Половина век од отворањето на Лекторатот по македонски јазик во Париз

Деновиве одбележуваме голем јубилеј за македонистиката и за македонската држава – половина век од отворањето на Лекторатот по македонски јазик во Париз, Франција. 

Со него, пред 50 години почна натамошното засилено присуство на македонскиот јазик, литература и култура во наставата на странските високообразовни институции.

Лекторатот на престижниот Национален институт за ориентални јазици и цивилизации (ИНАЛКО) во Париз е првиот лекторат по македонски јазик отворен надвор од некогашната југословенска држава. Во текот на неговото 50-годишно непрекинато работење и развивање, овој Лекторат не само што е средиште на македонистиката во Франција и централна точка на македонско-француските академски и културни врски, туку е и клучен центар за афирмацијата на македонскиот јазик, литература и култура воопшто во еден дел на Европа.

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ), заеднички со ИНАЛКО го чествува значајниот јубилеј, со заложби за натамошните перспективи за развој на македонистиката на овој реномиран европски висообразовен центар.

- Денес, 50 години по отворањето на Лекторатот во Париз, исправени сме пред историска обврска и одговорност – да го вреднуваме она што е историја и сегашност на македонистиката во Франција и да оствариме влог во нејзината иднина. Во децениите наназад, постигнато е многу. Денес, македонскиот јазик, на ИНАЛКО се изучува како главен предмет, на сите циклуси академски студии – од лиценца до докторат. На ИНАЛКО е и првата професорска катедра за македонистички студии на странска високообразовна институција. Од минатата година, македонистиката има статус на ретка научна дисциплина во Франција и е заштитена. Но, не треба и не смее да се запре тука! По оствареното во изминатите 50 години, должни сме да се заложиме за она што ќе биде стварност во годините што следат и тоа за нас е и императив во чествувањето на овој значаен јубилеј, истакнува директорката на МСМЈЛК при УКИМ, проф. д-р Весна Мојсова-Чепишевска.

Мојсова - Чепишевска напоменува дека Лекторатот отворен пред половина век и ИНАЛКО како високообразовен центар не само што имаат историско значење за нас, туку се и еден од вистинските примери како треба да се работи и да се развива македонистиката на странските универзитетски центри на кои се изучуваат македонскиот јазик, литература и култура. Како што посочува, големиот јубилеј преку кој уште еднаш се потврдува значајноста на просторот што ИНАЛКО досега го овозможи за развој на македонистиката во Франција, треба да е и взаемен поттик за натамошно развивање на соработката и содејствување во нови постигнувања за изучувањето на македонскиот јазик, литература и култура на ИНАЛКО. Пораката дека иднината треба да ја создадеме во сегашноста е една од оние со кои МСМЈЛК при УКИМ и го започна чествувањето на јубилејот.

- Во време кога во глобални рамки интересот за студирање филологија и воопшто хуманистички науки е помал од претходно, оваа академска година, на првиот циклус студии на ИНАЛКО има зголемен интерес за македонистиката. Кадрите што искажуваат желба и подготвеност да се вложат себеси во натамошниот развој на македонистиката се иднината! Во нив треба заеднички да вложуваме, за во годините и децениите пред нас, кон досегашните постигнувања да се надоврзат нови, нагласува директорката на МСМЈЛК при УКИМ.

Мојсова-Чепишевска и истакнува дека оствареното во изминатите пет децении, не ќе беше можно ако покрај институционалните заложби на МСМЈЛК при УКИМ и ИНАЛКО, не беше и влогот на сите посветеници на македонистиката кои дел од себеси вградија во развојот на студиите по македонистика во Париз. Сите досегашни лектори, од првиот – проф. д-р Алекса Попоски до актуелниот, м-р Ѓоко Здравески, ама клучно – и кадарот на ИНАЛКО, при што за изминативе две децении особено важна е посветеноста на проф. д-р Фроса Пејоска-Бушро, која раководи со студиите по македонски јазик, литература и култура.

- Се надеваме дека и во оваа јубилејна, 2023 година, македонскиот збор силно ќе одекне во Париз. Токму од ИНАЛКО, со научни согледби, резултати од истражувања, заеднички иницијативи и нови проекти во периодот што следи. Но воедно и со интересот на новите посветеници на македонистиката во Франција. Заеднички ќе ја испратиме пораката дека по оствареното во изминатите педесет години, со јасна цел и визија, вложувањата во македонистиката треба да продолжуваат во годините што следат. Со решеност за нови постигнувања во афирмацијата на македонскиот јазик, литература и култура, порачува директорката на МСМЈЛК при УКИМ.

Чествувањето на големиот јубилеј 50 години Лекторат по македонски јазик во Париз веќе започна. Меѓу другото, на ИНАЛКО, јубилејот ќе се одбележи и со меѓународен собир.

Инаку, иницијативата за студии по македонистика на ИНАЛКО во Париз датира уште од шеесеттите години на минатиот век, а е остварена со отворањето на Лекторатот во 1973 година, како резултат и на договорот за меѓуинституционална соработка меѓу УКИМ и ИНАЛКО. Од тогаш, со заеднички вложувања на МСМЈЛК при УКИМ и ИНАЛКО, студиите по македонистика во Париз, непрекинато се развиваат. Во 1981 година, на ИНАЛКО, веќе се воведени дипломи кои покриваат целосен курс по македонистика, а професорската Катедра за македонистички студии е отворена пред неколку години.

Студенти на ИНАЛКО се редовни учесници на школите на МСМЈЛК при УКИМ, при што дополнително се вложува во унапредување на нивните знаења од областа на македонистиката.

Минатата година, македонистиката и официјално беше препознаена како ретка научна дисциплина од страна на француското Министерство за високо образование и истражување. По одлука на научна комисија, прифатена беше иницијативата македонистиката да биде вклучена во француско-германскиот проект за мапирање ретки дисциплини во Франција и во Германија. Ознаката „ретка дициплина“ гарантира: признавање, заштита, можно проширување на студиите и зачувување на македонистиката на ИНАЛКО, со неможност да се спои со други студии.

Јубилејот 50 години Лекторат по македонски јазик на ИНАЛКО обврзува да се продолжи по патот што го трасираа нашите претходници пред половина век, посочуваат од Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје.

Холандски фудбалер прегазил 4- годишно дете, додека пијан возел со 200 км/час

Холандскиот фудбалер Раи Влоет (27) предизвикал тешка сообраќајна несреќа во која усмртил четиригодишно момче.

Во ноември 2021 година, фудбалерот на руски Урал пијан удрил во задниот дел на возилото во кое се наоѓало четиричлено семејство со брзина од околу 200 километри на час. За жал, четиригодишното момче кое седело на задното седиште, како последица од тешките повреди починало во болница.

Влоет подоцна признал дека пиел на забава: „Бев на забава во Амстердам, уште имаше корона, забавата заврши рано. Требаше да преноќам во Амстердам, но донесовме нова одлука, да одам во Ротердам .Без размислување почнав да возам, ногата ми беше на педалата за гас кога ја наместив контролата на патување и потоа се случи несреќата“.

По несреќата, со преглед е утврдено дека Влоет испил двојно повеќе од законски дозволеното количество алкохол. Не сакал да признае во полиција дека го управувал возилото, пишува холандскиот АД, додавајќи дека неговото сведочење ја вознемирило мајката на несреќното момче, која му викала: „Како побогу да продолжиме? Сѐ ни одзеде!"

Освен затворска казна, државното обвинителство бара и четиригодишна забрана за возење. Влоет во својата кариера настапувал за ПСВ, Камбур, ФК Ајндховен, НАЦ Бреда, Кјасо, Фросиноне, Хераклес и Астана, а од 2022 година е член на руски Урал. Настапувал за помладите селекции на Холандија, а за У-21 на три настапи постигнал два гола.

Млада Американка влегла во автомобил, по два месеци ѝ го нашле телото во количка за пазарување

Телото на исчезнатата 21-годишна девојка од Чикаго е пронајдено врзано и завиткано во чаршафи во количка за пазарење.

Роза Чакон последен пат била видена надвор од нејзиниот дом на 18 јануари, а нејзиното тело било пронајдено во уличка во Чикаго на 15 март. Во саботата семејството и месната заедница организирале бдение во чест на починатата девојка која тој ден требало да го прослави својот 22 роденден.

"Ми недостига моето дете. Обично кога ќе си оди ќерка ни се слушаме. Се јавува утредента, се јавува еден час по заминувањето, дома е, безбедна е, убаво е и топло. Но ништо не сме слушнале“, изјавил таткото Хозе Лусио за ABC7. Нејзината мајка се присетила на последните зборови што 21-годишната девојка ѝ ги кажала.

"Ќе се вратам, мамо. Се возам со Uber назад", рекла мајката, која исто така се вика Роза Чакон. На снимката од безбедносната камера на семејната куќа се гледа како девојката влегува во автомобилот Uber. Семејството тврди дека таа им кажала дека кај себе немала лична карта ниту капут, пренесува Индипендент.

Сè уште не е јасно дали стигнала до целта. Телото било пронајдено на три километри од местото каде што последен пат била видена околу 10:45 часот на 15 март, а нејзиното семејство го идентификувало телото по тетоважите. „Не знам како имаат срце да убијат некого таков“, вели мајката на жртвата.

Инспекторите наскоро треба да ја утврдат точната причина за смртта. Семејството истакнува дека полицијата во Чикаго не направила доволно за да ја пронајде, па морале да ангажираат приватни истражители да помогнат во потрагата. Полицијата понудила награда од 15.000 долари за информација која ќе доведе до апсење и осуда во случајот.

ОН: Разорните климатски промени доаѓаат побргу од очекуваното

Разорните климатски промени се случуваат побрзо од очекуваното, а светот се движи кон границата на затоплување од 1,5 степени Целзиусови што ќе ја достигне за нешто повеќе од десет години, објавија ОН.

Температурите забележани во последните години предизвикаа бројни разорни бури и поплави, топлотни бранови што ги уништуваат земјоделските култури и катастрофални суши во различни делови на светот.

Но, на следните генерации најтоплиот период од 2020-тите ќе им биде релативно кул, дури и ако емисиите на фосилни горива што ја затоплуваат планетата брзо опаѓаат, се вели во извештајот на советодавниот панел на ОН за климата. „Резиме за креаторите на политики“ од 36 страници е синтеза на шест главни извештаи од 2018 година до денес, составени од Меѓувладиниот панел за климатски промени (IPCC).

Извештајот е брутален потсетник дека, иако човештвото има алатки за да спречи климатска катастрофа, сè уште не ги користи тие алатки.

На почетокот на 2030-тите, светот би можел да ја достигне зацртаната цел за ограничување на зголемувањето на температурата на 1,5 степени Целзиусови во споредба со прединдустрискиот период, што ќе влијае во блиска иднина. Но, шефот на ИПЦЦ изјави за АФП дека верува дека не е доцна да се сменат работите и го нарече извештајот „порака на надеж“.

„Имаме знаење, технологија, алатки, финансирање, во основа сè што е потребно за да се надминат климатските проблеми за кои сме свесни толку долго“, рече Хоесунг Ли во видео интервјуто. „Но, во моментов ни недостига клучна работа - силна политичка волја еднаш засекогаш да ги решиме овие прашања.“

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, реагирајќи на извештајот, рече дека богатите земји кои се стремат кон јаглеродна неутралност до 2050 година или подоцна треба да ги забрзаат своите цели и да ги остварат најдоцна до 2040 година за да ја „деактивираат климатската темпирана бомба“.

„Човештвото е на тенок мраз и тој мраз брзо се топи“, рече шефот на Обединетите нации во видео пораката откако панелот на IPCC го објави својот најнов извештај. Гутереш го спореди со „водич за опстанок на човештвото“.

IPCC јасно посочи дека придобивките за општеството и светската економија од ограничувањето на глобалното затоплување под два степени Целзиусови ги надминуваат економските трошоци. Деветдневните преговори, кои се одржаа во Интерлакен, Швајцарија, беа обележани со несогласувања околу фосилните горива, убедливо најмоќниот двигател на глобалното затоплување.

притисни ентер