Пекинг затвори 11 градски окрузи , откако коронавирусот се појави на пазар

Неколку десетици жители на Пекинг се позитивни на коронавирусот, што потврдува дека се појави нов бран на инфекцијата во кинеската престолнина, поради што итно е воведен карантин во 11 градски окрузи.

Новите случаи на инфекција предизвикаа стравувања од повторно појавување на епидемијата во Кина, каде што започна ширењето на ковид-19 минатата година, конкретно од центарот на градот Вухан, но властите успеаја да ја контролираат болеста преку строг карантин.

Мерките постепено се олеснуваа ,бидејќи бројот на заразените лица се намали, а повеќето од новозаразените изминативе месеци беа граѓани кои се враќаа во Кина од странство.

Кина официјално регистрирала 4.634 смртни случаи од ковид-19, додека повеќе од 422.000 луѓе починале досега низ целиот свет.

Пазарот Ксинфади, во округот Фенгтаи во јужен Пекинг, е затворен затоа што е поврзан со повеќето случаи на инфекција.

Седум случаи на инфекција се потврдени во близина на пазарот, каде што се продава месо, риба и зеленчук, од кои шест во сабота, според кинеските власти.

Уште 45 асимптоматски случаи биле потврдени по тестовите спроведени во петокот на скоро 2.000 работници на пазарот, изјави официјален претставник на градското здравство, Панг Ксингуо.

Првиот случај на ковид-19 во Пекинг по два месеци беше пријавен во четвртокот. Станува збор за личност која била на тој пазар минатата недела и не го напуштил градот во последно време.

Меѓу шесте нови случаи пријавени во саботата имало тројца работници од пазарот, лице кое било таму да купува и тројца вработени во центарот за истражување на месо , на седум километри оддалеченост од пазарот. Една од нив била на пазарот минатата недела.

Властите го затворија пазарот, како и пазарот на морска храна што го посетило едно заразено лице за да спроведе дезинфекција и да соберат примероци за анализа.

Стотици полицајци се распоредени во близина на пазарите.

Официјални претставници на округот Фенгтаи вчера соопштија дека вовеле „воени мерки“ поради новиот бран на зараза.

Во саботата наутро, волонтерите ги обиколија граѓаните во нивните станови во неколку населби во Пекинг за да утврдат кои биле на пазарот Ксинфади.

Властите најавија и масовно тестирање во големи размери за сите лица што биле во контакт со пазарот од 30 мај.

Девет училишта и градинки се затворени.

Властите во Пекинг во петокот го одложија враќањето на учениците во основните училишта и ги прекинаа сите спортски настани.

Директорот на пазарот на месо, Џинфиди, изјави за вестите во Пекинг дека вирусот бил потврден во табли на увезен лосос.

Затоа санитарните власти наредиле инспекции низ градот на свежо и замрзнато месо, живина и риба, во супермаркетите, магацините и рестораните.

Во Кина, вкупно 83.075 луѓе се разболеле од ковид-19 и починале 4.634 лица.

Германка на 52 години освои олимписко злато, првиот медал го добила пред 21 година

Изабел Верт можеби не е глобално позната спортистка, но таа е убедливо најдобра во она што го работи.

Оваа неверојатна 52-годишна Германка освои злато и сребро во коњички спортови во Токио.

Фактот дека ова биле нејзини единаесетти и дванаесетти олимписки медали во нејзиниот живот, кажува колку е неверојатен нејзиниот успех. Таа го имала својот прв настап на Игрите во 1992 година во Барселона. Освоила седум златни и пет сребрени медали на тој натпревар. Таа освојувала по најмалку два медали на секоја Олимпијада, освен во Атина во 2004 година.

Таа ја потврдила титулата како најуспешна во историјата и на други турнири. Верт освоила 14 златни, пет сребрени и седум бронзени медали на светските првенства. Таа била европски шампион 20 пати, со три сребрени и една бронза.

Изгоре Бугати на познат музичар, вредно 3 милиони долари (ВИДЕО)

Штетата е голема, а поправката ќе биде обемна и пеколно скапа.

На социјалните мрежи се шират снимки од црвено Бугати уништено во пожар, за кое се верува дека е во сопственост на познатиот музичар од Доминиканската Република, Емануел Ерера Батиста, познат под уметничкото име ЕЛ Алфа Ел Џефе.

Црвено-црниот Bugatti Chiron изгоре додека бил паркиран во гаража во Мајами. Двете снимки објавени на Инстаграм од supercar.fails јасно покажуваат колкава е штетата, но и дека огнот не го зафатил соседното црно Ферари.

На на Chiron ќе му треба нов преден капак, браник, тркала, возачка врата и стакло, како и сите делови што ќе останат црни од саѓите. Лесно е да се претпостави дека ќе биде многу поскапо да се поправи оштетувањето на деловите што не се видливи како резултат на изложеност на високите температури.

За среќа во несреќа, автомобилот не изгорел целосно, зашто некој го изгаснал со противпожарен апарат. Исто така, да кажеме дека се уште се трага по сторителот кој го подметнал пожарот.

Како изгледал овој автомобил вреден најмалку три милиони долари, може да се види во следното видео објавено пред неколку месеци. Ако се докаже дека е навистина тој автомобил, тогаш Ел Алфа нема да стане пешак. Имено, покрај Бугати, овој млад човек поседува и Ролс Ројс Кулинан во кој веќе доживеал напад со огнено оружје.

Борис Џонсон и неговата сопруга Кери го очекуваат второто дете

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата сопруга Кери очекуваат уште едно бебе, објавија денеска британските медиуми.

Нивното прво дете, синот Вилфред, се роди во април минатата година, објави Ројтерс.

Медиумите објавија дека Кери им напишала на своите пријатели на Инстаграм дека се чувствува „неверојатно благословена“ што е повторно бремена.

притисни ентер