Полицајката, која имала секс со колегите, има понуда за нова работа

На полицајката која била отпуштена откако деталите за секс скандал станаа вирални на интернет, ѝ е понудена нова позиција, но во стриптиз клуб.

Меган Хол (26) беше отпуштена од полицискиот оддел Ла Верњ во Тенеси, САД, по истрагата во декември 2022 година. Во меѓувреме, седум други полицајци исто така беа отпуштени или суспендирани без плата.

Истрагата започнала откако градоначалникот Џејсон Кол пријавил гласини за сексуални дејствија до одделот за човечки ресурси. Според извештаите, г-ѓа Хол наводно имала афери со тие колеги, кои сите биле во брак, и тоа „додека била на должност“. Таа, исто така, се наведува дека разменувала голи фотографии со други, изведувала орален се*с во станицата и била гола на забава во друштво.

Како што веста за скандалот се рашири како шумски пожар низ ТикТок, Редит и Твитер, г-ѓа Хол била осудена на платформите на социјалните медиуми за нејзиното однесување. Сепак, нејзиниот сопруг останал покрај неа, како и локалниот стриптиз клуб Дежа Ву. „Ја сакаме во Дежа Ву Нешвил на 17 март“, изјави регионалниот директор на клубот, Мајкл Дурам.

Поради нејзиниот статус на „славна личност“, клубот смета дека Хол може да биде одлична во бизнисот и да донесе многу клиенти. „Го разбрав моралниот бес“, продолжил Дурам. „Меѓутоа, таа повеќе не е вработена во полицискиот оддел ЛаВерњ. Таа сега може да избере што е најдобро за неа финансиски“.

Тој потоа открил дека стриптиз-клубот ѝ нуди 10.000 долари за да настапи на две места за да го прослави 34- тиот роденден. Полициската станица се огласи и рече дека е посветена на правење промени за да спречи сличен скандал да се случи во иднина. Ваквите промени вклучуваат преквалификација на сите вработени во градот за „правилата, прописите и очекувањата поставени од градското раководство“.

Во зоолошката во Прага се роди кинески панголин, вид пред изумирање

Зоолошката градина во Прага го објави раѓањето на загрозен кинески панголин, егзотично источноазиско животно познато и како панголин.

Бебето цицач со тежина од само 135 грама е добро еден ден по раѓањето. Според директорот на зоолошката градина, Мирослав Бобек, тоа е прво младенче од ваков вид во европска зоолошка градина. Првите денови од животот на новороденчето се сметаат за критични. Се уште е рано да се одреди полот, соопштија од зоолошката градина.

На панголините им се заканува изумирање бидејќи нивното месо во Азија се јаде како луксузно јадење, а нивните лушпи се користат во традиционалната кинеска медицина.

Родителите панголин, Рун Хоу Танг и Гуо Бао, пристигнаа во Чешка од Тајван минатиот април како резултат на партнерството меѓу Прага и Тајпеј. Поради оваа соработка, односите на Прага со Пекинг, кој го смета Тајван како дел од својата територија, се влошија.

Со повеќе од 1,5 милиони посетители минатата година, зоолошката градина во Прага е една од најпосетуваните атракции во градот.

Бугарско МНР: Понижувачки и неприфатлив однос на македонските власти кон бугарските граѓани

Во периодот по 1991 година, Бугарија постојано демонстрираше искрена желба за развивање добрососедски односи со Македонија, реагираат од бугарското МНР на денешните случувања во врска со чествувањето на Гоце Делчев. 

По потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка во 2017 година, се воспостави практика за заедничко славење на историските личности од нашата заедничка историја, како што е Георги (Гоце) Николов Делчев, несомнено.

За жал, прославата на 151-годишнината од неговото раѓање не придонесе за надградување на билатералните односи меѓу Софија и Скопје. Со длабоко жалење констатираме дека 4 февруари 2023 година ќе замине во историјата како датум на кој властите во Македонија од крајно неубедливи причини и кршејќи ги претходно дадените уверувања не дозволија да се оддаде почит кон делото и животот на Делчев од бугарски државјани. МНР денешниот однос на властите во Македонија го дефинира како понижувачки и неприфатлив кон бугарскиот народ и Бугарија.

Ваквите акции ги оценуваме како неисполнување на заложбата да се обезбеди непречен пристап до сите добронамерни граѓани кои сакаат да му оддадат почит на споменот на големиот револуционер. Ова, заедно со неподготвеноста да положат венци од страна на делегациите на Бугарија и Македонија, претставува отстапување од воспоставените добри практики и ги нагризува напорите на Република Бугарија насочени кон зајакнување на добрососедството.

Денешните постапки на властите во Македонија нанесоа сериозна штета на процесот на враќање на довербата и покрај напорите на премиерот Галаб Донев, кој во тешка ситуација иницираше процес на деескалација и на вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев, кој токму за оваа цел го посети Скопје на 30 јануари годинава, како и неговата денешна посета.

Досегашните информации со кои располага МНР се дека на граничните премини од македонска страна бугарски државјани со часови не биле пропуштани на територијата на Македонија поради проблеми од техничка природа. Потоа, дел од бугарските државјани добиле службено одбивање да влезат на територијата на нашата соседна земја, а други се вратија поради долгочасовното чекање. Меѓу засегнатите со овие рестриктивни мерки има и новинари против кои се употребени основи на „загрозување на јавниот ред, националната безбедност, јавното здравје или меѓународните односи на Македонија“. Има извештаи за насилство од страна на македонските гранични власти. Во исто време, во Скопје беше направен крајно изненадувачки, но неуспешен обид да се ограничи големината на бугарската официјална делегација за време на нивната посета во црквата Св. Спас“.

Министерот за надворешни работи оствари разговор со македонската амбасадорка во Софија, Агнеза Руси, со барање за интервенција и враќање на слободата на движење. Истото прашање во Скопје повеќепати го поставуваше и вицепремиерот и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев. Уште еднаш утврдивме дека изјавите и уверувањата што ги добивме од претставници на властите во Македонија не соодветствуваат со состојбата на терен. Овој пристап во никој случај не помага за водење конструктивен и добронамерен дијалог.

Во врска со објавите во медиумите за приведени бугарски државјани, Амбасадата на Република Бугарија во Скопје официјално се обрати до локалните власти со барање за дополнителни информации, иако таквите информации требаше веднаш да бидат испратени од властите во Македонија. Се очекува да им се суди по брза постапка. Министерството за надворешни работи апелира до засегнатите бугарски државјани, кои добиле писмено одбивање да влезат на територијата на Македонија, да ја достават оваа информација до Министерството за да се преземат неопходните активности по дипломатски пат и да се известат нашите меѓународни партнери.

Потсетуваме дека слободното движење на луѓето е еден од главните принципи на функционирањето на ЕУ. Дополнително, тоа е конкретна мерка за зајакнување на добрососедските односи. Доколку е потребно, Бугарија е подготвена да обезбеди техничка помош за да се обезбеди непречено функционирање на граничниот премин.

За воспоставување добрососедски односи потребни се најмалку двајца искрени партнери. Сè потешко е да се препознае во однесувањето на властите во Скопје вистинска желба да се изгради потребната доверба, пријателство и соработка, се наведува во соопштението на бугарското МНР.

Португалија испраќа тенкови „Леопард“ во Украина

Португалскиот премиер Антонио Коста денеска изјави дека во Украина ќе испрати тенкови Леопард 2.

Тој додаде дека Португалија преговара со Германија за набавка на делови потребни за поправка на неупотребливите тенкови Леопард во португалските вооружени сили. Не кажа колку ќе испрати.

„Работиме на организирање на испораката. Знам колку тенкови ќе испратиме во Украина, но тие информации ќе ги соопштиме во соодветно време“, изјави Коста за новинската агенција „Луса“ за време на патувањето во Централноафриканската Република.

Адмирал Антонио Силва Рибеиро, командант на вооружените сили на Португалија, минатиот месец изјави дека Португалија има 37 тенкови Леопард 2, по што локалните медиуми објавија дека повеќето од нив биле неисправни.

притисни ентер