Норвешка со комеморација ја одбележува 10-годишнината од нападот на екстремист Брејвик

 Во Норвешка денеска се одбележува 10-годишнината од крвавите настани во кои десничарскиот екстремист, Андерс Беринг Брејвик, уби 77 лица, во најтешкото насилство во оваа нордиска земја од Втората светска војна.

На 22 јули 2011 година, Брејвик прво активираше бомба пред кабинетот на премиерот во Осло, при што загинаа осум лица, по што се упати кон островот Утоја, каде уби уште 69 лица собрани во камп на млади лабуристи.

Во Осло се одржа комеморација пред кабинетот на поранешниот премиер, што денеска е празен поради спорот околу тоа како да се обнови, а на која присуствуваа премиерот Ерна Солберг, преживеани и семејствата на жртвите, како и политички лидери и норвешкиот престолонаследник Хакон и неговата сопруга Метте-Марит.

Надвор од обезбеденото подрачје минувачите застануваа, а некои и се прегрнаа кога се читаа имињата на жртвите.

-Боли кога ќе помислиме на тој мрачен ден во јули пред десет години. Денеска жалиме заедно. Денеска се сеќаваме дека 77 лица никогаш не се вратија дома. Теророт од тој ден беше напад врз нашата демократија, рече Солберг.

Андерс Беринг Брејвик (42) доби 21 година затвор и таа казна може да се продолжи до доживотен рок, ако тој се смета за опасен за општеството. Преживеаните денеска се загрижени затоа што тој стана инспирација за белите сумпремацисти ширум светот.

Преживеаните, од кои многумина во тоа време беа тинејџери, се решени да стават крај на крајната десничарска идеологија што го активираше нападот и еднаш засекогаш да се одречат од расизмот и омразата во општеството.

Точно напладне камбаните на црквите низ целата земја удираа пет минути.

Комеморацијата ќе има и на островот Утоја, а настаните ќе завршат со вечерна церемонија на која ќе зборува кралот Харалд.

Борис Џонсон и неговата сопруга Кери го очекуваат второто дете

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата сопруга Кери очекуваат уште едно бебе, објавија денеска британските медиуми.

Нивното прво дете, синот Вилфред, се роди во април минатата година, објави Ројтерс.

Медиумите објавија дека Кери им напишала на своите пријатели на Инстаграм дека се чувствува „неверојатно благословена“ што е повторно бремена.

Хамилтон конечно дојде до пол позиција и шанса за стота победа

Британецот Луис Хамилтон (Мерцедес) беше најбрз во денешните квалификации за ГН на Унгарија, 11 -та трка на Светското првенство во Формула 1.

Неговиот тимски колега, Финецот Валтери Ботас, го имаше второто квалификациско време. Трет беше Холанѓанецот Макс Верстапен (Ред Бул), лидер во генералниот пласман, а четвртиот резултат го постигна Мексиканецот Серхио Перез (Ред Бул).

Во генералниот пласман, водечкиот Верстапен има 185 бодови, потоа Хамилтон со 177, додека на третото место е Британецот Ландо Норис (Мекларен) со 113 поени.

Две езера во Аргентина станаа розови, научниците загрижени (ВИДЕО)

Две езера во крајбрежниот регион Патагонија во Аргентина станаа флуоресцентно розови поради сеуште необјасниви феномени за кои локалните екологисти стравуваат дека можат да бидат предизвикани од индустриска контаминација.

Езерата, лоцирани во близина на индустриски парк во предградието на аргентинскиот град Трелев, се наоѓаат на прашлива рамнина Патагонија. Во објавите на официјалната веб -страница на општина Трелев стои дека службениците на таа општина неодамна наишле на камион кој фрла отпад во одводот.

Властите дале спротивставени мислења за локалните медиуми дали е ненадејна промената на бојата на езерото, но еколозите се многу загрижени.

Локалниот активист Пабло Лада, член на аргентинската Национална еколошка мрежа (РЕНАЦЕ), за Ројтерс изјавил дека ова потенцијално може да се должи на бојата додавана на ракчињата што се одгледуваат во близина, за да ја добијат нивната типична розова нијанса.

„Мислам дека оваа розова лагуна открива колку лошо се постапува со отпадот во близина и во самото езеро“, рече Лада.

Локалните и регионалните службеници за заштита на животната средина ги истражуваат причините и потенцијалните оштетувања на езерата, но сеуште немаат донесено заклучоци.

притисни ентер