Протести во Индија: Солзавец, бодликава жица, тепачки, изгаснат интернет (ВИДЕО)

Полицијата во северна Индија употреби солзавец за да ги спречи илјадниците селани кои маршираа кон главниот град Делхи.

Бодликава жица, цементни блокови и огради се поставени на три страни околу Делхи за да се спречат демонстрантите, јавува Би-Би-Си.

Владата стравува од повторување на ситуацијата во 2020 година, кога десетици луѓе загинаа во протестите што траеја цела година. Протестите завршија дури кога владата го повлече контроверзниот закон за земјоделство.

Селаните сега протестираат поради минималната цена на земјоделските производи и затоа што бараат двојни плати. Селаните во Индија сочинуваат влијателна група гласачи и аналитичарите веруваат дека владата на премиерот Нарендра Моди не сака да им замерува. Неговата партија Бхаратија Џаната се бори за трет мандат на парламентарните избори оваа година.

Денешната снимка покажува облаци солзавец кои полицијата ги користи за да ги растера демонстрантите во близина на градот Амбала, на околу 200 километри северно од Делхи.

Демонстрантите од Пенџаб сакаат мирно да ја преминат Харајана за да дојдат во Делхи, но тоа не им е дозволено. На границата на провинцијата Шамбу евидентирани се судири меѓу демонстрантите и полицијата. Денеска властите ги блокираа патиштата и го пренасочија сообраќајот за да им го отежнат напредокот на демонстрантите. Полицијата забрани големи собири во градот и на границите на провинцијата.

Во Харајана, владата дури и ги суспендираше интернет услугите на неколку дена. Досега веќе поминаа две рунди преговори меѓу лидерите на синдикатот и федералните министри, но засега нема договор со кој би се прекинало штрајкот. На протестите учествуваат 200 синдикати. Најавија штрајк на 16 февруари при што ќе ги стопираат сите земјоделски работи. Продавниците, пазарите и канцелариите во сите села ќе бидат затворени. Селаните ќе ги блокираат сите главни патишта низ државата.

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужна Газа

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа во соработка со Црвениот крст во Палестина, објави ТВ Ал-Кахера њуз.

Египетските власти го изградија првиот камп во Кан Јунис минатиот декември и го проширија во јануари. Новиот камп, кој ќе има струја и вода, ќе се состои од 400 шатори со капацитет од 4.000 луѓе.

Следниот чекор е изградба на теренска болница во пограничниот град Рафа и медицински камп во Деир ал Балах во центарот на Газа. Во Рафа ќе бидат формирани и два центри за дистрибуција на помош.

Според Агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци (УНРВА), повеќе од 85 отсто од 2,4 милиони луѓе во енклавата се внатрешно раселени од почетокот на конфликтот на 7 октомври минатата година, кога Хамас и други палестински фракции го нападнаа јужниот дел на Израел, при што загинаа околу 1.200 луѓе. /MИА

Воздухопловната база на НАТО во Кучово ќе биде отворена на 4 март

Воздухопловната база на НАТО во албанскиот град Кучово, која се наоѓа во јужниот дел на земјата, што е прва ваква база во Западен  Балкан, ќе биде инаугурирана на 4. идниот месец.

Подготовките на базата на НАТО во Кучово се при крај и за првпат Министерството за одбрана објави видео и фотографии од неа.

Во видеозаписот, Командантот на албанските воздухопловни сили, бригадниот генерал Фердинанд Димо вели дека се е подготвено базата да профункционира.

- Ние сме на крајот од сите работи за трупите на воздухопловните сили да се обучуваат во оваа база. Но, не само тоа, трупите на НАТО и НАТО авионите можат да се сместат, обучуваат и летаат од воздухопловната база Кучово, која веќе е тактичка воздухопловна база на НАТО, вели тој.

Димо ги наведува и досегашните чекори, од моментот кога беше одлучено во Кучово да се изгради воздухопловна база за НАТО.

- Во 2021 година беше планирано да се спроведат инвестициите за ревитализација на инсталациите на базата Кучово. Сега сме на крајот со реализацијата на три значајни проекти, како што се оградувањето и безбедносниот систем, како и периметарската заштита на базата. Приближно 50 милиони евра се инвестирани од НАТО, а повеќе од 5 милиони евра од албанската влада“, објаснува командантот на воздухопловните сили.

Според него, изградбата на воздухопловната база на НАТО во Кучово ќе придонесе и за економски развој на целиот округ Берат.

На свеченоста на 4 март ќе присуствуваат високи претставници на албанската држава, НАТО и САД.

Инаку, базата е изградена за потребите на албанските воздухопловни сили за време на комунистичкиот режим кој владееше во Албанија помеѓу 1944 и 1991 година и го штитеше воздушниот простор на земјата. Исто така, била домаќин на различни видови руски и кинески авиони.

Последните летови од оваа база биле извршени во 2005 година. /МИА

притисни ентер