Новите подваријанти на омикрон се отпорни и на вакцини и на претходни инфекции

Според новото истражување на научниците од болницата Бет Израел Диконес, се чини дека омикронските подваријанти BA.4 и BA.5 избегнуваат антитела и кај оние кои имале коронавирус и кај оние кои биле целосно вакцинирани.

Односно, тие откриле дека нивоата на неутрализирачки антитела предизвикани од претходна инфекција или вакцинација биле неколку пати пониски против подваријантите BA.4 и BA.5 во споредба со оригиналниот коронавирус.

Сепак, експертите сè уште веруваат дека вакцината против Ковид-19 може да заштити од појавата на потешки симптоми на болеста.

„Забележавме трикратно намалување на неутрализирачките антитела генерирани по вакцинацијата или мината инфекција во подваријантите BA.4 и BA.5 во споредба со BA.1 и BA.2“, рече вирологот Ден Барух од болницата Beth Israel Deacons во Бостон.

„Нашите податоци покажуваат дека овие нови подваријанти на омикрон веројатно ќе доведат до зголемување на инфекциите кај населението со високо ниво на имунитет. Сепак, веруваме дека вакцината продолжува да обезбедува значителна заштита од развој на сериозни форми на болеста“, додаде тој.

Наодите од оваа студија се во согласност со друга студија објавена од научници од Универзитетот Колумбија. Имено, тие исто така откриле дека подваријантите BA.4 и BA.5 многу подобро ги избегнуваат антителата во споредба со другите омикрон подваријанти.

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) проценува дека 94,7% од популацијата на САД на возраст над 16 години имаат антитела на коронавирусот, без разлика дали се стекнати со вакцинација или прележување. BA.4 и BA.5 предизвикаа околу 35% од новите инфекции со Ковид-19 во Соединетите држави минатата недела, што е повеќе од 29% претходната недела.

BA.4 и BA.5 се варијанти кои се шират исклучително брзо, а експертите очекуваат дека во следните неколку недели тие ќе станат доминантни во САД, Велика Британија и остатокот од Европа.

„Нашите податоци покажуваат дека Ковид-19 сè уште мутира, што резултира со зголемена преносливост и отпорност на антитела“, вели Барух, пренесе Си-Ен-Ен.

СДСМ: Не успеа црното сценарио на Мицкоски Левица и Алијанса за Албанците

Не успеа обидот на Христијан Мицкоски заедно со неговите партнери Левица и Алијанса за Албанците да реализираат некакво црно сценарио.

Мицкоски вечерва се обиде да глуми жртва а лажен напад со цел да предизвика меѓуетнички инциденти за да ги одржи во живот неговите лажни протести.

Повеќе детали на вонредната прес конференција на портпаролот на СДСМ закажана за 22.00 часот во седиштето на СДСМ.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

МНР: Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни

Наводите дека во францускиот предлог македонскиот јазик „не е чист“ се неточни, опасни и им штетат на интересите на државата.

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека најостро ги демантира наводите кои се споменуваат во јавноста дека македонскиот јазик „не е чист“ во француската предлог преговарачката рамка за отпочнување на преговорите на Македонија со Европската Унија.

– Ваквите наводи се неточни, опасни, ја доведуваат во заблуда јавноста и им штетат на интересите на државата. Ја информираме јавноста дека македонскиот јазик е неспорен и не е условен во предлог преговарачката рамка, која меѓу другото е преведена (и објавена) на македонски јазик од страна на преведувачките служби на Советот на ЕУ. Став 22 од предлогот недвосмислено кажува дека правото на ЕУ ќе се преведе на македонски јазик: “Македонија ќе треба навремено да направи преводи на правото на ЕУ (acquis) на македонски јазик пред пристапувањето и ќе треба да обучи доволен број преведувачи и толкувачи потребни за правилно функционирање на институциите на ЕУ по нејзиното пристапување.”, се наведува во соопштението.

Од МНР посочуваат дека согласно позициите консензуално утврдени од страна на нашето Собрание во Декларацијата за спорот со Република Бугарија, наша цел беше позицијата на Република Бугарија во однос на македонскиот јазик да не стане и позиција на ЕУ, а во оваа предлог рамка тоа е целосно исполнето.

– Практичната потврда за ваква неспорна употреба на македонскиот јазик ќе биде потпишувањето на Договорот за Фронтекс, со стандардна клаузула каде е наведен македонскиот јазик (без фусноти или дообјаснувања). Потпишувањето на Договорот за Фронтекс е предвидено да се случи веднаш по одржувањето на првата Меѓувладина Конференција помеѓу Република Северна Македонија и ЕУ и државите членки. Оттука, овој меѓународен договор меѓу Република Македонија и ЕУ, односно, државите членки, и на македонски јазик, ќе стане дел од законодавството на ЕУ, се истакнува во соопштението.

Според МНР, со овој договор, и нему сличните во иднина, како и со преводот на правото на ЕУ на македонски јазик во текот на преговорите за членство, македонскиот јазик ќе биде вклучен на исто рамниште во групата на официјални јазици на ЕУ, по нашиот прием во ЕУ.

– Тврдењето дека Република Македонија требала да бара цврсти гаранции преку внесување на поглавјето 34 во преговарачката рамка е погрешно и манипулативно. Поглавјето 34 се дискутира на крајот на преговарачкиот процес, кога е извесно дека земјата кандидат ќе стане земја членка на ЕУ. Ова поглавје не е ексклузивно посветено на внесување на јазикот на земјата кандидат за членство во семејството на официјални јазици на ЕУ и уште помалку има амбиција да признава јазици, поосчува Министерството.

МНР наведува дека во поглавјето 34 се разработуваат институционалните и процедуралните правила на ЕУ и видовите адаптации кои се неопходни да се направат во постоечкото ЕУ право за да внесе во прием новата земја членка (на пр. соодветната застапеност на новата земја членка во телата на ЕУ итн.), а земја кандидат нема процедурална можност да го отвора ова поглавје ниту да го дискутира пред отворањето на преговорите.

– Министерството за надворешни работи, заедно со Владата на Република Македонија и сите релевантни чинители, ќе работи напорно во претстојниот период да ги надмине сите недоразбирања со Република Бугарија, согласно со Договорот за добрососедски односи, и со цел обезбедување на непречени преговори и брза интеграција на Република Македонија во ЕУ. Предлог рамката со недвосмислен македонски јазик и идентитет претставува основа за започнување на процесот на преговори, се додава во соопштението на МНР.

Левица: СДС и ДУИ се единствен фактор на дестабилизација

Граѓаните вечерва беа сведоци на уште едно насилничко сценарио на пробугарската СДС и терористичката ДУИ, кога група кај Мавровка се обиде да ги каменува мирните демонстранти. 

Дел од лицата очигледно имаа намера да пукаат кон групата, а веќе во јавноста излегоа слики дека се работи за лица кои се партиски активисти на власта.

Јасно е дека се работи за смислено сценарио на власта во пад, со оглед на фактот дека пред неколку дена министерот Бујар Османи најави дека одбивање на предлогот ќе предизвика меѓуетнички тензии.

Фактот што народот се обедини како никогаш досега против таканаречениот француски предлог, доведе да СДС и ДУИ прибегнат кон нивните познати тактики на сценирани конфликти.

Тоа што министерот Оливер Спасовски постојано најавува дека има информации за тензии, наместо да преземе активности за да ги превенира истите - само потврдува дека хибридниот режим не избира методи за да ја спаси власта.

Денес бевме сведоци дека и покрај исценираните настани од вчера, илјадниците кои излегоа на протест не подлегнаа на провокациите кај Мавровка и продолжија да маршираат.

Единствени генератори на криза, поделба и меѓуетнички тензии се врховистичката СДС и амнестираната ДУИ.

Едно е јасно, народот излегува секој ден помасовно да протестира против распродавањето на АСНОМ-ските вредноста од една генерација на купени и уценети политичари.

Народот доаѓа по своето и нема сила која може да го сопре.

Политичка партија Левица

притисни ентер