Путин нареди делумна мобилизација во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин и се обрати на нацијата во врска со специјалната операција на Русија во Украина и најавените референдуми на неколку региони за присоединување кон Русија.

Пред говорот Путин нареди делумна воена мобилизација Непосредно пред почетокот на говорот на Путин, руската агенција Тасс објави дека Путин наредил делумна воена мобилизација која започнува денеска. Владимир Путин рече дека Русија планира да ја преземе контролата врз Донбас, и дека дава целосна поддршка на референдумите во источните региони на Украина.

-Нагласувам дека се работи за делумна мобилизација. Мобилизацијата започнува денеска, 21 септември. На Русите кои се мобилизирани ќе им бидат дадени сите поволности и гаранции“, рече Путин и наведе дека мобилизираниот персонал ќе добие и дополнителна обука.

-За да ги заштитиме нашата земја и народ, ги користиме сите средства што ни се на располагање. Во своето обраќање Путин рече дека целта на Западот е „да ја ослабне, подели и уништи Русија“. „Западот му даде директна наредба на Киев да ги наруши сите договори со Русија постигнати за време на преговорите“, рече тој.

„Веќе по почетокот на невладината организација, вклучително и разговорите во Истанбул, претставниците на Киев реагираа многу позитивно на нашите предлози и тие предлози се однесуваа на безбедноста на Русија, на нашите интереси. Очигледно е дека мирното решение не му одговараше на Западот. Откако постигна одредени компромиси, Киев всушност доби директна наредба да ги наруши сите договори. Украина почна уште повеќе да складира оружје“, рече Путин.

Тој посочи дека Западот се впуштил во нуклеарна уцена, употреба на оружје за масовно уништување против Русија.

„Русија, како и досега, ќе ги спречи сите оние кои се стремат да владеат со светот, се закануваат со распаѓање и ропство на државата“. „Сега зборуваат за нуклеарна уцена, нуклеарната централа во Запорожје беше бомбардирана, а имаше најави дека сакаат да користат нуклеарно оружје... Тие што ќе дозволат, ќе ги потсетиме дека и ние имаме нуклеарно оружје, уште помодерно од оние што ги има НАТО „Доколку има закани, ќе ги искористиме сите средства што ни стојат на располагање и не блефирам... Верувам во вашата поддршка“, нагласи претседателот на Русија.

Инаку, во вторникот Луганската Народна Република, Доњецката Народна Република, Херсон и Запорожје објавија дека од 23 до 27 септември ќе одржат референдум за приклучување кон Русија.

Македонија на 11 место во НАТО според процентот од БДП наменет за одбраната

Македонија во државниот буџет за 2024 година за потребите на одбраната има предвидено 263 милиони долари, што претставува 2,22 отсто од БДП на земјата, се посочува во најновиот извештај на НАТО за одбранбените трошоци на земјите членки.

Според извештајот, вкупно 23 од 32-те членки на НАТО во 2024 година го достигнале договореното ниво на трошоци за одбраната од два отсто од националниот БДД. Македонија со издвоени средства за одбраната од 2,22 отсто е на 11-то место според висината на стапката на средствата, а „шампион“ во оваа класификација е полска со 4,12 проценти од БДП, пред Естонија и САД. Под прагот пак, се Хрватска, Португалија и Италија, а на последното место е шпанија со само 1,28 проценти

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со полскиот амбасадор Кшиштоф Гжелчик

Претседателката на државата Гордана Сиљановска Давкова денеска го примила амбасадорот на Република Полска, Кшиштоф Гжелчик.

На средбата, соопштија од кабинетот на Сиљановска Давкова, се размениле мислења за актуелните политички случувања во двете земји, тековните предизвици и можностите за искористување на потенцијалите со цел продлабочување на билатералната соработка.

Заедички било констатирано дека во годината кога се одбележува триесетгодишнината од воспоставувањето на дипломатските односи, односите меѓу двете земји се на исклучително ниво и беше искажано задоволство од континуираниот политички дијалог, соработката во рамки на меѓународните институции и партнерството во НАТО Алијансата.

Претседателката Сиљановска Давкова се заблагодарила за континуираната поддршка од Полска во реализацијата на македонските стратешки цели и изразила подготвеност за натамошна соработка на евроинтеграцискиот план и исполнувањето на реформската агенда.

- Во таа насока, претседателката ја потенцираше важноста од непречено одвивање на нашиот пристапен процес во ЕУ и изрази очекување дека полскиот активизам и поддршка, билатерално, како пријатели на Групата за проширување на ЕУ и преку Вишеградската група, ќе продолжат со иста енергичност и во иднина, стои во соопштението.

На средбата била истакната подготвеност за унапредување на образовната соработка и беа поздравени чекорите во насока на проширување на економската соработка, трговската размена и соработката во енергетскиот, информатичкиот и земјоделскиот сектор.

Реакција на Општина Карпош за настан во ромската населба во Злокуќани

Општина Карпош е згрозена од синоќешниот немил настан во ромската населба во Злокуќани. 

Такво насилие, крволочност, со употреба на лопати, секири, ножеви... (за среќа извадениот пиштол не успеал сопственикот да го репетира), е незапаметено во историјата на Карпош. Оваа масовна тепачка во ова населено место не е прва. Дел од ромската населба во Злокуќани станува гето, опасност за живеењето на жителите кои сакаат мирно да ги поминуваат деновите, но уште поопасно за граѓаните кои што гравитираат во тој дел како и фирмите кои што имаат имот во оваа населба. Готово да нема граѓанин кој што физички не е нападнат. Не постои куќа или фирма која повеќе пати не е брутално ограбена, а сторителите се познати и на мештаните и на органите на прогон.

За насилниците од оваа населба градоначалникот на општината повеќе пати изврши разговор со полициската станица Карпош и со Основното јавно обвинителство за да насилниците бидат санкционирани, затоа што овие луѓе не само што ги загрозуваат жителите на Злокуќани, туку и жителите на Бардовци и Влае 1.

Општина Карпош бара од полицијата, обвинителството и судот, најстрого да бидат санкционирани учесниците во оваа нецивилизирана, преполна со агресија тепачка својствена на средниот век, а не на цивилизирана заедница како што е оваа општина. Доколку овој немил настан не се санкционира соодветно, а границата е помината веќе со години, состојбата ќе биде уште полоша, а агресивните насилници ќе земаат се повеќе замав.

ОПШТИНА КАРПОШ

притисни ентер