Саудиска Арабија го сака Светското фудбалско првенство во 2030

Саудиска Арабија сериозно ја разгледува својата кандидатура за домаќин на Светското првенство во 2030 година.

„Њујорк тајмс“ објави дека Саудијците ја ангажирале реномираната американска компанија „Бостон консалтинг груп“, за да им помогне да создадат проект за организација на Светското првенство. Саудиската влада неодамна ја претставила студијата Визија 2030 според која сака да ја постави Саудиска Арабија како центар на спортот на Блискиот исток до таа година.

Саудијците веќе се обиделе да го купат Њукасл Јунајтед како дел од идејата, но Премиер лигата не ја одобрил продажбата, поради огромни проблеми со пиратските преноси од таа лига во Саудиска Арабија. Но, на Саудијците не им пречело, па сега сакаат да се обидат да го освојат Светското првенство, што, барем засега, би било сензација.

Како прво, пишува „Тајмс“, тешко е да се очекува Фифа да го организира Светското првенство во непосредна близина на Катар за само осум години, кое ќе се одржи следната година. Но, многу поголеми проблеми се оние во саудиското општество, за кое се смета дека е еден од најригидните и најбруталните кога станува збор за човековите права.

Саудиска Арабија е на дното на сите скали кога станува збор за човековите права, но Саудијците се подготвени на сите опции. Една од нив е што Светското првенство се организира во соработка со некои од европските земји, а се споменуваат Шпанија и / или Португалија, кои имаат многу добри односи со саудискиот двор.

Претседателот на Фифа, Џани Инфантино се состанал со принцот Мохамед бин Салман во јануари за да разговара за проектот Визија 2030 година.

Саудиска Арабија организирала голем број фудбалски настани од висок профил во последните неколку години, како Купот на Шпанија и Италија и Суперкупот, а во таа земја има се повеќе борбени натпревари и трки и настани за голф.

Но, пишува „Тајмс“, Саудиска Арабија има многу проблеми за да добие ваков голем настан. Покрај гореспоменатите проблеми, пазарот за пиратски преноси на големите натпреварувања и лиги цвета во Саудиска Арабија, носејќи милиони од џебовите директно на оние со кои треба да соработуваат.

Премиершип, Ла Лига и некои други натпреварувања сакаа да ги тужат преку посредници оние кои нуделе пиратски трансфери, но владата на таа земја им забранила да поднесуваат обвиненија пред нејзините судови. Катарската телевизија „BeIN“, која има права на Блискиот исток за сите поголеми натпреварувања, е забранета во Саудиска Арабија, па нејзините граѓани ќе го следат овогодинешното Европско првенство преку разни пиратски услуги.

Многу слабата или непостоечка соработка со телевизиските компании и носителите на права е огромна тешкотија за добивање организација на Светското првенство, а Уефа вчера ја одби понудата на саудиска компанија од 600 милиони долари за регионални права на натпреварите од Лигата на шампионите. Уефа одлучила да продолжи со соработката со BeIN.

Фифа ќе го избере домаќинот на СП 2030 на конгресот во 2024 година. Освен Саудијците, кои сè уште не ја објавиле официјално својата кандидатура, Светското првенство го посакува Мароко, кој би го организирал шампионатот во соработка со Тунис и Алжир или Шпанија и Португалија.

Египет исто така изразил желба , а група земји во централна Африка размислуваат за заедничка кандидатура. Шпанија би го организирала Светското првенство сама или во соработка со Португалија, а Романија, Бугарија, Грција и Србија пред две години потпишаа меморандум за заедничка кандидатура за ЕП 2028 или СП 2030. Кина е исто така заинтересирана.

Фото: Се соблече Елена Китиќ и покажа зошто е сон на секој маж

Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Елена Китиќ, ќерката на фолкерот Миле Китиќ, важи за една од најатрактивните пејачки на естрадата. Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Таа моментално престојува на егзотична дестинација и објавува фотографии од плажа на кои се гледа нејзиното извајано тело.

„Каква риба“, „Убавица“, „Леле“, „Најубава си“, „Преубава, прубава“ - ова се само дел од многуте коментари на фановите.

УЕФА исфрла неколку клубови од евро-натпреварите?!

Шест клубови се под закана од тригодишна суспензија во евро-куповите од страна на УЕФА поради финансиски долгови.

Порто, ЦСКА Софија, Бетис, Санта Клара, Спортинг и Монс Калпе од Гибралтар имаат рок да ја избегнат суспензијата до јануари идната година. Најдолжен е Порто со 300 000 евра, Спортинг и Бетис мораат да платат по 250 илјади, ЦСКА и Санта Клара по 75.000 а Монс Калпе 15. Сериозна парична казна но без закана за суспензија имаат и Астана со 150.000 евра и романски Клуж со 200.000.

Џорџ Клуни одбил 35 милиони долари - сопругата го поддржала

Актерот Џорџ Клуни изјави дека еднаш му биле понудени 35 милиони долари за еден ден работа, но тој ја одбил понудата откако заклучил дека не вреди.

Оскаровецот и продуцент ја раскажа анегдотата откако еден новинарот за време на интервјуто за „Гардијан“ го праша дали некогаш помислил дека има доволно пари.

„Па, да. Ми беа понудени 35 милиони долари за еднодневна работа за снимање на реклама за авиокомпанија“, рече тој, додавајќи дека се консултирал со Амал, неговата сопруга, и одлучиле дека не вреди. Авиокомпанијата била поврзана со како што вели тој, „земја која иако е сојузник, понекогаш е дискутабилна“.

„Си помислив: Па, ако ми одзема една минута сон, не се исплаќа“, изјави оскаровецот.

Покрај неговата повеќедецениска кариера во Холивуд, Клуни има и големо деловно портфолио, тој има заработено над 40 милиони долари за својата рекламна работа со една швајцарска компанија. Неговата компанија за текила „Casamigos“ беше продадена пред четири години за 1 милијарда долари, објави „Инсајдер“.

притисни ентер