Откриен првиот заразен италијански фудбалер со коронавирус , целиот тим е во карантин

Gazzetta Dello Sport известува дека е регистриран првиот фудбалер кој е заразен со коронавирус.

Според нивните сознанија, 22-годишниот Нигериец Пол Акпан Удо, фудбалер на третолигашот Сиена.

Удо го пропушти натпреварот минатиот викенд поради треска, а натамошните тестови утврдија дека е коронавирус позитивен.

Тој е хоспитализиран во Сиена и општата здравствена состојба му е добра, а целиот тим на поранешниот прволигаш Сиена е во карантин.

Официјалните бројки за коронавирус во Италија сега се следни: 14 мртви, со вкупно 528 пациенти, од кои 282 во моментов се позитивни.

Најпогодена е Ломбардија, економски центар на земјата со 258 случаи, вклучувајќи четири деца (4 годишно, две 10-годишници и едно на 15-годишна возраст) со лесни симптоми.

притисни ентер