Роналдо одржа мотивациски говор пред играчите на Јунајтед: Сите го слушаа во тишина

Кристијано Роналдо во саботата играше за Манчестер Јунајтед по 12 години.

Во четвртото коло од Премиершип, Јунајтед го пречека Њукасл, а Роналдо играше во првите 11 и веднаш постигна два гола за победата од 4-1.

Повратникот од Јувентус веднаш се наметна во новата соблекувална како лидер.

"Кристијано крева се` нагоре и ги принудува своите соиграчи да бидат концентрирани. Тој прво го бара тоа од себе, а потоа и од соиграчите и сите нас", изјавил тенерот на Јунајтед, Оле Гунар Солскјер, по натпреварот.

Сан пишува дека Роналдо одржал воведен мотивациски говор пред натпреварот со Њукасл. Тој побарал од своите соиграчи посветеност и напор.

"Говорот на Роналдо беше многу силен и возбудлив. Целата група играчи и стручниот штаб го слушаа во тишина. Тој им рече на соиграчите:" Се вратив во Јунајтед од две причини. Првата е затоа што го сакам клубот. Втората е дека го сакам победничкиот менталитет кој се чувствува во редовите на овој тим '", пишуваат Англичаните.

Тие тврдат дека Роналдо им го кажал ова на соиграчите:

"Не се вратив да бидам навивач. Ако сакате да успеете, треба да го сакате овој клуб со сето свое срце. Треба да јадете, да спиете и да се борите за овој клуб. За да играте или не, треба да ги поддржувате вашите соиграчи и секогаш давајте 100 проценти за клубот “.

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња имаше долг пат во преговорите со Манчестер Сити, но потоа на последниот ден од преодниот рок сензационално го избра својот најголем ривал.

Така, на 36 -годишна возраст се врати во Јунајтед, кој му плати 15 милиони евра како отштета на Јувентус.

Роналдо првпат дојде на „Олд Трафорд“ во 2003 година од Спортинг Лисабон како 18-годишник и таму остана шест години, кога замина во Реал за 94 милиони евра.

Ривалот на Орбан најавува екстрадиција на Груевски ако победи на изборите

Питер Марки – Заи, лидерот на здружената опозиција во Унгарија и ривал на Виктор Орбан, најави екстрадиција на екс премиерот Никола Груевски доколку победи на парламентарните избори до година.

– Оградата ќе остане и ќе ги избркаме криминалните мигранти населени од „Фидес“. Ќе ги екстрадираме Никола Груевски од Македонија, Заид Нафа од Јордан и други криминални мигранти населени од Фидес“, напиша Марки - Заи на својот „Твитер“ профил, а пред неколку дена истото го порача и од партиски собир.

-Кај што европските вредности и нашите европски сојузници и лојалноста кон НАТО ќе ја детерминираат нашата надворешна политика каде што оградата се уште постои и ќе ги екстрадираме криминалните мигранти кои Фидес ги насели и Груевски ќе биде предаден на властите и останатите криминални мигранти од Фидес,изјави- Питер Марки – Заи – Лидер на опозицијата во Унгарија.

Груевски избега во Унгарија каде во октомври 2018та доби азил. Според правилата на земјата по три години, кои се поминати, се прави ревизија на одлуката. Но засега нема информации дали му е обновен азилот. Во меѓувреме од македонското министерство за правда велат дека нема да се откажат од барањето за екстрадиција за што до унгарските власти се испратени и повеќе замолници.

-Министерството за правда нема да се откаже од намерата Никола Груевски да биде екстрадиран назад во земјава. До сега е направено се согласно законите тој да биде екстрадиран, а до унгарските власти се испратени и повеќе замолници-Министерство за правда.

Дали и колку се остварливи намерите на Марки – Заи зависи од исходот на изборите кои Унгарија треба да ги спроведе пролетта следната година. Според рејтинзите кои ги објавуваат тамошните медиуми, опозицијата е во мало водство пред партијата Фидес предводена од Орбан.

-Според последните анкети на Медиан Институтот, околу 47% од Унгарците ќе поддржат промена на власта следниот април, наспроти 44% кои би сакале Владата да ја продолжи работата. Значи населението е поделено на речиси 50 – 50, но има повисока шанса во моментов опозицијата да победи во април, – Петер Креко – Политички научник и професор.

Груевски е осуден на затворски казни за набавката на мерцедесот и за случајот Насилство во Општина Центар, а обвинет е уште во неколку други предмети кои ги отвори сега згаснатото СЈО.

Македонските Бугари неизбежен декор во бугарското предизборие

Стануваат ли здруженијата на македонски Бугари адут за изборна победа кај нашиот источен сосед?

По средбата со бугарскиот претседател Радев, претставниците на неколку здруженијата турнејата за поддршка во Софија ја продолжија и кај поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов чија партија според анкетите е фаворит за победа. На средбата која Борисов на социјалните мрежи ја пренесуваше во живо, претставниците на здруженијата му се пожалија за односот на македонската држава кон нив, Борисов пак им вети дека нема разговори со Македонија додека бугарското малцинство не биде вметнато во уставот на земјава.

-Ние како решение на партијата, без тоа да биде впишано во вашиот устав бидејќи вие сте македонски граѓани, некои од вас и македонски, но вашата самосвест е таква, нема да има разговори. Категорично. / Тие знаат дека за да ја добијат нашата поддршка во каква и да е форма, дали на власт или во опозиција. Малцинството треба да се вметне во уставот. Точка.- Бојко Борисов – Поранешен премиер и претседател на ГЕРБ.

На средбата на која присуствуваше и поранешната шефица на дипломатијата Екатерина Захариева, беа упатени и критики кон бугарскиот претседател Радев за изолацијата на земјата и справувањето со Ковид кризата. Ваквата реторика дел од бугарските аналитичари велат дека не очекуваат да се промени до изборите бидејќи темата за Македонија носи гласови во Бугарија. Политичкиот аналитичар Владимир Владимиров вели и дека Бугарија со промена на фокусот на спорот од историски кон човекови права прави политички маневар за поддршка од европските партнери.

-Јас лично сметам дека тоа не е случајно и дека е поврзано со изборите во Бугарија. Темата за Македонија, патриотската тема јавно е дел од политичката дебата и тематика пред изборите во Бугарија. / Поранешните барања на Бугарија кон Македонија беа доста неразбрани, не само за самата Македонија туку и за бугарските партнери во НАТО и ЕУ. Во суштина, Бугарија не доби никаква поддршка од ниту една страна од ЕУ и НАТО, така што, да, човековите права се многу по конкретна и јасна тема. - Владимир Владимиров – Бугарски аналитичар.

Барањето за вметнувањето на Бугарите во македонскиот устав е инаку дел од т.н. 5+1 план за деблокада на македонските евроинтеграции кој меѓудругото го опфаќа и делот за немешање во внатрешните работи во Бугарија.

Колку кампањата меѓу двата изборни круга ќе ја зголемат (не)излезноста

Повиците за масовна излезност во недела на два дена пред финишот на кампањата ги интензивираа и од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ.

Заев преку видео обраќање повикува на обединување на прогресивните сили за земјата да продолжи да се движи напред, Мицкоски, пак синоќа од Злетово побара глас плус за нова иднина и промени.

“Излезете и гласајте, остварете го своето право. Излезете и потврдете ја шансата за нашата земја да продолжи да се нормализира, да се стабилизира и никогаш повеќе да не падне под режим! Изберете го најдоброто за вас, за вашата општина, за вашето место и за нашата заедничка татковина. Само така ќе го останеме на вистинскиот, стратешки колосек“, порача Заев во видео обраќање.

Освен зачестени повици за излезност, последните денови од кампањата донесоа и заострување на реториката, меѓусебни обвинувања и дискредитирања. Според аналитичарот Петар Арсовски ваквата црна кампања нема да влијае мотивирачки врз гласачите, туку дека ќе ги дестимулира да излезат на гласачките места.

На партиите и кандидатите им останува само уште еден ден да ги убедат гласачите да излезат и да гласаат за нив. Од утре на полноќ започнува изборниот молк.

притисни ентер