Позната е внатрешноста на првиот СУВ на Астон , се знае и премиерата и цената

Астон Мартин ја откри внатрешноста на своето прво спортско урбано возило , се знае и датумиот на премиерата , како и почетната цена.

На целосното откривање сепак ќе треба да се почека. Гајдон ја најави премиерата на 20 ноември, истиот ден кога Ауди ќе го лансира новиот РС Q8. Малку е чудно , но премиерата ќе се случи во Пекинг.

Засега, Астон ја открива само силуетата на надворешноста, но и целосниот изглед во кабината. Интерфејсот е ориентиран кон возачот, а инфозабавата е позајмена од Мерцедес.

Она што се гледа во кабината на новиот теренец е дел од цената за која европскиот купувач ќе треба да даде најмалку 193.500 евра ,а Американците „само“ 189.900 долари.

„Само Вистина" со Сашо Орданоски

Во вечерашната „Само Вистина“ гостуваше Сашо Орданоски.

- Осцилациите одат во различни крешенда, пописот е нешто што мора да се направи, ќе се попишува и присутно и отсутно население, ако се зборува за етничкиот аспект, некој ќе биде многу разочаран, рече Орданоски.

- Секогаш има политика, посебно кога треба да се бројат графите на ваква или онаква етничка припадност. Нормално е дека ќе бидат подигнати сите нивоа на нервоза и недоверба, рече Орданоски.

- Во Македонија се доаѓа на власт со два или три пратеници повеќе, ни претстојат локални избори и секој ќе биде казнет или награден според сработеното, рече Орданоски.

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Вистина".

Британски Оксфам: Десетте најбогати луѓе на светот можат да купат вакцини за сите

Вкупното богатство на десетте најбогати луѓе на светот се зголемило за 540 милијарди долари, и покрај пандемијата на коронавирус.

Со овие пари можат да се купат вакцини за секого, а исто така да се спречи сиромаштија предизвикана од пандемијата, пренесува Би-Би-Си.

Според извештајот на британската непрофитна организација Оксфам Интернешнл, капиталот на десетте најбогати луѓе на светот е еквивалентен на износот на сите влади на Г20, што е планиран за закрепнување на економијата.

Помеѓу 18 март и 31 декември минатата година, богатството на милијардерите се зголемило за 3,9 трилиони долари и сега изнесува 11,95 трилиони долари, колку што владите на Г20 потрошиле за пандемијата.

Меѓу десетте најбогати се светски познати имиња како основачот на Амазон, Џеф Безос, шефот на Фејсбук, Марк Закерберг, пронаоѓачот Илон Маск и филантропот Бил Гејтс.

Само Безос има заработено толку многу од септември, што можел да му плати на секој работник во Амазон бонус од 105.000 долари и да остане богат како пред пандемијата. Амазон вработува повеќе од 1.200.000 луѓе, а 810.000 само во САД.

Оксфам проценува дека поради пандемијата околу 500 милиони луѓе живеат во сиромаштија.

„Ова го гледаме како можност да се преземат радикални чекори, да се оданочуваат богатите и корпорациите и да се зголеми минималната социјална заштита за сите“, рече извршниот директор на „Оксфам“, Дени Срискандарајах.

Многу спортисти, филантропи и претприемачи донирале многу пари за да помогнат во пандемијата.

Коосновачот на Твитер, Џек Дорси, во април објави дека ќе донира милијарда долари во добротворни цели. Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда ќе донираат 305 милиони долари за вакцини, третман и дијагностика, додека Џеф Безос донирал 125 милиони долари, објави BBC.

Путин: Не сум сопственик на луксузната палата, филмот на Навални е лага

Рускиот претседател Владимир Путин денеска негираше дека тој е сопственик на прекрасната луксузна резиденција, како што го обвини приведениот опозициски лидер Алексеј Навални.

"Не сум го видел тој филм, немав време. Ништо од она што е прикажано во филмот, како мое, не ми припаѓа мене, ниту мене ниту на моите најблиски", рече Путин во телевизиско интервју со студенти, разговарајќи за новиот филм на Фондацијата за борба против корупција на Алексеј Навални, објавен на YouTube.

Тој документарец одекна многу во Русија и ширум светот и за само два дена видеото било прегледано повеќе од 86 милиони пати, од кои 40 милиони пати во Русија.

Двочасовниот филм е наречен Палатата на Путин, кој, според Навални, пред се е приказна за корупцијата, детално го прикажува величествениот имот на брегот на Црното Море со површина од скоро 18.000 квадратни метри.

Авторите на филмот тврдат дека околината е скоро 40 пати поголема од Кнежевството Монако и дека зградата наводно чинела 100 милијарди рубљи (околу 1,12 милијарди евра).

Според Фондацијата, палатата била финансирана од руските државни компании „Роснефт“ и „Транснефт“, а со двете управуваат блиски пријатели на Владимир Путин: Игор Сечин и Николај Токариев.

Негирањето на претседателот Путин следува два дена по одржувањето на протестите во повеќе од 100 градови низ целата земја за поддршка на Навални.

Во Москва, повеќе од 20.000 луѓе побарале негово ослободување.

Одговорот на протестите се зголемил по прикажувањето на споменатиот документарец.

По петмесечен престој во Германија, каде што се лекуваше и се опоравуваше од последиците од наводното труење со хемискиот отров новичок, Навални се врати во Русија на 17 јануари и веднаш беше уапсен за кршење на условната слобода.

Навални, 44-годишен адвокат, се наоѓа во московски затвор и чека исход за четири правни случаи, за кои тврди дека се измислени. Тој го обвинува Владимир Путин дека го наредил неговиот атентат. Путин го негира тоа, тврдејќи дека Навални е дел од валкана кампања организирана од САД за да го дискредитираат.

Нови протести за поддршка на Навални се најавени за следната недела, бидејќи е најблиску до датумот 2 февруари, кога Навални треба да се појави пред московскиот суд.

Судот треба да одлучи дали ќе ја смени 3,5 години условната казна затвор во казна затвор.

Моќта на Путин засега изгледа недопирлива, бидејќи 68-годишниот претседател редовно бележи поддршка од над 60 проценти, многу повеќе отколку Навални, објави Би-Би-Си.

притисни ентер