Почна масовната вакцинација во Црна Гора

Масовната вакцинација на населението започна во Црна Гора откако 200,000 дози вакцини Синофарм се доставени од Кина за време на викендот, додека првите дози на BioNTech / Pfizer донирани од ЕУ ќе пристигнат во Црна Гора во текот на денот.

Според црногорската влада, вакцинациите биле организирани на 140 локации низ целата земја. Досега 40.000 лица или околу 7 проценти од населението се вакцинирани со една доза во Црна Гора, додека половина од тој број примиле две дози од вакцината.

Министерката за здравство Јелена Боровиниќ Бојовиќ објасни дека Црногорците ќе можат да избираат помеѓу достапните вакцини, додека на оние кои страдаат од хронични болести, матичен лекар ќе им препорача вакцина.

„Нема да има одложување на масовната вакцинација. Секој жител на Црна Гора кој сака да се вакцинира ќе може да го стори тоа на местото за вакцинација во нивната општина“, рече Боровиниќ Бојовиќ.

Досега во Црна Гора се користеле руски и кинески вакцини, како и 24.000 дози вакцини АстраЗенека, што биле купени преку програмата Ковакс.

Комесарот на ЕУ за проширување и соседска политика Оливер Вархели ќе ја посети Подгорица во текот на денот, а со него ќе пристигнат во Црна Гора првите дози на БиоНТех / Фајзер, кои се дел од донацијата од 651 000 дози што ЕУ планира да ги испорача на земјите од Западен Балкан меѓу почетокот на мај и крајот на август. Вакцините се финансирани од пакет од 70 милиони евра усвоен од Европската комисија во декември 2020 година за да се покријат трошоците за вакцини, дадени во договорите за набавка на ЕУ за партнери од Западен Балкан преку системот Ковакс.

Во истата прилика, Вархели во понеделникот беше во Србија, а денеска, покрај Црна Гора, ги посети и Босна и Херцеговина и Македонија, а потоа во среда и Албанија и Косово.

Во понеделникот, за прв пат од почетокот на годината, Црна Гора имала помалку од 100 нови случаи на коронавирус на дневно ниво. Бројот на активни случаи опаднал откако здравствените власти наметнаа строги епидемиолошки мерки во средината на март, затворајќи ги образовните институции, рестораните, спортските сали и фитнес и трговските центри.

Ваквите мерки, кои важеа помалку од пет недели, дадоа резултати, така што бројот на активни случаи на инфекција се намали од околу 10 илјади на нешто повеќе од две илјади пациенти.

Во втората половина на април, Црна Гора речиси го нормализира животот со ублажување на скоро сите епидемиолошки мерки, оставајќи ја обврската за носење заштитни маски на отворено и во затворено, забрана за собирање и полициски час од полноќ до 5 часот наутро.

ВМРО ДПМНЕ е за нов Клинички центар кој би се градел наспроти ,, Жан Митрев Клиника“

Многу е едноставно, ВМРО-ДПМНЕ е за нов Клинички центар, но само со изготвен проект, а не со физибилити студија од 35 страни.

Филипче треба да изработи проект, а потоа со истиот да бара пари, односно заем за реализација на вака сериозен капитален проект. Сега Филипче сака да се изгласа закон за заем од 503 милиони евра за проект кој е само во неговата глава, се наведува во соопштението од ВМРО ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ има многу јасен предлог. Предлогот е, комплетно реновирање на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ кое би чинело околу 100 милиони евра како и изградба на ургентен клинички центар кој би бил наспроти „Жан Митрев Клиника“ и со кој би се поврзале Поликлиниката „Букурешт“ и ГОБ „8-ми Септември“. Освен ова решение, треба да се изградат уште три универзитетски клинички болници во Тетово, Штип и Битола кои би чинеле по десетина милиони евра, се наведува во соопштението на ВМРО ДПМНЕ

СЗО ја одобри кинеската вакцина „Синофарм“ за итна употреба

Светската здравствена организација ја одобри за итна употреба вакцината против Ковид-19 на кинескиот производител Синофарм.

Вакцината, една од двете кинески вакцини што веќе се дадени на стотици милиони луѓе во Кина и во странство, е исто така и првата вакцина против коронавирус одобрена од СЗО, која не е развиена на Запад.

Исто така, СЗО за првпат одобри за итна употреба на кинеска вакцина против заразна болест.

Фактот дека вакцината на Синофарм е на списокот на СЗО на итни вакцини е сигнал до националните регулатори дека е ефикасна и безбедна и ќе овозможи да се вклучи во системот Ковакс, глобална програма за сиромашните земји.

СЗО досега одобри итна употреба на вакцините против Ковид-19 кои ги развија Фајзер/Бионтек, Астра Зенека, Џонсон и Џонсон и Модерна.

Бочварски: На семејството на Верица ќе му биде доделен стан во Струмица

Министерот за транспорт и врски ,Благоја Бочаварски анјави на ФБ дека на семејството на трагично загинатата Верица , чии органи беа дадени за транпалнтација , ќе му биде доделен стан.

„Имајќи ја во предвид бескрајната хуманост на семејството Белчовски чија ќерка Верица трагично загина во сообраќајна несреќа, а нејзините органи беа донирани, како скромно оддолжување кон ова семејство, денеска на седница на Комисијата за станбени прашања при Владата со која претседавам, едногласно одлучивме да им биде доделен на користење стан во општина Струмица.

Семејството Белчовски ги поместија вредностите во општеството, а граѓаните на Македонија бескрајно им се благодарни за највисокиот чин на хуманост.“, напиша Бочварски на ФБ

притисни ентер