Прв регионален фитнес судиски семинар во организација на Фудбалската федерација на Македонија

Десет држави од регионот, претставувани со по две судиски тројки, една машка и една женска судиска тројка, се дел од првиот регионален фитнес судиски семинар во организација на Фудбалската федерација на Македонија кој се одржува во Скопје.

На судискиот камп кој во оваа форма се организира прв пат воопшто во Европа, пријавени се интернационални фудбалски судии од Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Косово, Романија, Бугарија, Албанија и Македонија.

Судиите кои ќе ја следат тридневната програма од денеска до 26 јуни ќе имаат можност да се запознаат со најновите програми и потреби за натпреварувањата во рамки на УЕФА.

Претседателот на фудбалската федерација на Македонија, Мухамед Сејдини, на денешното отворање на семинарот во Хотел Хилтон истакна дека како Фудбалска федерација веруваат дека само со работа може да се постигне развој на сите полиња.

– Затоа, и овој сегмент за развој на судиите, континуираната едукација на сите нивоа, е потребна да се достигне повисоко ниво, како на знаење, така и на физичка подготвеност, рече тој.

Дополни дека идејата овој пат е тоа да се прошири и со останатите колеги од регионот, како што рече, „како што го правиме во останатите сегменти од фудбалската игра, да размениме знаење и искуства во делот на судењето и фитнес подготовката и да изградиме нови мостови на поврзување“.

Димитар Мечкаровски, претседателот на Судиската организација на ФФМ, се заблагодари за поддршката за реализација на семинарот и истакна дека истиот е од клучно значење за судиите.

– Ние сме навистина горди што го организираме овој семинар. Како што веќе кажав, за нас како Федерација овој семинар значи многу, за нашата држава, особено тоа што овој семинар е првиот од ваков тип кој се организира на овие простори во Европа воопшто, посочи тој.

Главниот тренер на УЕФА за подготовката на судии, Вернер Хелсен, кој втор пат е во државава, откако во октомври 2021 година беше предавач на семинарот за сите национални главни и асистенти судии од Прва и Втора МФЛ, истакна дека е супер да се биде тука.

– Среќен сум што сум тука со вас.Пред една година бев импресиониран од високиот стандард на едукација и можам да кажам дека денеска, кога ја гледам оваа разнолика група, не само во дресовите, туку и во државните асоцијации и културна позадина, е супер да се биде тука, рече тој.

Теоретските и практичните сесии од претстојниот камп ќе бидат реализирани од националниот фитнес тренер за фудбалски судии, Сашо Даневски, кој воедно е првиот македонски кондициски тренер ангажиран од страна на УЕФА. Тој истакна дека на семинарот најмногу ќе се посветат на високоинтензивна работа.

– Ќе симулираме ситуации од натпревари, бидејќи судиите секогаш треба да бидат подготвени за најлошите ситуации кои може да се случат на терен. Ова е одлична можност да создадеме услови за многу такви ситуации, да може да се преиспитаат себе си при донесувањето на одлука, меѓутоа, и да им дадеме и многу други нови предизвици кои би ги доживеале во иднина, рече Даневски.

Присутните судии, исто така, го споделија задоволството што се дел од овој семинар и истакнаа дека преку учење и пример очекуваат убава соработка со колегите од регионот. /МИА

Русија од денеска ги намалува можностите на инвеститорите од „непријателските земји“

Централната банка на Русија денеска објави мерки кои имаат за цел да ги спречат инвеститорите од „непријателските“ земји да ги искористат придобивките што им овозможуваат на оние од „пријателските земји“ да продолжат да тргуваат на Московската берза.

Московската берза во петокот објави дека ќе им дозволи на клиентите од пријателските земји, или оние кои не ја санкционирале Русија поради војната во Украина, да започнат со тргување по речиси половина година пауза.

Но, подоцна било кажано дека ова ќе важи само за пазарот на деривати, а не за главната берза, и не било кажано кога ќе биде дозволен поширок пристап. Аналитичарите веруваат дека доцнењето делумно се должи на загриженоста дека инвеститорите од ЕУ, САД и Обединетото Кралство, на кои во моментов им е забрането да тргуваат во Москва, би можеле да го искористат континуираното тргување со инвеститори од земји што Русија ги смета за пријателски како задна врата за тргување со руски акции, кои се во нивна сопственост.

Централната банка денеска објави дека шест месеци ги блокира руските депозитари и регистри да извршуваат трансакции поврзани со хартии од вредност добиени од странски партнери, вклучително и од пријателски земји.

Регулаторот објавил дека забележал како брокерите нудат опција за купување хартии од вредност од резиденти на странски земји и потоа нивно пренесување во руски депозитар, потег што се опишува како ризичен и „без гаранција за очекуваниот финансиски исход“. Западните санкции го ограничија пристапот на Русите до светските берзи, додека контрамерките од Москва исто така ги блокираа повеќето странци да купуваат и продаваат руски акции.

Од утре стапува на сила планот на ЕУ за заштеда на гас, некои земји се изземаа

Планот на Европската унија за дејствување во вонредни ситуации, кој се однесува на подготовка за евентуален прекин на снабдувањето со руски гас, стапува на сила утре откако вчера беше објавен во службениот весник на ЕУ.

Според планот, земјите-членки на ЕУ треба доброволно да ја намалат потрошувачката на гас за 15 отсто во периодот од 1 август до 31 март следната година, во споредба со просечната потрошувачка во истиот период во изминатите пет години.

Податоците на ЕК покажуваат дека треба да се заштедат вкупно 45 милијарди кубни метри гас за да се постигне зацртаната цел. Германија треба да потроши околу 10 милијарди кубни метри помалку од претходниот период.

Крајната цел на заштедите е да се подготват за можен целосен прекин на испораката на руски гас за земјите од ЕУ, откако Москва во последните месеци значително го намали снабдувањето.

Во случај на голем недостиг на гас, новиот план за вонредни ситуации предвидува и можност за задолжителни заштеди.

Најмалку 15 земји-членки на ЕУ, кои сочинуваат околу 65 отсто од вкупното население на блокот, ќе треба да дадат одобрение за активирање на таквата мерка.

Неколку земји, меѓу кои Италија и Шпанија, си обезбедија изземање од таквата ситуација.

Планот за вонредни состојби ќе остане на сила една година.

Американците со опомена до Русите: Прекинете ги борбените дејства околу нуклеарката Запорожје

Белата куќа се приклучи на размената на обвинувања меѓу Украина и Русија во врска со нуклеарната централа Запорожје.

Да потсетиме, Русите и Украинците меѓусебно се обвинуваат за гранатирање и ракетирање на областа на нуклеарната централа.

Портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер денеска изјави дека „борбите во нуклеарната централа се опасни“, додавајќи дека руските сили, кои ја окупираа нуклеарната централа Запорожје на почетокот на војната, треба да ја предадат „целосната контрола“ на нуклеарната централа во Украина.

Таа рече дека САД внимателно ја следат ситуацијата околу Запорожје и додаде: „За среќа, сензорите за радијација досега не покажаа никакви индикации за зголемени или абнормални нивоа на радијација“.

Жан-Пјер тврди дека Америка е запознаена со извештаите за рускиот третман на персоналот на нуклеарната централа и додаде: „Им честитаме на украинските власти и оператори за нивната посветеност на нуклеарната безбедност под овие тешки околности“.

притисни ентер