Приватните превозници утре на мирен протест пред дирекцијата на ЈСП

Приватните превозници утре во 9 часот излегуваат на протест пред седиштето на јавното сообраќајно претпријатие  во Автокоманда но засега без автобусите.

Како што информираа од здружението „Мак екпрес“ протестот е со цел да се оствари средба со раковдството на ЈСП за да си ги побараат парите во висина од околу полована милион евра што јавното претпријатие им ги должи. Според изјавата на Кемал Мурич за канал5 заедно со Мак епсрес на протестот целосно се приклучуваат и од слобода превоз кои имаат еден милион евра побарување од јсп. Автобуските превозници по денешната консулатиција со МВР главниот протест со блокади на раскрници низ главниот град се одлучија да го одложат за неделата по одбележувањето на роденденот на Гоце Делчев заради чувствителноста на состојбата.

Од град скопје за канал 5 го повторија својот став дека тие чекаат да заврши ревизијата за да имаат конкретни рагументи за разговор и се додека не заврши ревизијата не планираат средба со приватните превозници. Став од првиот човек на ЈСП дали утре ќе ги прими на разговори приватните превозници не успевме да добиеме.

Инаку според претставниците на Мак експрес контролата која ја правело УЈП во нивното претпријатие утврдила дека ЈСП им должи 480 илјади евра дедека истата контрола утврдила долг од милион евра кон слобода превоз а деновиве од ЈСП добила исплата само на 5 илјади денари без никаква назнака за што се тие.

Град Скопје објави два јавни огласи за пакет линии во јавниот градски превоз, откако го раскина договорот со приватните превозници, кои го блокираа центарот на Скопје. И на двата огласи, не се пријави ниту еден заинтересиран автобски превозник.

Во моментов, јавниот градски превоз го врши само ЈСП со многу помалку автобуси отколку што му се потребни на градот на што веќе реагираат граѓаните кои чекаат на студот каде многу често без најава некои линии се откажуваат заради дефекти а други се многу ретки. Месец и пол во главниот град не возат 208 приватни автобуси.

Од домашно производство 96,4 отсто од потрошената струја

 Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули годинава, вкупно биле потрошени 483 722 МWh електрична енергија, 28.789 мил. нм3 природен гас, 335 319 тон јаглен и 99 448 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 96.4 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 95.3 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.

Мицотакис му честитал на Каселакис и го поканил на средба

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис имал телефонски разговор со новиот лидер на СИРИЗА Стефанос Каселакис, му честитал за победата и го поканил да се сретнат во следните денови.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис имал телефонски разговор со новиот лидер на СИРИЗА Стефанос Каселакис, му честитал за победата и го поканил да се сретнат во следните денови, соопштија од кабинетот на Мицотакис, јави дописничката на МИА од Атина.

Портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис на денешниот редовен брифинг со новинарите, коментирајќи ја победата на Каселакис на партиските избори, изрази надеж и желба дека земјата „конечно ќе добие сериозна и веродостојна опозиција“, а СИРИЗА ќе се врати „на патот на вистината и реализмот“.

-Нашата конфронтација со господинот Каселакис ќе биде политичка и затоа ги очекуваме неговите позиции и предлози за сите големи прашања и целокупно за прашањата што се однесуваат на граѓаните. Исто така се надеваме дека ќе ја напушти логиката на токсичност и на говорот на поделба, што за жал многу години ѝ служи на партијата на која е избран за претседател, рече Маринакис, објаснувајќи дека со оглед на минатото на оние кои јавно го поддржаа Каселакис, Владата се сомнева дека ќе се напушти токсичниот говор.

Паралелно, владиниот портпарол се осврна и на фактот што Каселакис не е пратеник и нема да може да присуствува на парламентарните процедури.

-Во Парламентот се предлагаат и се гласаат сите големи реформи и сите големи промени, кои им се потребни на народот, а отсуството на опозициски лидер од овие процедури, во еден голем временски период, речиси четири години, сигурно претставува еден сериозен институционален недостаток. Затоа ние во Нова демократија, на Конгресот во 2016 година изгласавме предуслов дека за некој да биде кандидат за претседател на партијата, да биде член на пратеничката група, посочи Маринакис.

Претрес во скопско Количани, пронајдени пушки, приведено едно лице

Полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје денеска  го лишиле од слобода М.И.(35) од с.Долно Количани.

Како што известуваат од МВР, при претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени две пушки.

Лицето било задржано во полициска станица и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

притисни ентер