По 11 години пауза,Софија Лорен глуми во филмот на нејзиниот син (ВИДЕО)

По 11 годишна пауза, актерската легенда Софија Лорен (86) се враќа на филмското платно.

Таа доби една од главните улоги во филмот на нејзиниот син, режисерот Едуардо Понти, пишуваат италијанските медиуми.

Во филмот ,, The Life Ahead “ (Животот е пред нас) на Нетфликс, Лорен ја толкува госпоѓата Роза, Еврејка од холокаустот, која одлучува да се грижи за напуштено момче, сираче од Сенегал.

Филмот е базиран на истоимениот роман на францускиот писател Ромен Гери , ,,Мадам Роз” и е негова втора адаптација (првата е од 1978 година со француската актерка Симон Сињоре во главната улога), иако неговите творци тврдат дека не станува збор за римејк.

Премиерата се одржала во октомври во Рим, а филмот неодамна бил прикажан и на Нетфликс.

„Ја искористив шансата и ја прифатив улогата на Роуз, која ме потсетува на мајка ми“, рече виталната актерка. Таа веќе двапати соработувала со нејзиниот син, неодамна во филмот ,,Between Strangers” пред 18 години. Едуардо е син на Софија и познатиот италијански продуцент Карло Понти.

"Едно време, решив да го забавам темпото на снимање, бидејќи сакав да поминам повеќе време со семејството и моите синови. На крајот, се покажа дека не само што го забавив темпото на снимање, туку и целосно престанав да глумам", изјави таа пред новинарите.

Таа исто така рече дека добила бројни понуди за улоги, но дека ниту една не ја инспирирала доволно како онаа на госпоѓа Роуз. Таа додаде дека нејзината соработка со нејзиниот помлад син како режисер функционира добро затоа што обајцата се перфекционисти.

Критичарите велат дека улогата на познатата италијанска актерка е целосно негламурозна и дека е можно оваа добитничка на Оскар, чии партнери во филмовите од двете страни на Атлантикот во минатиот век биле Кларк Гејбл, Кери Грант, Френк Синатра, Чарлтон Хестон и многу други повторно да биде во потесниот избор за наградата на Американската филмска академија.

Португалските угостители штрајкуваат со глад против мерките

Сопствениците на девет ресторани, барови и ноќни клубови штрајкуваат со глад петти ден по ред пред португалскиот парламент во знак на протест против ограничувањата поради епидемијата на коронавирус.

„Потребна ни е поддршка за да преживееме“, рече Алберто Кабрал, менаџер на ноќен клуб..

Демонстрантите, кои кампуваат пред зградата на парламентот и живеат со вода, чај и кафе што им ги носат нивните приврзаници, велат дека нема да јадат додека не бидат примени од премиерот и министерот за економија.

Баровите и ноќните клубови се затворени од март, додека рестораните повторно се отвориле во мај, но затворањето на полицискиот час и викендот, што важи од 8 ноември, ги налути сопствениците кои предупредуваат дека нивниот бизнис нема да преживее оваа година.

На Интернет е покрената петиција со која се бара на сопствениците да им биде дозволено да работат, а досега се собрани скоро 45.000 потписи, а тој број се зголемува за неколку илјади на секој час.

Како компензација за затворањето на рестораните за време на викендот, владата им понудила на сопствениците на ресторани износ од 20 проценти од нивните приходи во периодот од јануари до октомври оваа година.

Екс премиерот Владо Бучковски е именуван за специјален претставник за Бугарија

Поранешниот премиер Владо Бучковски доби задача од Владата да биде специјален претставник во македонско бугарските разговори за надминување на отворените прашања.

Одлуката е донесена на денешната владина седница. Пред Владата е Јана Јосифовска.

Поради пандемијата , автомобилите ги испорачуваат во балони (ФОТО)

Новото нормално подразбира нов начин на доставување автомобили до клиентите.

Барем во Азија каде еден производител одлучи да се пофали со новата практика на испорака на нови автомобили. За да се сведе на минимум можноста за пренесување на инфекцијата, индискиот производител Тата моторс одлучи да воведе испорака на своите автомобили во безбедносни балони.

Ставањето на возилото во пластичен балон ја сведува можноста за ширење на вирусот за време на транспортот на минимум, така што клиентот го зема автомобилот во скоро стерилни услови. Одличен маркетинг потег моментално работи само со избрани дистрибутери и се претпоставува дека ќе стане редовна пракса во блиска иднина, барем кога станува збор за Тата моторс.

Имено, Тата го искористил времето на пандемија да ја обнови својата гама и да лансира нови модели, па на крајот забележале зголемување на продажбата. Со цел испораката да биде што е можно побезбедна за клиентот, тие вовеле комплетна програма за дезинфекција на возилата во синџирот на снабдување, а од декември и транспорт на возила во такви безбедносни „меури“.

притисни ентер