Познат моден бренд објави реклама со бремен трансроден маж: Веќе не ве купувам

Calvin Klein објави реклама за Денот на мајката во која се појавува трансродов маж, поради што беше критикуван од дел од јавноста.

Модниот бренд објави неколку фотографии на кои се прикажани секакви семејства во сурова и автентична форма, од мајка која го дои своето дете, до трансродовиот пар кој го очекува своето прво заедничко дете. Велат дека сакаат „да укажат на реалноста на новите семејства“.

Сепак, некои ги налути фотографијата на трансродовиот пар Роберто и Ерика. Роберто е трансродов маж, кој го покажува трудничкиот стомак додека позира со сопругата.

„Можеме да се репродуцираме биолошки или од срце. Наше е да сакаме и да бидеме сакани“, рече парот.

Но, имало голем број трансфобични коментари во делот за коментари. Луѓето неколкупати споменаа дека „никогаш повеќе нема да купуваат облека од брендот“ и дека ќе бидат блокирани поради рекламирање. На Твитер имаше дискусија за рекламата, во која многумина изразија верување дека „трансродовите мажи не можат или не треба да забременат“.

Келвин Клајн даде изјава како одговор на прозивката.

„Ја прифаќаме оваа платформа како инклузивна средина со почитување на индивидуализмот и самоизразувањето. Во Келвин Клајн толерираме сè освен нетолеранција - сите нетолерантни коментари ќе бидат отстранети, а сите сметки кои вклучуваат изјави на омраза може да бидат блокирани. Со нетрпение очекуваме да продолжиме позитивен и инклузивен дијалог со нашата заедница“.

Брендот во минатото се најде под лупа бидејќи во своите кампањи не вклучуваше различни модели и приказни. Така, во последните пет до десет години, тие работеа напорно за да обезбедат повеќе различни и посебни луѓе да бидат вклучени во нивните реклами.

Британски новинар ќе објави книга за Меган Маркл: Дознав неверојатни работи

Меган Маркл и нејзините адвокати правеле се што можат за да го саботираат пишувањето на книгата.

Принцот Хари не е единствениот кој ќе објави книга со информации за членовите на британското кралско семејство. Британскиот истражувачки новинар, биограф и писател Том Бауер вели дека неговата книга за Меган Маркл содржи „извонредни информации“, пишува „Дејли меил“.

Бауер вели дека завршил со пишувањето на книгата и дека таа би можела да биде објавена оваа есен.

- Дознав работи за неа кои се навистина неверојатни. Мислам дека перцепцијата на јавноста за неа или ќе се потврди или ќе биде полоша, но во секој случај тоа ќе биде големо изненадување – вели Бауер.

Нему му било тешко да дојде до информации, вели тој, бидејќи луѓето најчесто не сакале да зборуваат, а Меган и нејзините адвокати направиле се за да го саботираат пишувањето на книгата.

Брнабиќ: Ни се закануваат со бомби бидејќи не воведовме санкции кон Русија

Српската премиерка Ана Брнабиќ во изјави дека честите дојави за бомби претставуваат притисок од странство врз Србија бидејќи таа не воведе санкции кон Русија по инвазијата на Украина, како што тоа го направија повеќето западни земји.

„Ние сме единствената земја во Европа која не воведе санкции кон Русија и притисоците се неверојатни од ден на ден. „Овие дојави за бомби се и притисок од странство поради невоведувањето санкции кон Русија“, изјави Брнабиќ за белградските медиуми, пренесе Н1.

Фото: Финска пивара направи НАТО пиво

Во екот на одлуката на Финска да стави крај на децениската неутралност и да бара членство во НАТО, една пивара одлучила да продава пиво со ознака на НАТО.

Сепак, дел од финската јавност не го поздрави потегот на пиварата и колку и да се за влез на нивната земја во Алијансата, сметаат дека во случајот со пивото се работи за промоција на алкохолизам, што не треба да биде случај.

Од друга страна, од пиварницата „Олаф Брувинг“ објаснуваат дека досега не се мешале во политиката, а сега повеќето Финци се за влез во НАТО, изјавил за медиумите извршниот директор на компанијата.

„Затоа се решивме на овој чекор, иако всушност не требаше толку многу „одлучување“, едноставно само го направивме“, рече тој.

Лименката „НАТО пиво“ е сина, а на неа има витез, кој на градите го има симболот на НАТО. Пивото се вика ОТАН, што е француски изговор на зборот НАТО

Од пиварата велат дека веќе добиле голем број нарачки за „НАТО пиво“.

притисни ентер