Почина американски тинејџер, погрешно лекуван од коронавирус , два пати го враќале од болница

Момче (17) од градот Ланкастер, во близина на Лос Анџелес почина откако се зарази со коронавирус.

Иако здравствениот штаб во Лос Анџелес прв пат објави дека неговата смрт е поврзана со вирусот „Ковид-19“, неколку часа подоцна тие се оградија велејќи дека причина за смртта на тинејџерот може да биде нешто друго.

- Иако првичните тестови покажаа дека тој бил позитивен на „Ковид-19“, случајот е сложен и може да има алтернативно објаснување за неговата смрт. Неговата смрт ќе треба да ја објасни Американскиот центар за контрола и спречување на болести, се вели во соопштението.

Градоначалникот на Ланкастер Рекс Парис изјави дека момчето е хоспитализирано поради респираторни проблеми и починало поради септичен шок, како резултатна широко распространетата инфекција која може да предизвика екстремно низок крвен притисок и слабост на органите.

Парис тврди дека таткото на момчето исто така бил болен од вирусот „Ковид-19“ и дека бил вработен на работно место каде имал директен контакт со луѓе.

Градоначалникот рече дека момчето веројатно имало и други здравствени проблеми, но бил здрав пред да се зарази со вирусот.

Тој рече дека не се сомнева дека тинејџерот починал од компликации предизвикани од вирусот „Ковид-19“.

„Ние сме првиот град во Соединетите држави каде едно дете почина од коронавирус, болката е неподнослива“, рече тој.

Според него, младиот човек отишол во болница поради респираторни проблеми, но тие го пуштиле дома и не го тестирале за Ковид-19. Потоа отишол во друга болница, каде бил примен и тестиран. Дури по неговата смрт, добил позитивен наод за коронавирус.

- Како може да примите дете во болница со респираторни проблеми и да не го тестирате? Многу сум лут“, изјави градоначалникот на Ланкастер.

Искрено сочувство изрази Барбара Ферер, началник за јавно здравје на округот Лос Анџелес.

- Секоја загуба во округот ЛА е трагична. Искажуваме искрено сочувство до семејството и саканите кои ја претрпеа оваа трагедија, рече Барбара Ферер.

„Она што го гледаме во градовите како Њујорк е показател за она за што треба да се подготвиме овде“, рече таа

Во Соединетите држави, само помалку од 3 проценти од сите хоспитализирани со коронавирус се деца под 19-годишна возраст. Статистиката на болни деца е слична во светот од почетокот на епидемијата.

Како и многу други градови во САД, и во Ланкастер е тешко да се добие опрема за тестирање и маски. Парис во соопштението за печат истакнал дека нарачал 100.000 тестови од Европа.

Низ САД, повеќе од 55.000 луѓе се заразени со „Ковид-19“, а најмалку 800 починале.

Дачиќ за барањето за признавање на МПЦ: Очекуваме Вселенскиот патријарх да биде против

Ние сакаме да биде постигнат договор, но сигурно мора да ги почитуваме правилата на Православната црква.

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави денеска, по повод барањето на претседателот на Македонија Стево Пендаровски до Вселенскиот патријарх Вартоломеј да ја признае Македонската православна црква (МПЦ), дека постои начин да се разговара за тоа и оти „попречните патишта" не придонесуваат за добрите односи меѓу двете земји.

Како што јави допсникот на МИА од Белград, Дачиќ потсети дека неколку пати зборувал за тоа дека е можно да се разговара за односите меѓу двете земји, но дека не е можно да се зборува на државно ниво за областа на религијата и црковните заедници кои имаат свои правила.

-Ние сакаме да биде постигнат договор, но сигурно мора да ги почитуваме правилата на Православната црква, а исто така очекуваме и од Васеленскиот патријарх да биде на таа страна, како што се изјасни против создавањето на т.н. Црногорска православна црква, изјави Дачиќ, одговарајќи на прашања на новинарите во Белград.

Провладините „Вечерни новости" со наслов „Удар на СПЦ од Скопје: провокација наместо дијалог", пишува дека барањето упатено до седиштето на Вселенската патријаршија во Истанбул „е нова иницијатива на Скопје надвор од древните правила во православието за постигнување независност на својата црква, која од нејзиното основање во 50-тите години од минатиот век работи како расколничка организација".

-Во оваа жива дипломатија меѓу Скопје и Фанар, оние кои се запознати со глобалните православни трендови ја препознаваат намерата на Македонија да го искористи конфликтот меѓу Цариградската и Московската патријаршија за украинското црковно прашање и во атмосфера на меѓуправославни тензии да постигне црковна независност. Сепак, Руската црква повеќепати го повтори својот принципиелен став дека прашањето за стекнување независност на црквите мора да се реши само според канони, што во овој случај значи – со учество на Српската православна црква. За СПЦ и целиот православен свет единствена канонска црква во Македонија е автономната ПОА, предводена од архиепископот Јован (Вранишковски)", пишуваат Новости.

Потпишан договор за новиот ГУП на Скопје

Со потпишувањето на денешниот договор помеѓу Град Скопје, Министерството за транспорт и врски и Агенцијата за просторно планирање и официјално почнува процесот за подготвување на новиот Генерален урбанистички план на Град Скопје. 

– Бидејќи станува збор за сложен и сеопфатен процес новиот ГУП на Град Скопје 2022-2032 ќе биде изработен со финансиска поддршка на Министерството за транспорт и врски, а во неговата изработка директно ќе се вклучи Агенцијата за просторно планирање со поддршка од поширок круг на стручни лица од различни области, академската заедница, невладиниот сектор, како и од граѓаните како поединци директно или преку единиците на локалната самоуправа. Генералниот урбанистички план на Град Скопје е стратешки развоен план со општи елементи на просторниот развој во текот на период од една декада. Како таков се донесува во услови на творечки процес на планирање и со учество на сите субјекти и институции на територијата на опфатот, изјави градоначалникот на Скопје Петре Шилегов.

Планот ги дефинира основните наменски употреби на површините, ги претставува главните насоки на развојот и ја регулира примарната инфраструктура.

– Како градоначалник лично се залагам за рационално, контролирано и функционално ширење на Скопје во насока на обезбедување на одржлив развој; визионерско планирање на сообраќајната инфраструктура, како основен елемент во просторната комуникација; соодветно планирање на комунална инфраструктура, посебно од аспект на инфраструктура за прифаќање со селектирање, рециклирање и депонирање на цврст и друг отпад; како и реконструкција на изградените простори и блокови во простори со повисок комунален и амбиентален стандард, рече Шилегов, додавајќи дека во неговата визија Скопје го гледа како зелен град.

Верува дека во текот на изработката на новиот ГУП ќе бидат разгледани можностите за отстранување на некои недостатоци кои стојат во актуелниот и во претходните ГУП-ови.

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски посочи дека Генералниот урбанистички план претставува значаен документ за идниот раст и развој на Скопје, но и за хуманото живеење на граѓаните.

– ГУП ќе започне да се работи според новиот закон за урбанистичко планирање и новиот правилник за урбанистичко планирање, што дава шанса на новите урбанисти и планери своето искуство и знаење да го вклучат во урбанистичкиот план, заедно со секој кој е заинтересиран да биде дел од овој процес, преку јавни и стручни расправи и преку двојно гласање во Советот, рече Бочварски.

Тој додаде дека на планот ќе се работи три години со строго утврдени прописи, правила и рокови за тоа како ќе се одвива процесот.

Градоначалникот Шилегов во одговор на новинарско прашање посочи дека сега носат Генерален урбанистички план со цел да ги стават рамките на урбанистичкото планирање во следните 10 години. Тоа што дефакто се случува на терен, вели тој, е преку реализација на ГУП-от да создаваат простор за планиран, урбан, квалитетен развој на градот во наредните 30 години.

Вели дека тој има визија градот рамномерно да се развие, а скопјани сегашни и идни да имаат квалитетно и добро испланирано урбано планирање.

Во однос на планот за Расадник, Шилегов смета дека не до крај се внимавало на носењето на постоечкиот ГУП, според кој, како што потенцира, се овозможува таков тип на урбанизација.

-Ние како Град бараме многу посериозна редукција од тоа што било предвидено во Расадник. Таму првичната проекција беше повеќе од 400 илјади метри квадратни станбена површина за т.н. развој. Ние тоа сериозно го спуштивме, зборувам за Секторот за урбанизам во Град Скопје, меѓутоа за жал, заради решенијата во ГУП-от од 2012 година не сме во можност целосно да го редуцираме, посочи Шилегов.

За да избегнат таков тип на случаеви во иднина, Шилегов нагласи дека затоа на време почнуваат, многу внимателно со вклученост на сите луѓе во процесот.

Појасни дека само што ќе влезат во имплементацијата, најпрво ќе треба да се направи планската програма, да се стават основите на носењето на ГУП-от, па потоа ќе почнат да ја внесуваат јавноста во тој процес.

Договорот денеска го потпишаа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на Агенцијата за просторно планирање, Огнен Апостолски.

Новиот ЕУ амбсадор Гир му ги предаде акредитивните писма на претседателот Пендаровски

 Шефот на Делегацијата на Европската Унија во Република Македонија, амбасадорот Дејвид Гир денеска му ги предаде акредитивните писма на претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски.

Како што соопшти делегацијата на ЕУ, амбасадорот Гир рече дека е воодушевен што е во Македонија и што ја претставува Европската Унија. Тој вети дека во текот на целиот мандат ќе работи со институциите, политичките сили и сите чинители и сектори на општеството низ целата земја.

Претседателот и амбасадорот Гир разменија мислења во врска со процесот на интеграција на Македонија во ЕУ, напредокот што го направи земјата, како и идните реформи и предизвици што претстојат. Амбасадорот Гир ја изрази својата решеност да го поддржи процесот на позитивни реформи во интерес на слободите, просперитетот и безбедноста на граѓаните.

–Минатиот март, Советот на Европската Унија ја донесе историската одлука за отворање преговори за членство со Македонија. Ова се случи по значајните реформски достигнувања, тешките одлуки кои го потврдија избраниот правец на оваа земја, рече амбасадорот Гир.

Минатиот петок амбасадорот Гир му предаде копија од акредитивните писма на министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Министерот за надворешни работи Османи му посака добредојде на амбасадорот Гир, истакнувајќи дека тој доаѓа во исклучително важен момент за патот на земјата кон ЕУ, истакнувајќи дека неговото искуство и поддршка ќе бидат од голема вредност.

Мандатот на амбасадорот Гир како Шеф на Делегацијата на ЕУ во Република Македонија е четири години. Тој доаѓа на местото на Самуел Жбогар кој функцијата евроамбасадор ја извршуваше од септември 2016 година досега.

притисни ентер