Под силно полициско обезбедување отворен новиот објект на бугарскиот центар во Скопје

Со пораки за добрососедство и под засилени мерки на безбедност, во центарот на Скопје отворен новиот објект на бугарскиот културно-информативен центар.. .

Под силно полициско обезбедување, затворена улица за минувачи, големо медиумско внимание и кратки говори во кои се потенцираше дека културата треба да ги зближи двата народа, бугарскиот културно-информативен центар и официјално ги отвори новите простории во строгиот центар на Скопје. Министри, историчари и амбасадори, повеќето гости од Бугарија. Како претставник од македонската Влада дојде министерката за култура Костадиновска-Стојчевска. Покрај пораките дека со ваков центар треба да се зајакне добрососедството, таа и нејзиниот колега од Бугарија Минеков ги прокоментираа провокациите од бугарска страна.

„Дали клубовите Ванчо Михајлов и Цар Борис Трети ги зближуваат двата народа?

-Тоа вие ќе го оцените. Денеска ги зближуваме двата народи и за тоа сум многу среќен. Вие ќе го одредите тоа, но денеска сум многу среќен од тоа што се случува.

„Денеска тука беше пратеник кој тврди дека Македонија е втора бугарска држава. Дали тоа за вас не е провокација?

-Секој политичар треба да сноси одговорност за она што го изјавува. Таквите изјави се најмалку европски и воопшто не одат во прилог на еден ваков убав настан како овој денеска.

Откако церемонијата заврши, пред медиумите се појави и контроверзниот бугарски пратеник и лидер на партијана “Преродба”, Костадинов, кој недомана двапати доби вербални ноти од македонското МНР за иредентистичките изјави дека “Македонија е втора бугарска држава”. Не се извини, туку одново ги повтори радикалните ставови, убедувајќи ги новинарите дека сме еден народ кој зборува ист јазик.

„Да не бидеме лицемери, јас не ве терам вас да се чувствувате Бугари, така ли е? Така е. Од ваша страна, не не терајте нас да ја искривуваме вистината и да лажеме. Нема да лажеме. Јас ќе ви кажам уште еднаш. Да, Бугарија и Македонија се две држави кои треба да бидат една. Две држави се, да. Еден народ кој треба да биде од Црно Море до Охридско Езеро. Тоа ви го велам. Никако нема да ја окупираме Македонија, се окупира туѓа земја. Јас не се чувствувам тука како да сум во туѓа земја. Каков Путин, нема Путин тука. Тоа се наши взаемни односи, на еден јазик говориме.

Канал 5 побара одговори од Министерството за надворешни работи, дали овојпат ќе реагираат на скандалозната изјава на Костадинов, но одговор оттаму до овој момент не добивме. Претходно од македонското МНР побараа и бугарските институции и политичари да се оградат и да го осудат говорот на омраза кој содржи и територијални претензии, но оттаму реакција имаше само за изјавите на европратеникот Џамбаски.

Трет дел од хитот на Марвел, трејлерот прегледан 10 милиони пати за еден ден (ВИДЕО)

По долго чекање, последното поглавје од трилогијата на Чуварите на Галаксијата е на пат да се појави во кината.

Првиот трејлер за филмот Guardians of the Galaxy Vol. 3 беше објавен вчера, по премиерата на Brazil Comic Con, а за помалку од еден ден собра над 10 милиони прегледи на YouTube. Третиот дел го означува враќањето во авантурите на група неверојатни херои кои - благодарение на водството на режисерот Џејмс Ган - станаа една од најомилените групи во филмскиот универзум на Марвел.

Трејлерот покажува висока драма меѓу галактичките авантуристи, вклучувајќи ги Старлорд (Крис Прат), Гамора (Зои Салдана), Дракс (Дејв Баутиста), Небула (Карен Гилан), Мантис (Пом Клементиеф), Грут (гласот на Вин Дизел) и Ракет Ракун (глас позајмен од Бредли Купер).

Ракет Ракун често се гледа во трејлерот, вклучително и ретроспективна сцена кога тој е многу мал вселенски ракун, кој им ветува на гледачите приказна за саканиот херој. Помалку присутна е Гамора, која преку настаните од Avengers: Endgame од 2019 година повеќе не е свесна за нејзината поврзаност со тимот.

Првите два филма од трилогијата претежно прикажуваа популарна музика од 60-тите и 70-тите, а изборот на музика во овој трејлер може да биде навестување дека саундтракот на високоочекуваниот трет дел може да биде малку посовремен, со мелодии од 80-тите и 90-тите .

Филмот пристигнува во кината на 5 мај 2023 година.

Германски амбасадор: Наскоро очекуваме нов бран бегалци од Украина

Германскиот амбасадор во Велика Британија, Мигел Бергер, денеска изјави за „Скај њуз“ дека во наредните недели очекува нов бран украински бегалци, што ќе се совпадне со ниските температури.

„Путин продолжува да го тероризира цивилното население. Ние сме многу загрижени поради тоа, бидејќи овие напади врз енергетската инфраструктура значат дека многу луѓе кои се смрзнуваат на ниски температури би можеле да бидат принудени да ја напуштат Украина“, рече Бергер, додавајќи дека очекува „нова бран на бегалци“ како резултат на тоа.

Снег веќе падна во голем број украински градови, вклучувајќи го и главниот град Киев, а жителите се борат со ниските температури и руските напади врз енергетската инфраструктура, што предизвикуваат периодични прекини на струјата, водата и греењето. Од почетокот на војната, стотици илјади украински бегалци избегаа во Германија.

Во однос на дипломатијата, Бергер вели дека Германија не гледа суштинска промена во позицијата на Русија, што не го прави оптимист за преговорите меѓу Москва и Киев: „Не само што не гледаме суштинска промена во позицијата на Русија, туку и нема подготвеност за дипломатско решавање на конфликтот“.

Синот на фудбалска легенда на 13 годишна возраст потпиша договор со Реал

Ензо Алвес Виеира потпиша договор со Реал Мадрид.

Веројатно немаше да добие простор во медиумите доколку зад името не се криеше 13-годишниот син на клупската легенда и најодликуван играч на шпанскиот гигант, Марсело. Бразилскиот лев бек играше за Реал Мадрид од 2007 до оваа година кога потпиша за Олимпијакос.

Со Реал освои 25 титули, од кои шест за најдобриот тим во шпанското првенство и пет за најдобриот тим во Лигата на шампионите. Има две деца. Енцо има 13 години, постар брат на 7-годишниот Лијам. Марка го опишува младиот фудбалер како „голем скапоцен камен“ на младиот тим на Реал. Тој игра на позицијата напаѓач.

притисни ентер