Полските власти тврдат дека имало исламски екстремистички содржини во мобилните на мигрантите

Министерот за внатрешни работи на Полска рече дека материјал поврзан со исламски екстремизам е пронајден во мобилните телефони на мигрантите кои влегуваат во земјата од Белорусија и повика на продолжување на вонредната состојба на границата за 60 дена

Полска на почетокот на септември прогласи вонредна состојба на границата со Белорусија поради големиот прилив на мигранти од соседната земја.

Варшава и Брисел го обвинуваат белорускиот лидер Александар Лукашенко дека ги користи мигрантите како средство за притисок за укинување на европските санкции кон Белорусија поради кршење на човековите права.

Групите за човекови права, пак, ја критикуваат полската националистичка влада за односот кон мигрантите.

Пет мигранти загинале на границата од почетокот на кризата.

„Ситуацијата е крајно напната ... Ќе поднесам барање до Советот на министри за продолжување на вонредната состојба за 60 дена“, рече министерот за внатрешни работи Мариуш Камински на прес -конференција.

На конференцијата, полските власти ги доставија пораките и фотографиите поврзани со исламски екстремизам, за кои тие тврдат дека се пронајдени во мобилните телефони на некои мигранти.

Полската опозиција и групите за човекови права ја обвинија претходно владејачката десничарска националистичка партија Закон и правда (ПиС) за поттикнување предрасуди кон мигрантите.

Во 2015 година, за време на мигрантската криза, водачот на ПиС рече дека мигрантите од Блискиот Исток ќе донесат болести и паразити во Полска.

Во моментов, повеќето мигранти се од Ирак, Авганистан и Африка.

Камински денеска рече дека владата не се обидува да ги стигматизира мигрантите, туку само презентира докази што ги открил за да покаже дека некои мигранти што ја минуваат границата може да претставуваат закана за националната безбедност.

Тој рече дека полските безбедносни агенции воспоставиле врска со екстремизмот кај 50 од 200 мигранти.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер