македонија, пренесува Капитал.

Истите податоци покажуваат и дека течниот гас од Америка учествува со 14 отсто во регионот, што е најниско од август 2022 година.

Мицкоски за кадровските решенија во владата од коалицијата „Твоја Македонија“

Изјава на мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за кадровските решенија во новата влада од коалицијата „Твоја Македонија“, што вечерва беа потврдени од Извршниот и Централниот комитет на партијата. 

Гордон Ремзи имал тешка сообраќајна несреќа со велосипед,ги покажа модринките

Светски познатиот готвач Гордон Ремзи објави видео на Инстаграм во кое откри, како што самиот вели, „лоша несреќа“ додека возел велосипед во Конектикат.

Во видеото, Ремзи се „пофали“ со своите модринки добиени во велосипедската несреќа.

„Доаѓа Денот на татковците и имам важна порака за сите татковци... Носете кацига! рече тој, додавајќи дека се чувствува добро и дека не се здобил со сериозни повреди, но дека телото му е покриено со модринки, поради што изгледа „како виолетов компир“. На крајот им се заблагодари на персоналот во болницата каде што престојува, но и рече дека е среќен што носел кацига.

„Да не носев кацига, искрено немаше да бидам овде во моментов“, порача Ремзи.

притисни ентер