Расистичка порака прелета над стадионот на Манечестер Сити , додека играчите биле на коленици (ВИДЕО)

Играчите и тренерите на Манчестер Сити и Барнли, како и судиите на натпреварот од 30-то коло од Премиерлигата, клечеа пред мечот во знак на солидарност со движењето „Black Lives Matter“, кога над Етихад прелетал авион со порака што ја шокира Англија.

Фановите на гостите од Барнли, оддалечен само 50 километри, ја темпирале пораката „Белите животи се важни, Барнли“ да помине , закачена на авион над Градскиот стадион во тој момент.

Парафразата на познатиот слоган, како и неговото значење се јасни. Откако бел полицаец го докажа длабоко вкоренетиот расизам во Соединетите држави со садистичкото убиство на црниот граѓанин Џорџ Флојд, што доведе Америка да излезе на улиците под слоганот „Black Lives Matter“, што стана глобално движење, навивачите на Барнли скандалозно одговорија.

Нивниот клуб веднаш издаде објава во која остро ја осудува оваа акција на своите навивачи и рече дека на одговорните за овој настап , доживотно ќе им биде забранет влез на стадионот.

„Длабоко им се извинуваме на Премиерлигата, Манчестер Сити и на сите што го промовираат движењето и пораката „Black Lives Matter“, соопштија од Барнли.

Шон Дајч, тренер на тој клуб, го коментираше потегот на навивачите: „Ова е неприфатливо, но не можете да го осудите целиот наш град и клубот без причина“.

Фаре, организација која работи за еднаквост и против расизмот во фудбалот, во соработка со УЕФА и ФИФА, исто така соопшти: „Расистичкиот одговор на акцијата„ Black Lives Matter“е тренд во Европа. Пораката од навивачите на Барнли може да се толкува само како расизам и негирање на еднакви права за сите. Токму оваа порака покажува зошто борбата за еднаквост е толку важна и зошто повеќето луѓе ја поддржуваат “.

Најмалку петмина уапсени пред белоруската амбасада во Москва

Најмалку пет лица се уапсени за време на вечерашниот протест пред белоруската амбасада во Москва.

По двочасовните мирни протести против резултатите од претседателските избори во Белорусија, руската полиција растури група од 200 демонстранти и уапси најмалку пет лица, јавува ТАСС.

По објавувањето на резултатите од претседателските избори во Белорусија, на кои сегашниот претседател Александар Лукашенко освои повеќе од 80 проценти од гласовите, избувнаа протести во целата земја.

За време на тридневните протести во Минск и другите белоруски градови, едно лице загина, а повеќе од 6.000 лица се уапсени.

Малолетната ќерка на Моника Белучи стана заштитен лик на Долче и Габана

Познатиот бренд Dolce & Gabbana има нова муза - тоа е 15-годишната Дева Касел, ќерка на италијанската актерка Моника Белучи и францускиот актер Винсент Касел, која се чини дека има светла иднина во светот на модата.

Тинејџерката, која очигледно ја наследи безвременската убавина од нејзината убава мајка, деновиве снимаше кампања за новиот парфем „D&G“ Shine на бреговите на италијанското езеро Комо во провинцијата Ломбардија.

Секако, присуството на Дева предизвика голем интерес кај папараците и медиумите, а нејзината благосостојба и безбедност внимателно ги следеа грижливите родители - иако се разведоа во 2013 година, Моника и Винсент учествуваат подеднакво во воспитувањето на 15-годишната Дева и нејзината петгодишна сестра Леони.

\

Дева дефинитивно се обидува да ја заштити својата приватност во секое време и е многу внимателна со објавите на социјалните мрежи, но за жал, и таа неодамна се најде под оган од злонамерните интернет тролови кои почнаа да шират озборувања за тоа како таа се подложува на козметичка хирургија, т.е. ја обвинија дека ги зголемила усните.

- Ве молам, јас сè уште немам 16 години ... Нормално е тинејџерите да поминат низ физички промени, особено на оваа возраст. Никогаш не размислував за каква било постапка и знам дека моите родители никогаш не би го дозволиле тоа. Човечкото тело се менува, затоа ве молам уште еднаш, размислете пред да започнете да ширите бесмислени, глупави и лажни вести за младите – им одговори Дева.

Шпанија забрзано гради болница поради зголемениот број заболени од корона

Бројот на нови случаи на коронавирус во Шпанија денеска се зголеми за скоро 1.700, а во овие бројки не е опфатен Мадрид, кој не даде информации заради технички проблеми.

Од укинувањето на строгите рестриктивни мерки пред шест недели, Шпанија се обидува да го спречи ширењето на коронавирусот.

Иако просечниот дневен број на заразени лица бил помалку од 150 во јуни, околу 1.500 нови случаи се регистрираат секој ден во првите 12 дена од август.

Како резултат, војската брзо гради нова полска болница во Сарагоса, главниот град на Арагон, регион кој сега е жариште на коронавирусот.

притисни ентер