По 5 години од смртта на Сала, Кардиф бара 120 милиони евра од Нант за надомест на штета

Пет години по неговата трагична смрт, аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала се уште е предмет на спор меѓу фудбалските клубови Кардиф и Нант.

Тој веќе беше договорен и требаше да игра за велшкиот клуб по одличната сезона во Франција, но во јануари 2019 година неговиот авион исчезна од радарот.

Подоцна се испостави дека тој завршил во Ла Манш. Во неофицијалните резултати од истрагата, објавени во емисијата „Истрага на воздушни несреќи“ на National Geographic, како можни причини за несреќата се наведува неискуството на пилотот за летање без инструменти во текот на ноќта, лошите временски услови кои владееле во тоа време на пат кон Кардиф, како и можен дефект на системот за вентилација. Сепак, ова никогаш не можело целосно да се утврди.

Било откриено дека летот првично бил планиран да се реализира во текот на дневните часови, но потоа се случила серија презакажувања, па паднал мрак и пилотот Иботсон и Емилијано Сала полетале, што на крајот се покажало како трагично.

Кардиф смета дека Нант е одговорен за летот со кој патувал Сала и затоа поднел тужба до судот на Нант барајќи компензација за загубата на приходите и други штети кои ги претрпела поради смртта на аргентинскиот фудбалер.

По анализата направена од правен експерт, штетата на Кардиф е проценета на 120,2 милиони евра, изјави адвокатката Селин Џонс за Франс прес, со што ја потврди информацијата која прв ја објави Екип.

Претходните проценки за оваа штета изнесуваа 100 милиони евра, а во друга постапка ФИФА му наложи на Кардиф да му го исплати на Нант остатокот од трансферот кој изнесувал околу 11 милиони евра.

Ердоган: Евровизија ја поттикнува родовата неутрализација

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип, критикувајќи ја Евровизија, истакна дека музичката манифестација „ја поттикнува родовата неутрализација“ и го загрозува традиционалното семејство.

Ердоган ги опиша учесниците на Евровизија ако „тројански коњи на општествената корупција“ при тоа потенцирајќи дека неговата Влада била во право што што од 2012 година Турција не учествува на паневропскиот музички натпревар во 2012 година.

- На ваквите настани стана невозможно да се сретне нормална личност, посочи Ердоган, чија владејачка Партија на правдата и развојот е нетолерантна кон правата на ЛГБТ плус./МИА

Врховниот судија Наќе Георгиев во 30-дневен притвор, за Мемети мерки на претпазливост

30-ет дневен притвор му е одреден на врховниот судија Наќе Георгиев, кој според Обвинителството директно бил фатен со 10 илјади евра, односно за примање на награда за противзаконско влијание.. 

Кривичниот суд му определи 30 дена притвор на врховниот судија Наќе Георгиев. Мерката е на барање на обвинителството поради влијание врз постапката и повторување на делото. Пред судија на претходна постапка се бранел со молчење, единствено рекол дека е наместен.

Судијата Георгиев беше уапсен вчера по пријава на синот на ексградоначалникот на струмичко Ново Село а ОЈОГОКК отвори истрага за примање награда за противзаконито влијание во која освен Георгиев, опфатен е и членот на советот на ЈО Иџет Мемети. Георгиев е фатен на дело како прима 10.000 евра во кеш, од страна на синот на поранешниот градоначалник на Ново Село, Боро Стојчев кој е осуден за трговија со марихуана, на кој му ветил дека ќе му ја олесни постапката.

„Според сознанијата добиени од пријавителот, првоосомничениот користејќи ја својата службена положба и претпоставено влијание лажно ветувал погодности за обвинет (татко на пријавителот) во друга постапка што се води пред Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, и лажно прикажале дека ќе извршат влијание заедно со второосомничениот.“...стои во соопштението на Обвинителството.

За Мемети се бараат мерки на претпазливост – јавување во суд и одземање на пасошот.

Со оглед на тоа што судијата Георгиев бил фатен во вршењето на кривичното дело а тој има судиски имунитет, на барање на обвинителството Судскиот совет синоќа по полноќ на итна седница донесе одлука да му го одземе имунитетот, го одобри барањето за притвор и времено го оддалечи од вршењето на судиската функција. Полицијата изврши претреси во неговата канцеларија во Врховниот суд но и на други локации. Претрес според информациите бил извршен и во домот на членот на обвинителскиот совет Мемети.

Мајкрософт најави нови компјутери со чипови со вештачка интелигенција од Квалком

Мајкрософт објави дека наскоро ќе пушти во продажба нови компјутери со напредни чипови од компанијата Квалком.

Американската технолошка корпорација Мајкрософт објави дека наскоро ќе пушти во продажба нови компјутери со напредни чипови од компанијата Квалком (Qualcomm) кои се дизајнирани да извршуваат функции на вештачка интелигенција без брзо празнење на батеријата.

-Во прашање се чиповите Snapdragon кои ќе им овозможат на корисниците да извршуваат некои задачи со вештачка интелигенција дури и без интернет конекција и да го користат моделот на Мајкрософт со вештачка интелигенција Copilot.

Меѓу другото, компјутерите ќе можат да препорачуваат одговори на дојдовните пораки, да предлагаат промена на поставките, па дури и да разговараат со луѓето за тоа што е моментално на екранот. /МИА

притисни ентер