Новата соларна метода откри: Викинзите живееле во Америка 500 години пред Колумбо

Одамна пред Колумбо да го премине Атлантикот, осум згради со дрвени рамки покриени со трева стоеле на рид над тресетните мочуришта и потоци на северниот врв на канадскиот остров Њуфаундленд, докажувајќи дека Викинзите први пристигнале во Новиот свет.

Но, точниот момент кога Викинзите отпатуваа за да ја пронајдат населбата L'Anse aux Meadows остана нејасен - до сега.

Научниците вчера објавија дека новата техника за препознавање, која користи древни сончеви бури како референтна точка, открила дека населбата постоела пред 1021 година и 471 година пред првото патување на Колумбо.

Техниката беше употребена на три парчиња дрво исечени за населбата и сите резултати упатувале на истата година.

Патувањето на Викинзите претставува повеќекратна пресвртница за човештвото. Населбата го нуди најстариот познат доказ за прекуокеански премин.

Исто така, го означува местото каде што човекот го завршил кругот околу земјината топка откако одел до Северна Америка илјадници години порано преку копнениот мост што некогаш го поврзувал Сибир со Алјаска.

„Овие северноевропејци заслужуваат пофалби бидејќи се првото човечко општество што го премина Атлантикот“, вели гео научникот Мајкл Ди од Универзитетот Гронинген во Холандија, кој го предводел истражувањето чии резултати се објавени во списанието „Nature“.

Викинзите биле морнари од скандинавски татковини: Норвешка, Шведска и Данска.

Тие се движеле низ Европа, понекогаш колонизирајќи области, а понекогаш тргувајќи или напаѓајќи други области.

Тие поседувале извонредни бродоградежни и навигациски вештини и основале населби на Исланд и Гренланд.

„Мислам дека е фер да се опише патувањето како патување со цел откривање, но и барање нови извори на суровини“, рече Ди.

„Многу археолози веруваат дека главната мотивација за нивната потрага по овие нови територии е откривањето на нови извори на дрво. Општо се верува дека тие го напуштиле Гренланд, каде што дрвото, погодно за градба, е исклучително ретко“, додаде тој.

Нивните дрвени бродови пловеле на едра и весла. Еден преживеан примерок, наречен бродот Осеберг, е долг 21,6 метри.

Викиншката ера традиционално се дефинира како време од 793-1066 година, што претставува широк опсег на време за прекуокеански премин.

Конвенционалното датирање со радиојаглерод - одредување на староста на органските материјали со мерење на содржината на радиоактивниот изотоп јаглерод - се покажало премногу неточно за да се одреди староста на L'Anse aux Meadows откриена во 1960 година, иако постоело општо верување дека датира од 11 век. .

Новиот метод на датирање се потпира на фактот дека сончевите бури создаваат препознатлива трага од радиојаглерод во прстените на годишниот раст на дрвото. Познато било дека имало значителна сончева бура - ерупција на високо -енергетски космички зраци од Сонцето - во 992 година.

Во сите три испитани парчиња дрво, од три различни дрвја, биле формирани 29 прстени за раст по оној што носи докази за соларната бура, што значи дека дрвјата биле исечени во 1021 година, рече археологот од Универзитетот во Гронинген, Маргот Куитемс, автор на студијата.

Дрвата не биле исечени од домородните жители бидејќи има докази за метални сечила што тие не ги поседувале, рече Ди.

Времетраењето на викиншката населба останува нејасно иако можеби траело една деценија или помалку, и можеби имало околу 100 викинзи во населбата во секој момент, вели Ди.

Нивните згради личеле на нордиските згради на Гренланд и Исланд. Усните традиции наречени исландска сага го опишале присуството на Викинзите во Америка.

Напишани со векови подоцна, тие опишуваат водач по име Леиф Ериксон и населба наречена Винланд, како и насилна и мирна интеракција со локалните народи, вклучително и фаќање робови.

Датумот 1021 приближно одговара на сагите, рече Ди, додавајќи: „Значи, прашањето е, колку други саги за авантурите се вистинити?“

Неверојатен потфат: Французин на 70 метри височина ја премина Копакабана (ВИДЕО)

Одејќи по јаже, 27-годишниот Французин Нејтан Паулин го изведе својот нов потфат на воодушевување на многумина меѓу двата врва на познатиот Шеќерен рид во Рио де Жанеиро.

Паулин пешачеше петстотини метри по јажето, а до крај бил прицврстен со јаже за потпора. И добро што го направил тоа, бидејќи неколку пати изгубил рамнотежа и се лизнал.

Јажето било поставено на височина од седумдесет метри, а по целата должина под него била плажата Копакабана со капачи.

Публиката со ентузијазам ја следела прошетката, лежејќи на лежалките.

Но, Нејтан бил особено воодушевен, благодарение на прекрасниот поглед кој го пружа ова уникатно место, поради што го избрал за својата „прошетка“.

„Горе беше одлично бидејќи имате панорамски поглед од 360 степени. Од едната страна го гледате Шеќерниот Рид, потоа Корковадо. Самиот Рио е посебен по тоа што градот е помеѓу планините и морето, од сите страни имате поглед на море и планини, а стоењето над се` е незамисливо “, рече Французинот.

Нејтан долго време се подготвувал за овој потфат, но поради пандемијата морал секој пат да го одложува.

Почна судењето на данскиот голфер кој јавно уринирал во авион и напаѓал жени

Во Лондон започна судењето на данскиот играч на голф Торбјорн Олесен, кој е обвинет за сексуална злоупотреба на стјуардеса и жена и уринирање на седиште пред две години на летот од САД до Лондон.

Британската полиција го уапсила Олесен на 29 јули 2019 година под сомнение за сексуален напад на летот на Бритиш ервејс, а на 6 август тој бил официјално обвинет. Данскиот играч на голф ги отфрлил сите обвинувања, велејќи дека не се сеќава на ништо.

Сведоците го опишале неговото однесување на летот од Нешвил до Лондон како сосема бизарно.

Под дејство на алкохол, Олесен почнал да трча низ авионот, да го навредува екипажот, потоа да ја гушка и се обидел да ја бакне стјуардесата, наводно фатил друга жена за градите, уринирал на седиштето, а потоа плачел пред да заспие на своето место во бизнис класата.

„Во текот на моите 27 години кариера, никогаш не сум видела нешто слично“, рече стјуардесата. Олесен го негирал сексуалниот напад, велејќи дека никогаш свесно не би ја ризикувал својата кариера со извршување на кривично дело. Тој додаде дека земал апчиња за спиење и не се сеќава на ништо.

„Се чувствував целосно ужасно и многу ми беше жал. Не можев да верувам што зборуваат, што се случило... Засрамен сум и се чувствувам ужасно“, изјавил 31-годишниот Олесен на судењето.

Данецот, кој освои пет европски турнири во текот на својата кариера, загуби профитабилни спонзорски договори по инцидентот и падна од 50. на 400. место на ВТА.

Седуммина припадници на „сините шлемови“ загинаа во Мали

Седуммина припадници на тогоанските сини шлемови загинаа, а тројца се тешко повредени во напад со експлозивна направа во центарот на Мали, што најостро го осуди генералниот секретар на ОН.

„Денес, 8 декември, логистички конвој на мировници (MINUSMA) кој патуваше од Дуенце до Севаре, во центарот на земјата, наиде на експлозивна направа.“ објави на Твитер Мисијата на ОН во Мали (MINUSMA).

Нападот се случил во околината на Бандиагара, во провинцијата Мопти, додава MINUSMA.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш „остро го осудува овој грозоморен напад“, изјави неговиот портпарол Стефан Дужарик во Њујорк. Тој ги повика властите во Мали да направат се` за да ги пронајдат виновниците и да ги изведат пред лицето на правдата, додаде тој.

Врховниот командант на MINUSMA, Ел Гасим Ване, исто така „остро“ го осуди овој „кукавички“ напад, истакнувајќи во изјавата дека тоа може да се опише како „воено злосторство“.

„Оваа трагедија го зголемува бројот на жртвите на нападите врз мировниците во Мали.“

Нападот доаѓа еден ден откако MINUSMA ја објави смртта на мировниците во Дакар во понеделникот, кои биле убиени кога нивното возило наишло на импровизирана експлозивна направа на 22 ноември во близина на Тесалит, во северниот дел на Мали.

Во Мали беснее конфликт од 2012 година во кој џихадистичките групи поврзани со Ал Каеда и групата Исламска држава постојано извршуваат напади по насилството врз цивили на вооружените групи, од кои некои се нарекуваат сили за самоодбрана.

MINUSMA, распоредена во Мали во 2013 година, моментално е мировната мисија на ОН со најмногу смртни случаи во светот. До 31 октомври, 146 нејзини членови биле убиени во воените дејствија, според статистиката на ОН.

притисни ентер