САД купиле 200 милиони дополнителни дози на вакцината Фајзер/Бионтек

Директорот на Американскиот центар за контрола и превенција на болести вчера изјави дека седумдневниот просек на нови случаи во САД се зголемил за 53 проценти во споредба со претходната недела.

Американската компанија „Фајзер" и нејзиниот германски партнер „Бионтек" денеска соопштија дека американската Влада купила 200 милиони дополнителни дози од нивната вакцина против „Ковид-19" и оти имаат опција да се купи нова верзија на вакцината против Делта сојот.

Во соопштението се наведува дека вкупниот број на дози што ќе бидат доставени до САД е 500 милиони, од кои, според податоците на американската влада, веќе се доставени приближно 208 милиони дози.

Минатата година компанијата „Фајзер" потпиша договор со американската влада за набавка на 100 милиони дози вакцини за скоро две милијарди долари, со можност за купување на уште 500 милиони дози. Повеќето од новите дози ќе бидат испорачани до крајот на годината, а останатите 90 милиони до 30 април следната година, соопштија компаниите.

Директорот на Американскиот центар за контрола и превенција на болести вчера изјави дека седумдневниот просек на нови случаи во САД се зголемил за 53 проценти во споредба со претходната недела.

Делта-сојот, првпат пронајден во Индија, опфаќа повеќе од 80 отсто од новите случаи на национално ниво.

Хрватска: 15 починати 837 нови случаи на ковид -19

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 837 слачиа на зараза со Ковид-19, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. 

Од последици предизвикани од коронавирусот во последите 24 часа починале 15 лиц граѓани се водат како активни на корона.

На болничко лекување се 692 пациенти, од нив 99 се вклучени на респиратор.

Фото: Карлеуша во латекс со фатомка на лицето

Ново провокативно издание на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Популарната и атрактивна пејачка повторно со фотографии предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

Русокосата пејачка на фотките позира во скапоцени парчиња од брендот „Долче Габан“ . Парчиња кои според податоците од интернет вредат скоро 400 евра. Долната облека Карлеуша ја надополнила со латекс панталони и ракавици.

За фановите најитересни биле фантомката и бујните гради на пејачката.

Фото: Анонимни убавици со истакнати облини

Убави девојки секојдневно предизвикуваат воздишки на социјалните мрежи.

Овие девојки знаат како да го привлечат вниманието на фановите на социјалните мрежи.

Девојките вообичаено на социјалните мрежи објавуваат фотографии на кои гордо ги истакнуваат своите бујни облини, посебно задниците.

притисни ентер