Пендаровски за Филипче: За него нема работно време, достапен е секому 24/7

Како што посочи, немал намера да троши зборови за противкандидатот на Филипче во Изборната единица 4, мислејќи на Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ, но сепак, рече дека тој целиот живот го поминал на државни или на партиски јасли.

Актуелниот претседател и кандидат за втор мандат Стево Пендаровски денеска од Радовиш кажа пофални зборови за Венко Филипче, ексминистерот за здравство и носителот на Изборната единица 4, како и за неговата работа, посочувајќи дека „поради неговите интервенции и дадени дијагнози се спасени многу човечки животи“.

Пендаровски рече дека Филипче и за време на ковид пандемијата, но претходно бил достапен секому, но и дека знаел во 3 по полноќ да се јави и да даде здравствен совет.

„Ќе ми дозволите да кажам два-три збора за д-р Филипче, кој изминатиот период покажа дека и кога не беше на функција се наоѓа секому и беше достапен24/7. Јас и мојата сопруга, но и моите соработници секогаш сме го барале. Во 3 по полноќ знаел да се јави и да дојде. За него немаше работно време. И не само во корона периодот, туку и пред 2019 година. И денес да го побарате ќе го најдете. Многу човечки животи се спасени заради неговите интервенции, дијагнози и неговите операции. Просто кажано станува збор за човек за кој ти е мерак да гласаш“, рече Пендаровски.

Како што посочи, немал намера да троши зборови за противкандидатот на Филипче во Изборната единица 4, мислејќи на Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ, но сепак, рече дека тој целиот живот го поминал на државни или на партиски јасли.

„Нема еден ден работен стаж надвор од тоа. Партијата му давала работа, партијата му давала плата. Ако не е партијата не може да заработи за леб. Тој е сосема различен од нашиот Венко Филипче кој сега да посака може да биде хирург секаде во светот, а за еден месец да заработи повеќе од годишна плата и на пратеник и на министер и на претседател“,вели Пендаровски.

Ексминистерот за здравство и носител на пратеничката листа во Изборната единица 4 на СДСМ и „Коалицијата за европска иднина“, Венко Филипче пред неколку дена на почетокот на изборната кампања за претстојните парламентарни избори, на својот фејсбук-профил објави видео во кое тој одговара на прашањето зошто повторно се враќа во политиката, кога сите велат дека местото на докторите е во здравствениот систем и во операциона сала.

Ексминистерот на почетокот на видеото вели дека секогаш ќе работи со пациенти и ќе оперира во операциона сала, како и дека тоа не престанал да го работи и кога бил министер за здравство.

Според него, предноста е што како пратеник ќе може да помогне на многу поголем број на пациенти и на негови колеги здравствени работници.

„Човек со две раце и само 24 часа во денот може да помогне само на одреден број на луѓе. Како пратеник, преку креирање на закони, реформи и унапредување на здравствениот систем може да се помогне на многу поголем број на пациенти“,рече носителот на пратеничката листа во ИЕ 4.

Така, како што вели, неговата основна цел ќе добие национални димензии.

„А, јас, секогаш и со истата жар, ќе работам со пациенти и во операциона сала“, рече Филипче.

Брутална улична тепачка и пукотница меѓу групи руски ветерани од војната во Украина (ВИДЕО)

Руските власти започнаа истрага по масовна улична тепачка и пукање во градот Челјабинск за време на викендот, во која наводно биле вмешани ветерани од војната во Украина.

На видеото објавено од локалните медиуми се гледа како група мажи, од кои некои биле маскирани, тепаат маж кој лежи на улица со тапи предмети.

Неколку моменти подоцна, друга група мажи облечени во црно со два автомобили притрчала на местото на настанот и почнала да пука кон првата група, по што побегнале во непознат правец.

Уапсени се сите кои учествувале во конфликтот – соопштија властите.

Засега не се знае колку лица се приведени.

Апликацијата за пораки Телеграм вели дека само тројца мажи се уапсени, од кои еден малолетник.

Рускиот истражен комитет, кој вообичаено се занимава со големи злосторства, објави доцна во неделата дека тепачката и пукањето се истражуваат како кривично дело за хулиганство, пишува Москва тајмс.

- Оние кои учествуваа во конфликтот отворија оган врз противниците од лично непријателство - соопштено е, но без да се наведе точната причина за спорот, пренесе Јутарњи.

Според некои информации, постои сомневање дека уличната тепачка најверојатно избила поради љубовен триаголник во кој учествувале жена, војник и член на платеничката група на Вагнер. Како што пренесуваат локални медиуми, инцидентот се случил откако борецот на Вагнер и неговата девојка наводно биле нападнати од непозната група мажи.

Засега не е можно независно да се проверат информациите дека сите уапсени се членови на групата Вагнер, која одигра клучна улога во руската инвазија на Украина пред минатото лето да биде потресена од бунт и смртта на нејзиниот основач, Евгениј Пригожин. .

Пронајдена е мајката на новороденчето фрлено во ранец на карпи во Италија- има само 13 години

Италијанските власти ја пронајдоа мајката на новороденчето кое беше пронајдено мртво во ранец на карпи во Вила Сан Џовани со папочната врвца сè уште непресечена.

Ова ужасно откритие рибар го нашол во неделата околу 9 часот наутро меѓу карпите во пределот помеѓу прстаништето на бродска компанија за Сицилија и пристаништето Пецо. Бебето било во ранец, завиткано во најлонска кеса, пренесуваат италијанските медиуми.

Карабинерите успеале да ја пронајдат мајката на бебето. Станува збор за 13-годишно девојче од италијанска националност.

Девојчето било идентификувано во домот на нејзините родители во Вила Сан Џовани. Веднаш била пренесена во болница и хоспитализирана поради септикемија, резултат на породувањето минатиот викенд во околности што ги истражуваат инспекторите.

Инспекторите засега не соопштуваат повеќе детали за случајот.

Денеска треба да се изврши обдукција на новороденчето. Истражителите сакаат да знаат дали бебето е мртво родено или починало подоцна.

Се работи и на реконструкција на целиот настан, за да се откријат сите детали и дали некој друг е вмешан во случајот.

Скутерот со кој францускиот претседател Оланд одеше кај љубовницата е продаден за 20.000 евра

Скутерот на поранешниот француски претседател Франсоа Оланд е продаден на аукција за повеќе од 20.000 евра, што е двојно повеќе од почетната цена и многукратно од вредноста на користениот, објави денеска Гардијан.

Скутерот во неделата го купил колекционер на „престижни“ и историски возила.

Скутерот стана познат по скандалот кога Оланд беше снимен како го вози ноќе додека ја посетува својата љубовница Зила Гаја во 2014 година.

Фотографиите беа објавени во магазинот Closer.

Оланд тогаш објави дека неговата врска со неговата партнерка, новинарката Валери Триервејле е завршена, но одлучи да не се кандидира за реизбор во 2017 година и се ожени со Гаја во 2022 година.

притисни ентер