Рено 4 на сончева енергија и со вграден кревет (ВИДЕО)

Renault оваа година слави 60 години од легендарната четворка.

Веројатно најпопуларниот Renault на сите времиња, во својата тридецениска кариера продаде повеќе од 8 милиони примероци, а голема слава стекна и на нашите простори, каде што беше опсипан со бројни епитети и прекари.

Renault 4 се враќа наскоро, а дотогаш ќе бидеме сведоци на иновативни концепти на темата на оригиналната четворка, но во уште пооригинално издание, кое само Французите можат да го понудат. Најновиот во серијата се вика Suite N ° 4, а го потпишува францускиот дизајнер Mathieu Lehanneur. Како што сугерира името, тоа е концепт инспириран од сместување, поточно шик хотели.

Основата е Renault 4L, а најголемата вест доаѓа од позади. Страничните панели, вклучувајќи го и задниот браник кој го паметиме по корозијата, се заменети со проѕирни поликарбонатни елементи. Ова дополнително ја осветлува кабината, со што се создава т.н. дневна средина.

Покривот носи соларни панели кои служат за полнење на погонската батерија. Така е, погонот е електричен, но во Рено не ги откриваат перформансите. Истото се вели и за отсуството на предна ребреста маска која е заменета со затворена површина изработена од полиран алуминиум. Тој е во контраст со бојата на каросеријата, која многу потсетува на бетон по текстурата како уште една врска до архитектурата во која автомобилот бара инспирација.

Внатрешноста е во повесели бои. Седиштата и предната арматура се обложени со жолто кадифе, додека задните седишта добија поцврста црна ткаенина. Назад има дополнителна фиока, која дава простор за одмор.

„Сакав да ги поврзам световите на автомобилите и архитектурата за да создадам хотелска соба на отворено“, накратко ја објасни Леханур својата работа.

Автомобилот е изложен на изложбата Maison & Objet во Париз, а потоа станува дел од колекцијата на Atelier Renault, која ќе биде прикажана на јавноста во ноември.

Владата ги „замрзна“ цените на основните производи до 31 јануари 2022 година

Во пресрет на новогодишните празници и најавениот ценовен шок, Владата по примерот на Србија денеска одлучи да ги замрзне цените на основните продукти.. Деталите ги има Дејан Трајковски.

За кои производи станува збор и до кога ќе важи одлуката?

Целосниоит извештај погледнете го во видеото.

Реакција од ВРМО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Славјанка Петровска

Зоран Заев воспостави режим во СДСМ, па назначува наследник - управител, како Ковачевски, кој треба да го одржува во живот заевизмот.

Празната прес конференција на Славјанка Петровска за дефокус на катастрофалните политики на СДСМ кои негативно се одразија и врз државата веќе не поминува кај граѓаните.

Граѓаните па дури и членовите на СДСМ гледаат дека Зоран Заев со СДСМ се однесува како да е нејзин сопственик. Зоран Заев воспостави режим во СДСМ, па назначува наследник - управител, како Ковачевски, кој треба да го одржува во живот заевизмот.

Зоран Заев преку својата политика донесе само штети во партијата и во државата. ВМРО-ДПМНЕ не сака да го коментира расколот кој што се случува сега во СДСМ, но најважно е со заминувањето на Заев да замине и заевизмот од власта, затоа што тој е сидрото кој не и дозволува на Македонија да оди напред.

Заевизмот е најголема закана за европските вредности и европската иднина на Македонија. Пиуните кои треба да го продолжат заевизмот треба да си заминат заедно со Заев. Тоа може да се случи само преку брзи предвремени парламентарни избори.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Се одбележа Меѓународниот ден на лицата со попреченост: Дали државата прави доволно?

Да се воведат во образовниот процес децата со попреченост за професеионалните тимови е посебн предизвик,труд внимание  љубов но и хуманост. 

Со ваков ентузијазам со години работат и наставниците во прилепското училиште Климент Охридски. Од 750 ученици во 8 посебни паралелки во образовниот процес успешно се воведуваат 23 деца кои сега се згрижени во центарот за подршкана учењето.

Времето и часовите тука брзо минат. Седумте едукатори и рехабилитатори велат во прилепскиот регион има 176 деца со посебни потреби. Тие пак на секој ученик дали е во овој центар или во училиштата во Прилеп, Кривогаштани, Долнени и Крушево му посветуваат толку а некогаш и повеќе од времето и планираните третмани.

Деновиве овие деца со своите едукатори ја покажаа својат добронамерност и со хуманитерна акција „Од децата за децата“ а тие пак подршка добиваат и од локалните власти..

Во југозападниот регион вакви центри за подршка на учењето има и во Битола, Охрид,Струга и Кичево. Меѓусебната соработка е според потребите, но сепак преку консултативните услуги, искуства, преку едукација и рехабилитација се настојува да се постигне целта.

притисни ентер