Русија се сомнева дека САД работат на биолошко оружје

Русија има причина да се сомнева дека лабораториите контролирани од САД во различни земји низ светот работат на биолошко оружје, изјави денеска секретарот на Советот за безбедност Николај Патрушев.

Во интервју за весникот Комерсант, Патрушев посочил дека се повеќе биолошки лаборатории под контрола на САД се појавуваат насекаде низ светот, главно во близина на руските и кинеските граници, пренесува ТАСС.

Тој исто така рекол дека поради некоја причина, овие лаборатории се многу слични на Форт Детрик во Мериленд, каде што Американците со децении вршат биолошки истражувања за воени потреби.

На прашањето дали се обидува да каже дека САД развиваат биолошко оружје, Патрушев одговори: „Имаме цврсти причини да се сомневаме дека тоа навистина е така“.

„Тие нè уверуваат дека станува збор за истражувачки центри каде што Американците им помагаат на локалните научници да најдат нови начини за борба против опасните болести.

„Вистината е дека властите на земјите каде што се наоѓаат овие објекти немаат вистинска слика за тоа што се случува во нив“, рече Патрушев.

Тој исто така посочил дека во областите каде што има такви лаборатории, се појавуваат болести кои не се типични за тие региони.

Патрушев исто така рече дека САД не брзаат да го уништат хемиското оружје и дека ги продолжиле роковите за негова ликвидација до 2023 година, истовремено обвинувајќи ја Русија дека има такво оружје.

„Америка првично имаше помалку хемиско оружје од Русија, за една третина, но ние повеќе го немаме, и тие го имаат во магацините. „Тие не го уништуваат и ги продолжија роковите до 2023 година. Организацијата за забрана на хемиско оружје не е загрижена за таквата состојба, не упатуваат непотребни прашања до Вашингтон“, рече тој.

Патрушев зборувал за бројни аспекти на американско-руските односи, за кои оцени дека во моментов се на најниско ниво од Студената војна.

Сепак, тој очекува во Вашингтон да надвладее разумот и да започне дијалог за прашања што не можат ефикасно да се решат без конструктивна соработка меѓу двете земји.

„Тргнуваме од премисата дека во денешната комплексна меѓународна ситуација, сценариото за нормализирање на нашите односи би било оптимално. „Тоа би им одговарало не само на интересите на Москва и Вашингтон, туку би било подобро за целото човештво“, оценил Патрушев.

Според него, областа на стратешка стабилност и контрола на оружјето е главното прашање на дијалогот меѓу двете земји, а позитивен пример е продолжувањето на Договорот за стратешко офанзивно вооружување (СТАРТ 3).

Високиот руски функционер ги коментирал и „грубите“ зборови на американскиот претседател Џозеф Бајден против рускиот претседател Владимир Путин, нагласувајќи дека Русија не сака такви неприфатливи зборови да ја уништат перспективата на руско-американските средби на највисоко ниво.

Тој ги оцени изјавите на Бајден за Путин како невидени зборови и додаде дека се надева дека Вашингтон ќе ја разбере ситуацијата, додека Кремљ, додаде тој, не очекува извинување од Американците.

Во неодамнешното интервју, Бајден рече дека руското раководство ќе мора да ја „плати цената“ во врска со обидите за мешање во американските избори, кои и се припишуваат на Москва. Покрај тоа, претседателот на Соединетите држави потврдно одговори на прашањето дали го смета Путин за „убиец“.

Реагирајќи на таа изјава, Путин му посака здравје на американскиот лидер. Подоцна му предложи јавна онлајн дискусија на Бајден, што Вашингтон го одби.

Била бездомничка, а сега заработува милиони од фотографии и го вжештува Инстаграм (ФОТО)

Приказната на Елиза Роуз Вотсон звучи како сценарио на некој холивудски филм. 

31-годишната поранешна наставничка во еден момент од животот се најде на улица, како бездомник зависничка од наркотици и алкохол, а денес заработува милиони на платформата „ OnlyFans “.

Овој дипломиран психолог станала зависник од дрога на 23-годишна возраст, кога започнала да работи како манекенка. Потоа започнала да користи кокаин и некои други опијати, а покрај тоа станала зависна од алкохол. Се борела со тоа цели четири години.

„Би ги дала сите пари што би ги заработила за алкохол или кокаин“, изјави сега Елиза за британските медиуми, признавајќи дека украла пари и од нејзината мајка. Наскоро се нашла на улица, справувајќи се и со спиење со непознати мажи. Еден пријател ја убедил да побара помош.

"Еден ден таа се појави пред мојата врата и јас бев толку уморна што само отидов со неа кај анонимни алкохоличари. Почнав да се справувам со моите проблеми. Дотогаш, неколку пати се обидов да извршам самоубиство додека бев во болница и во полиција. Знаев дека не можам да продолжам така “, вели Елиза.

По рехабилитацијата се вработила во градинка. Таа вели дека за време на вработувањето била целосно искрена за своето минато и дека решиле да и дадат шанса, за што е многу благодарна. "Работата беше совршена, но не можев да заработам доволно. Сакав да ги вратам парите што ги украдов од мајка ми, да вратам некои долгови и да станам независна", вели таа.

Затоа, таа се свртела кон „ OnlyFans “. Во декември 2019 година, таа отворила профил на таа 18+ платформа. Првично заработувала, вели таа, 2.000 фунти месечно, а во пандемијата 100.000 фунти месечно. Заработила милион фунти последнава година.

Работи 16 часа на ден, седум дена во неделата. "Не се само сексуални разговори, сè е таму. Постојат жени кои ме прашуваат за совети за вежбање и слично", вели таа. "Тоа е како заедница. OnlyFans ми дозволува флексибилен живот, кога мајка ми или некој близок ми е потребен, веднаш можам да бидам таму за нив", заклучила Елиза, која сега на Инстаграм ја следат скоро милион луѓе.

Нема кислород во индиските болници, се ограбуваат камионите со боци

Шест болници во индискиот главен град Њу Делхи целосно останале без кислород и лекарите велат дека на останатите болници им преостанува снабдување за само неколку часа.

Голем број луѓе починале додека чекале кислород, а повеќе од 99% од сите кревети за интензивна нега се полни, јавува Би-Би-Си..

Индија е во костец на вториот бран на инфекции со Ковид-19 и денеска го забележа најголемиот еднодневен биланс на нови случаи во светот.Земјата досега забележала скоро 16 милиони потврдени инфекции.

Во изминатите 24 часа имало 314.835 нови случаи на коронавирус, додека смртните случаи пораснале за 2.104.

Има полициски извештаи за луѓе кои ги спречувале цистерните со кислород да отпатуваат во други држави, според телевизиската станица НДТВ од Делхи. Некои болници се обвинети за складирање на нивните залихи, додека имало појави и на грабежи.

Млад човек од Шпанија си ја убил мајка си и ја јадел, заедно со кучето (ВИДЕО)

На млад човек од Шпанија му се суди за убиство на неговата мајка, распарчување на нејзиното тело и јадење делови, пишува Би-Би-Си.

Алберто Санчез Гомез бил уапсен во 2019 година, откако полицијата отишла во станот на неговата 66-годишна мајка. Нејзините познаници повикале полиција, загрижени дека со денови не им се јавувала.

При влегувањето во станот, детективите пронашле делови од мртвата жена во пластични контејнери расфрлани низ станот и во фрижидерот. Локалните медиуми напишале дека младиот човек го расекол телото на повеќе од илјада парчиња. Тие исто така го пронашле 26-годишникот, како готви некои делови од нејзиното тело.

Полициските службеници на кои им ја отворил вратата изјавиле дека на прашањето дали неговата мајка е во станот, тој одговорил: „Да, мајка ми е тука, таа е мртва“.

Младиот човек признал дека готвел и јадел делови од телото, а некои му ги дал и на кучето.

На почетокот на судењето, Санчез Гомез тврдел дека слушнал „тајни пораки“ од ТВ и гласови кои му велеле: „Убиј ја мајка ти“. Гласовите, како што тврди, им припаѓале на неговите соседи, познаници и познати личности.

Тој, исто така, на судењето тврдел дека не се сеќава на убиството или на распарчувањето на телото.

Сега се соочува со казна од 15 години до доживотен затвор.

притисни ентер