Новак Ѓоковиќ во Мадрид е прогласен за спортист на годината, го стигна Федерер

Доделувањето на наградите „Лауреус“ почна вечерва во 20 часот во Мардид.

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои наградата „Лауреус“, највисокото спортско признание кое му се доделува на најдобриот спортист на годината, објави Телеграф.

Ова е петти пат како Србинот го крева пехарот наменет за најдобар спортист на годината, а претходно четири пати ја освојуваше наградата - во 2012, 2015, 2016 и 2019 година. Да потсетиме, Роџер Федерер пет пати ја освојуваше оваа награда.

Покрај Ѓоковиќ, номинирани се и шведските спортисти Арманд Дуплантис и Американецот Ноа Лајлс, светскиот шампион во Формула 1 Холанѓанецот Макс Верстапен и фудбалерите Аргентинецот Лионел Меси и Норвежанецот Ерлинг Халанд.

Да потсетиме, кога станува збор за достигнувањата врз основа на кои се номинирани, Ѓоковиќ освои три од четирите Грен слем во 2023 година, но и три турнири од мастерс серијата и еден АТП турнир - Аделаида, годината ја заврши на врвот на ВТА листата. Дуплантис двапати го подобри личниот и светски рекорд во скок во височина со две светски шампионски титули. Лајлс е првиот трикратен светски шампион по Јусеин Болт на 100, 200 и 4х100 метри. Верстапен ја освои својата трета последователна титула во Формула 1 со рекордни 19 победи. Со 52 гола Халанд го предводеше Манчестер Сити до тројната круна (Лига на шампиони, Премиер лига, Лига куп). Меси со Интер Мајами го освои рекордниот 44-ти трофеј во кариерата.

Столтенберг со повик до членките на НАТО да ѝ дозволат на Украина да гаѓа внатре во Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде време“ членките на Алијансата да преиспитаат одредени ограничувања во однос на употребата на оружјето доставено до Украина.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде време“ членките на Алијансата да преиспитаат одредени ограничувања во однос на употребата на оружјето доставено до Украина, додека сојузниците остануваат поделени кога се работи за употребата од нивното оружје на цели во Русија.

Столтенберг го изјави ова за време на неформалниот состанок на шефовите на дипломатииите на земјите членки на НАТО во Прага, пред самитот на Алијансата во јули во Вашингтон.

Првиот човек на НАТО, во заминување, минатата недела во интервју за „Економист“ ги повика сојузниците да ја повлечат забраната Украина да го користи оружјето на Алијансата при напади врз воени цели на територијата на Руската Федерација.

„Економист“ наведе дека јасната, иако неименувана цел , на Столтенберг беше „политиката на американскиот претседател Џо Бајден“, со која тој ги одредува целите што Украина може да ги нападне со американско оружје.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски неколку пати апелираше до западните сојузници да дозволат да се користи донираното оружје на цели во Русија, особено по напредувањето на руските трупи во регионот Харков.

Британските медиуми пренесуваат дека членките се поделени, а меѓу некои сојузници постои страв дека таквото одобрение може да го вовлече НАТО во директен конфликт со Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно предупреди дека малите европски земји ќе претрпат „сериозни последици“ доколку оружјето на НАТО погоди цели во Руската Федерација.

Одличниот Ѓоковиќ лесно помина во третото коло на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ се пласираше во 3. коло на Ролан Гарос откако го совлада Роберто Карбаљес-Баена со 6:4, 6:1, 6:2.

Српскиот тенисер бавно го започна мечот, но во последните два сета одигра фантастично и го разби Шпанецот кој повеќе немаше никакви шанси.

Карбаљес-Баена добро се држеше во првиот сет, но кога Ѓоковиќ водеше со 5:4, го загуби својот сервис, што го одреди остатокот од мечот. Србинот сѐ повеќе го подигнуваше нивото на својата игра, што Шпанецот не можеше да го следи и прашање беше само колку гема ќе му одземе на Карбаљес-Баена до крајот.

За влез во 4.коло Ѓоковиќ ќе игра со победникот од мечот Монфис - Музети што се игра подоцна вечерва.

Таравари: Ако граѓаните треба да гласаат по втор пат за неполна година, останувам градоначалник

Доколку треба да се оди на предвремени избори за градоначалник нема да ја прифатам министерската функција и не би било праведно кон граѓаните повторно да одат на избори.

Доколку треба да се оди на предвремени избори за градоначалник нема да ја прифатам министерската функција и не би било праведно кон граѓаните повторно да одат на избори, изјави гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари на прашањето што го спречува да влезе во идниот владин кабинет.

- Дилемата е дали вреди да се оди за една година двапати на избори? 35.000 луѓе во Гостивар да излезат да гласаат во ноември оваа година и во октомври следната година, мислам дека е нечесно. Така што, ако остане актуелниот Закон за локална самоуправа, јас ќе останам тука. Единствената причина што ме колеба е таа дека не би сакал граѓаните да ги малтретираме за неполна година двапати да излезат да гласаат, изјави Таравари по средбата со австрискиот амбасадор Мартин Памер.

Таравари појасни дека сè уште нема донесено дефинитивна одлука и дека тоа би го кажал во понеделник.

Доколку стане министер, напомена дека би требало да го замени еден од советниците во општината, но смета дека претседавачот на Советот, Ваљбон Лимани е добро решение за да продолжи.

притисни ентер