Огромен пожар на остров во близина на Атина , градот обвиен со чад (ВИДЕО)

На островот Евиа во близина на Атина беснеат големи пожари поттикнати од силниот ветар ,а евакуирани се жителите од две села.

Пожарите избувнаа во четири региони во Грција ,а последните три дена биле гасени дури 182 шумски пожари. Вкупно 227 пожарникари , пет хеликоптери и шест канадери се борат со огнот на островот Евиа , каде е евакуиран и стар манастир.

Густиот чад ја обви и Атина , оддалечена 11 километри од островот. Евакуирани се жителите од селата Контодеспоти и Макримали.

.

Грчката телевизија објави снимки од густ чад што се шири поради силните ветришта. Нема информации за жртви , освен дека огнот навлегол во селата.

Минатата година во предградието на Атина , Мати , загинаа 100 луѓе.

притисни ентер