Нови детали за трагедијата во Мелбурн во која Хрватка си ги уби трите малолетни деца

Австралискиот град Мелбурн во четвртокот го потресе страшна трагедија во која мајка со хрватски корени ги уби трите деца, а потоа и себе.

Телата на Кети Периновиќ и нејзините две ќерки Клер (7) и Ана (5) и синот Метју (3) биле пронајдени во нивниот дом во Туламарин, предградие на северот на Мелбурн. Телата ги пронашол нејзиниот сопруг Томислав (48). Повикал служби за итни случаи, полицијата го испрашувала, а потоа бил ослободен.

Заклучокот од прелиминарната полициска истрага е дека мајката ги убила трите деца, а потоа и самата се убила. Австралиските медиуми пишуваат дека тоа го сторила со нож, но засега нема полициска потврда.

И, додека полицијата ги испитува деталните околности на трагедијата, соседите едвај се помируваат со трагедијата што го снајде Туламарин, предградие северно од Мелбурн.

На помалку од 24 часа пред шокантниот настан, 42-годишната Периновиќ им дала на своите соседи кеса со сливи. Нејзиниот сосед Даниел Шембри и се заблагодарил, и таа му рекла „збогум“, пренесува NCA Newswire. Периновиќ биле омилени меѓу соседите, а соседството во кое живееле е тивко.

Шембри вели дека бил на вратата на Периновиќ во средата попладне. Тој и се заблагодарил на Кејти за сливите, а потоа таа му го вратила поздравот. Шембри раскажува дека само два дена претходно ги слушнал врисоците на децата кои си играле во базенот.

„Тие се забавуваа, слушнавме викање и врескање“, се присетува Шембри.

Семејната пријателка Мари Гроувс изјавила дека последен пат ги видела во ноември и како Кети изгледала невообичаено повлечена и тивка.

"На крајот на ноември и реков да дојде на роденденската забава на ќерка ми со децата. Таа беше таму многу кратко, нејзините две постари ќерки беа многу слични на моите ќерки, тие разговараа и се смееја, беа убави деца. Тој ден ми се чинеше дека беше малку повлечена, што беше невообичаено, таа беше тивка ... Можеби тоа беше знак? “ - рече Гроувс.

Таа вели дека не го познавала добро нејзиниот сопруг Томислав затоа што тој цело време работел.

Еден локален родител, кој се вратил од патување во средата околу четири часот наутро, за Хералд Сан изјавил дека ги видел Периновиќ како зборуваат со сосед по име Фреди. Ништо не му изгледало чудно во тој момент.

Понатаму, една млада мајка, која живеела во близина, за Хералд Сан изјавила дека во четвртокот наутро, кога се враќала од утринското кафе, слушнала исклучително силен извик од улицата Бургес, улицата каде што имаат куќа Периновиќ. Таа сега е убедена дека станувало збор за Периновиќ. Околу половина час подоцна, се сеќава таа, слушнала сирени.

Оградата пред куќата каде се случила страшната трагедија сега е расфрлена со писма, цртежи, играчки, цвеќиња и свеќи од родители и деца од соседството.

Еден сосед ја опишал Кети Периновиќ како пријателска и пристојна личност, некој што секогаш се поздравувал.

„Скршен сум, се случи толку близу до мојот дом, овие луѓе минуваа време во мојата куќа“, рече еден сосед и додаде:

"Моите деца ги сакаа нивните. Што треба да им кажам на моите деца сега?"

Некои соседи за австралиски 7NEWS изјавиле дека Кејти се повлекла за време на карантинот наметнат поради короната и дека била во депресија. Но, засега, ова се само шпекулации за кои нема официјална потврда.

Хералд Сан го интервјуирал семејниот пријател на Периновиќ, Френки Фрањиќ.

„Тој е скршен човек, целосно скршен“, изјави Фрањиќ за „Хералд“ за неговиот пријател Томислав Периновиќ.

"Тој ги сакаше својата сопруга и трите деца. Децата секогаш му биле приоритет. Да се ​​изгуби целото семејство е ужасно тешко. Зборовите не можат да го опишат тоа. Фрањиќ вели дека трагедијата целосно го шокирала Томислав, нивното пошироко семејство и пошироката хрватска заедница во Австралија.

"Ова излезе од ведро небо. Што се однесува до Томислав, сè беше нормално. Не забележав знаци што би сугерирале на нешто. Тој беше толку добар татко, секогаш беше околу нив. Неговото семејство му беше број еден во животот". , вели Фрањиќ.

„Хералд“ наведува дека Томислав се сретнал со семејството на Кети за прв пат по трагедијата во саботата.

"Состанокот беше многу тажен, како што можете да замислите. Тоа е многу тешка ситуација. Тие плачеа заедно. Родителите на Кејти ја прифатија ситуацијата, нивната ќерка ги однесе животите на трите внуци", вели Фрањиќ и продолжува:

"Се прегрнаа, си даваа изрази на сочувство. Прекрасна средба во такви одвратни околности", додава тој.

Хералд Сан пишува дека семејството веќе се согласило за погребот и дека сега чекаат да се заврши обдукцијата. Понатаму, австралискиот весник пишува дека Периновиќ добил стручна помош за да му помогне да го помине овој тежок период од животот.

"Тој сè уште не верува во она што се случи. Мислев дека ќе ми го скрши 'рбетот колку силно ме гушна. Целата хрватска заедница сега им оддава почит на жртвите. Ние го поддржуваме семејството колку што можеме", рече Фрањиќ, близок пријател на семејството Периновиќ.

МЗ:Комисијата за заразни болести предлoжи воведување полициски час од 22 до 05 во цела држава

Комисијата за заразни болести предлoжи воведување полициски час во цела држава од 22 часот навечер до 5 часот наутро.

Министерстeрот за здравство д-р Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска на ГККШ предложи воведување на полициски час од 22 часот навечер до 5 часот наутро, на територија на цела држава.

Комисијата дополнително ќе се произнесе од кој ден да започне полицискиот час и до кога да трае истиот.

Министерот образложи дека овој предлогот на Комисијата е поради тоа што изминативе недели најмногу инфицирани има поради трансмисија на вирусот преку собири, но и непочитување на воведените мерките за носење заштитна опрема, држење дистанца и негрупирање.

Анализите на Комисијата утврдиле дека поради непочитување на мерките, ќе има нови случаи на заразени но и зголемен број на хоспитализирани, од таа причина Комисијата смета дека една ваква ригорозна мерка ќе има ефект.

Владата на РСМ на утрешната седница ќе треба да се произнесе по предлогот на Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести.

Министерство за здравство

Честитка на премиерот Зоран Заев по повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев упати честитка по повод Меѓународниот ден на жената, 8 Март.

Во продолжение Ви го пренесуваме обраќањето на премиерот Заев во целост:

„Избирам да предизвикам да ја менуваме културата на третманот кој жените го имаат во нашето општество.

Се придружувам во повикот Јавното обвинителство неодложно и темелно да го расчисти случајот „Јавна соба", кој претставува кривично дело во кое огромен број жени се жртви на родово засновано насилство.

Немаме повеќе ни минута за губење. Жртвите мора да бидат заштитени.

Како премиер, ги повикувам и владините надлежни институции да ги забрзаат измените во законската регулатива, сексуалното вознемирување преку интернет посебно да се регулира и во Кривичниот законик со мерки за итно постапување на овие случаи. Да оневозможиме идни Јавни соби.

Денеска избирам да предизвикам промена во тоа како ја разбираме родовата еднаквост. Таа е повеќе од еднаква застапеност и дека таа е силно врзана за правата на жените и како ги применуваме во секојдневниот живот.

Кога реков дека борбата за правата на жените и девојките почнува од секој од нас поединечно ве предизвикувам да го следите мојот пример. Во мојот кабинет на повеќе од 70% од местата се жени или девојки. На раководните места – повеќето се жени.

Од 8 министерства во Владата со кои раководат членови на СДСМ, во 4 ресори раководат жени. Тие произлегоа од родово рамноправни тандемски двојки кои за првпат се воведоа како принцип на парламентарните избори.

Политичкото и економското зајакнување е одговорот на напредните демократии, какво што општество тежнееме да сме ние.

Избирам да предизвикам да создаваме услови жените да се таму каде што се носат одлуките.

Честит 8 Март, за родово еднакво општество!"

СДСМ: Мицкоски докажа дека нема никаков капацитет за заедништво

СДСМ: Сите обиди на Христијан Мицкоски како главен кочничар на процесите кои ја носат државата напред се поразени

Мицкоски докажа дека нема никаков капацитет за заедништво, ниту дека сака да придонесе за доброто на државата.

Воден од наредбата да го брани криминалот на Сашо Мијалков и на Никола Груевски, Мицкоски ја кочеше правдата во државата и затоа беше против Законот за Јавно обвинителство со цел да спречи правна разврска на предметите од СЈО, но не му успеа и сега патот на правдата е чист, и изречени се и судски пресуди.

Мицкоски работеше против референдумот и се обиде да го закочи напредокот кон НАТО и ЕУ, но повторно не успеа, а ќе остане и запаметен како единствен во македонското Собрание кој не ракоплескаше на големиот успех кога Република Северна Македонија стана 30-та земја членка на НАТО.

Преку своите министри и заменици министри во техничката Влада, Мицкоски работеше и на штета на институциите кои се бореа со вирусот.

Ниту во време на светска здравстена криза не покажа капацитет за сплотеност, за заедничка работа во интерес на граѓаните и државата.

Деструктивните политики на Мицкоски, граѓаните ги казнија на парламентарните избори, но и на локалните избори во Штип.

Мицкоски со месеци ги лажеше граѓаните дека има мнозинство и дека ќе стане премиер, но доживеа уште еден дебакл во Собранието, кога се изгласа доверба на Владата предводена од Зоран Заев.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, треба прекинат со блокадите по желба на Мицкоски и да застанат на страната на граѓаните и на државата.

Со почит,

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер