Рекорден број новозаразени и во Полска и Словачка

Полска и Словачка денеска забележале рекорден број на новоинфицирани со коронавирус од почетокот на пандемијата, а Русија со над 7.000 дневни случаи се враќа на нивото од јуни, како што се шири епидемијата во Централна и Источна Европа.

Полска денеска потврди 1.587 инфекции, објави Министерството за здравство на Твитер, најголем број од почетокот на пандемијата. Најголем пораст е забележан во централна Полска со 295 нови инфекции. Во земјата со 38 милиони жители досега се пријавени 84.396 случаи на инфекција и 2.392 смртни случаи.

Министерството за здравство денеска објави дека се обезбедени 96 респиратори и 1995 болнички кревети за пациентите со ковид-19. Во последните 24 часа биле тестирани 24.200 примероци.

Полска бележи зголемување откако ги укина мерките во мај. Првично успешно го контролираше ширењето на инфекцијата, но бројот на случаи се зголеми за време на летните одмори и сезоната на венчавки.

Словачка исто така забележа рекордни 419 инфекции со коронавирус, објави денеска премиерот Игор Матовиќ на својот Фејсбук профил. Словачка има најниска стапка на смртност од коронавирус во Европа, но трет ден по ред бележи рекордно зголемување на инфекциите.

Соседна Чешка регистрирала 2.913 случаи во последните 24 часа, што е втор најголем број заразени со коронавирус, според податоците на Министерството за здравство.

Чешка, со повеќе од 10 милиони жители, забележа вкупно 58.374 инфекции. Со недели има значително зголемување на случаите, откако попуштија со мерките против ковид-19.

Русија денеска забележа 7.212 нови случаи на коронавирус и сега се врати на нивото од 23 јуни. Вкупно 1.136.048 луѓе биле заразени во таа земја.

Во последните 24 часа починале 108 лица, со што вкупниот број на жртви достигна 20.056. Во главниот град Москва се евидентирани 1560 нови инфекции, 510 повеќе од претходниот ден.

Згодната Никол покажа со што го завела Бред Пит

Освен убавото лице, полните усни, заради што неверојатно потсетува на Ирина Шајн, таа има и совршена фигура.

Откако во јавноста како бомба одекна веста за нејзината врска со Бред Пит, атрактивната Германка со полски корени Никол Потуралски стана вистинска сензација. Нема веќе кој не знае за нејзиното име, а згодната бринета тоа знае да го искористи.

Се до неодамна таа беше обичен модел со адреса на живеење во Берлин, а денес името Никол Потуралски и тоа како е познато. Заради врската со холивудскиот шармер, и се отворија многу врати во модната индустрија.

Но, не е само новата љубов заслужна за тоа. Потуралски дефинитивно има предиспозиции да стане нов супермодел.

Освен убавото лице, полните усни, заради што неверојатно потсетува на Ирина Шајн, таа има и совршена фигура.

Тоа сега и го покажа на јавноста преку својот јавен Инстаграм профил на кој ја следат неверојатни 230 илјади луѓе.

Додека во тоалетот од хотелската соба позираше пред последното снимање, многумина останаа без здив гледајќи го нејзиното совршено обликувано тело. Совршените пропорции дојдоа до израз,а на многумина им стана јасно со што таа успеала да го заведе хиливускиот актер.

Никол се фотоградираше во бикини со леопард принт и напиша дека не може да оди на плажа, но затоа себе ќе си дозволи ден во спа центар.

Видео: Студенти во Англија преку прозор бегаат од обезбедување

Студенти во Англија се снимени како скокаат низ прозорци за да побегнат од обезбедувањекое им ја попречило забавата во време на корона.

Снимките споделени на социјалните мрежи покажуваат како студентите се спуштаат од голема височина додека пријателите се обидуваат да ги фатат.

Гласноговорникот на Универзитетот во Салдорд рекол дека се свесни за проблемот и дека преземаат мерки.

-Студентите ги потсетувавме и продолжуваме да ги потсетуваме на правилата и однесувањето кое од нив се очекува, рекол тој.

Гебрејесус: Наредните месеци ќе бидат посебно тешки

Наредните месеци ќе бидат посебно тешки кога станува збор за пандемијата со корнавирусот, изјави генералниот директор на СЗО Тедрос Гебрејесус.

Гебрејесус на состанокот во Женева рекол дека ова е критичен момент кога станува збор за пандемијата, особено на северната хемисфера. Тој истакнал дека неколкуте наредни месеци ќе бидат многу тешки и дека некој земји се на опасен пат, пренесе „ТАС“.

Голем број земји бележат раст на бројот на заразени, што доведува до преоптоварување на здравствениот систем, истакна генералниот директор на СЗО.

Тој ги повика лидерите на државите да преземат итни чекори со цел спречување на понатамошно влошување, како и сеопфатна анализа на епидемиолошката ситуација и итно прилагодување на мерките во оние места кои бележат голем раст на бројот на новозаразени.

Освен тоа, властите мораат јасно да ја информираат јавноста за реалната епидемиолошка ситуација и да им помогнат на граѓаните и економијата, додава Гебрејесус.

Тој забележал дека има недостаток на кислород во многу болници низ светот.

Некои од најсиромашните држави на светот имаат само 5 до 20 отсто од потребниот кислород за лекување на пациенти, истакна генералниот директор на СЗО.

притисни ентер