Се одбележува половина век од најпродаваниот Опел Кадет (ФОТО)

За популарноста на овој модел најдобро сведочат реставрираните и сочувани примероци кои сè уште возат по нашите патишта.

Третата генерација на моделот, позната и како Kadett C, беше лансирана во летото 1973 година, во неколку каросериски стилови: како седан, купе и караван.

Во времето кога Opel го претставува новиот Astra Sports tourer во електрична верзија, се потсетуваме на иконскиот претходник. Тогаш, пред 50 години, Kadett беше претставен како автомобил со многу таленти. Тоа беше, како што велат во Opel, паметен семеен автомобил, шармантен автомобил со практичен багажник или спортско купе.

Kadett C имаше погон на задните тркала и нова предна оска со двојни жици. Карактеристичните одлики на дизајнот вклучуваат рамна решетка на ладилникот, хауба со бразда на брендот и преден спојлер. „Kadett не само што вози исклучително добро, туку е и цврсто изграден. Потребно е малку одржување, лесно се поправа и е економичен за користење“, напишаа во списанието Auto motor und sport.

Тоа беше вистински „светски автомобил“ кој доби бројни верзии ширум светот. Не само што излезе од производната лента во Германија, туку беше произведен и како Шевет во Воксхал во Британија. Покрај тоа, се произведуваше и во Азија, Австралија и Северна и Јужна Америка со малку изменето тело и технологија прилагодена на локалните услови.

Во Германија првично беа инсталирани мотори од 1,2 литри со 52 КС и 60 КС. На почетокот на 1975 година, штедливиот бензинец 1.0 со 40 КС, а од другата страна на спектарот беше моделот GT/E. Неговиот 1,9-литарски мотор со Bosch L-Jetronic вбризгување гориво произведе 77 kW/105 КС. Со приближна тежина од само 900 килограми, можеше да достигне максимална брзина од 184 km/h.

Тоа беше првиот Kadett кој имаше безбедносни појаси со три точки на предните седишта, прикачени на столбот Б на врвот и на дното и на затегнувачот на ремените. Сите копчиња и прекинувачи беа лесно достапни, дури и со врзан појас, а инструментите секогаш беа лесни за читање, што во тоа време не беше возможно. Карактеристиките како што се безбедносното управување со ублажување на ударот, предните и задните зони на гужвање и патничкиот простор со безбедносна ќелија го намалија ризикот од повреда во случај на судар.

Сепак, најголемата техничка иновација на Kadett C беше предната суспензија со двојни жици и спирални пружини. Kadett C се користеше како основно возило за безбедносното возило OSV 40 во 1974 година. Возилото беше дизајнирано да издржи директен судир со цврста бариера со 65 km/h, што е еквивалентно на удар со 40 mph - оттука и бројот 40 во името. Стабилните надолжни и попречни греди заедно со армирани врати и прагови ги штитеа патниците во случај на судир или превртување.

Со овој прототип сличен на сериските модели, Opel покажа дека оптималната пасивна безбедност може да се постигне не само со големи и тешки возила, туку и со компактни, полесни автомобили. Возилото OSV 40 тежело само 960 килограми. Искуството стекнато во текот на работата на развојот и тестирањето на возилото OSV 40 беше применето на различни последователни производни модели.

Во 1976 година, Opel му понуди на Kadett поинакво уживање во возењето. Kadett Aero, произведен од Баур, специјалист за каросерија од Штутгарт, беше извонреден кабриолет со заштитен лак, каросерија Targa и преклопен заден прозорец.

Денес се смета за легендарна класика која привлекува ентузијазам и внимание на бројни vintage автомобилски рели трки.

Наместо забава за откривање на полот, таткото завршил во болница- снимка со 32 милиони прегледи

Иако настаните за откривање на полот во повеќето случаи се возбудливо и посебно искуство за родителите и поширокото семејство и пријателите, понекогаш тие можат да тргнат наопаку.

Така, една трудница случајно му го скршила носот на својот сопруг и идниот татко кога дознала дека во нивното семејство ќе се приклучи девојче.

Видеото набрзо стана вистински хит на социјалните мрежи, а моментално има повеќе од 32 милиони прегледи и еден милион коментари.

Како што може да се види на видеото, воодушевената трудница среќно скокнала кога дознала дека носи девојче, но случајно со главата го удрила сопругот во носот и му го скршила. Сето ова, секако, го снимиле камерите и видеото набрзо се појави на TikTok.

@gender.reveal.tv Breaking my husband’s nose at our gender reveal 🙃🎀 #genderrevealfail #notactuallybroken #18weekspregnant ♬ Love You So - The King Khan & BBQ Show

НБА казни млад кошаркар - на жените им ги покажувал интимните делови на телото

Младиот канадски кошаркар Џошуа Примо (20) е суспендиран на четири натпревари без плата поради „непримерно и навредливо однесување кон повеќе жени“, објави НБА.

Американските медиуми пренесуваат дека Примо, кој моментално е без клуб, им ги покажувал интимните делови на голем број жени.

„Примо тврди дека неговото однесување не било намерно, а лигата не најде докази дека тој учествувал во сексуално или друго недолично однесување надвор од овие кратки изложувања“, се вели во соопштението на НБА. „Сепак, ваквото однесување не е во согласност со стандардите на лигата и бара казна“, се додава.

Сан Антонио Спарс го раскина договорот со Примо на 31 октомври минатата година, а младиот кошаркар моментално е без клуб. Тој ќе ја одлежи суспензијата доколку потпише договор со друг тим од НБА.

д-р. Хилари Котен, поранешниот терапевт на Примо, првпат се појави со обвинувања против него минатата есен, велејќи дека тој „се изложил во девет одделни прилики“. Бидејќи Спарс не направија ништо, Каутен го тужел клубот, а тужбата била решена надвор од судот.

Примо одиграл вкупно 54 натпревари во дресот на Спарс, а имал просек од 5,9 поени и 1,8 асистенции по натпревар. Набргу откако бил отпуштен од Спарс, Примо рече дека се бори со своето ментално здравје.

„Побарав помош да се справам со претходната траума што ја претрпев и сега ќе го одвојам ова време за да се фокусирам поцелосно на третманот за моето ментално здравје. Се надевам дека ќе можам да разговарам за овие прашања во иднина за да можам да им помогнам на другите кои претрпеле на сличен начин. Ја ценам приватноста во овој момент“, изјави тој неодамна.

Цените на нафтата надминаа 96 долари за барел

Цените на нафтата денеска се искачија над 96 долари на меѓународните берзи, поттикнати од индициите за слаба понуда во САД и очекувањата за зголемена побарувачка за гориво во Кина за време на празничната сезона.

На лондонската берза цената на барел со датуми на испорака во ноември беше за 88 центи повисока попладне отколку на крајот на вчерашното тргување и изнесувала 96,26 долари. Поактивно се тргувало со барели со датум на испорака во декември, по 97 центи повисока цена од 94,07 долари.

На американскиот пазар барелот поскапе за 1,31 долари и се тргува за 93,02 долари.

Трговците се фокусираа на знаците на тесна понуда во САД на крајот на неделата. Залихите во резервоарите во Кушинг, од каде се испорачува нафта купена со форвард договори на американскиот пазар, веќе се на најниско ниво од јули минатата година.

„Понатамошниот пад би ги спуштил на критично ниво, што би можело да го отежне нивното извлекување (од резервоарот - op.ed.)“, објаснува Карстен Фрич од Комерцбанк.

Цените се поддржани и од проценките дека побарувачката за гориво во Кина ќе се зајакне за време на седумдневниот одмор што започнува денеска.

„(Зголеменото) патување во странство за време на празникот Златна недела ја поттикнува кинеската побарувачка за нафта“, напишаа аналитичарите на ANZ во белешката до клиентите.

Се очекува и домашните патувања да ја поддржат побарувачката. Податоците од апликацијата за летови на Umetrip покажуваат дека просечниот број дневни резервирани летови е за петтина поголем отколку за време на Златната недела во периодот пред пандемијата 2019 година.

Во меѓувреме, Русија размислува за воведување квоти за извоз на гориво доколку привремената забрана за извоз не го постигне посакуваниот ефект и ако не паднат цените на домашниот пазар. Цените на рускиот бензин и на дизелот благо паднаа денеска на Меѓународната берза во Санкт Петербург.

Економистите прогнозираат дека барелот во Лондон ќе во просек ќе изнесува 89,85 долари во четвртиот квартал и 86,45 долари во 2024 година.

До крајот на годината на цените најмногу ќе влијае намалувањето на понудата од Саудиска Арабија и Русија, но нивниот раст кон 100 долари за барел може да биде забавен од неповолните макроекономски движења, пишуваат аналитичарите.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека барел нафтена кошница на нејзините членки вчера поскапел за 40 центи на 97,48 долари.

притисни ентер