Ниту преносите нема да бидат како порано – со аудио апликации ќе се пушта виртуелно навивање (ВИДЕО)

Гледачите и натаму нема да можат да ги гледаат натпреварите од трибините, но во преносите ќе се слуша навивање, воздишки и негодувања.

Фудбалот полека се враќа на терените низ целиот свет, но гледачите генерално сè уште не се во можност да дојдат на трибините поради пандемските ограничувања. Организаторите се соочуваат со проблемот со атмосферата на натпревари на сите нивоа, од навивачите до учесниците кои создаваат нови начини за создавање акустична позадина. Креаторите на новата апликација сметаат дека го имаат одговорот на овој проблем, а тоа е мултинационалната јапонска компанија Јамаха.

Нивниот систем „Далечински навивач Sound UD“ преку Интернет на стадионот може да емитува навивања, свирежи и други звуци што навивачите ги испуштаат додека ги гледаат натпреварите, пишува Си-Ен-Ен. Кога некој обожавател од дома притисне копче на апликацијата, неговите емоции се емитуваат преку звучниците на стадионот и ги заменуваат вообичаените звуци на публиката.

Корисниците можат да изберат од кој дел од стадионот ќе се емитува нивниот звук, но има посебни зони за секој тим за да ја направи атмосферата што е можно пореална. На 13 мај, Јамаха го тестирала овој систем на стадионот ЕКОПА во Шизуока, кој е еден од најголемите во Јапонија со 50.000 места на трибините на натпреварот од првото коло меѓу Џебило Ивата и Шимизу С-Пулс. За време на овој тест, „далечинскиот фан“ првпат беше тестиран на стадионот и Јамаха вели дека ќе продолжи да го развива.

„Со оглед на тоа дека натпреварите без гледачи би можеле да бидат реалност извесно време, мислам дека овој систем ќе ги охрабри играчите да се чувствуваат како нивните навивачи да се наоѓаат во близина“, рече Хироми Јанагихара од клупскиот менаџмент на Џебило Ивејт.

Јапонските клубови се подготвуваат да се вратат во акција откако премиерот Шинзо Абе ја укина вонредната состојба во понеделникот, една недела порано од планираното. Така, јапонската професионална бејзбол лига ќе започне да се игра на 19 јули, додека фудбалот планира да ја започне сезоната неколку недели подоцна, пишува Си-Ен-Ен.

Три возила учествуваа во несреќата на патот Штип-Радовиш кај патоказот за село Љуботен

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. 

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА вели дека несреќата се случила кај сообраќајниот знак за селото Љуботен, според првичните информации од терен има повредени и во оваа несреќа, а се повикани и пожарникарите, со цел да ги издават повредени лица.

Повеќе детали околу несреќата најавуваат за утре.

Ова е втора сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш и тоа во рок од само неполни два часа. МИА претходно информираше за несреќата, која се случи по 19 часот во близина на селото Лакавица во којашто, според директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев повредени se 13 лица, од кои 11 се мигранти и две се жени, македонски државјани. Според она што го видовме на лице место несреќата се случила меѓу две возила марка Мерцедес.

Мигрантите се транспортирале во багажникот во самиот автомобил. Овие две возила излетале од коловозот на десната страна во правец Штип-Радовиш. Според првичните информации од полицијата, возачот на мигрантите побегнал од местото на несреќата. /МИА

Тешка сообраќајка вечерва во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Тринаесет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи вечерва во близина на штипското село Лакавица во која чествувале две возила, од кои во едното се превезувале мигранти.

Портпаролот на СВР Штип Гордана Панајотова потврдува дека во несреќата учествувале две возила, меѓутоа повеќе детали како се случила не може да даде, бидејќи во тек е увидот од страна на истражните органи.

Директорот на Клиничка болница Штип Ален Георгиев за МИА вели дека во болницата се хоспитализирани 13 лица, од кои 11 се мигранти и двајца се македонски државјани.

Според она што му е презентирано од страна на дежурните лекари, прв впечаток е дека ниту еден од повредените не е во животозагрозувачка состојба, но во тек се прегледите и снимањето со цел да им се утврдат повредите.

Првично станува збор за мигранти од Пакистан, а мигрантите кои се во моментов во болницата во Штип ќе бидат примени на две одделенија, на ортопедија и на хирургија. Георгиев вели дека во текот на ноќта мигрантите ќе бидат и тестирани за КОВИД-19.

Повеќе детали околу несреќата се очекува вечерва или во текот на утрешниот ден. /МИА

Фото: Најзгодната медицинска сестра на светот!!

Лорен Дреин Каган е медицинска сестра, фитнес модел и персонален тренер. 

Атрактивната русокоса станала светски позната кога ги објавила своите мемоари како член на контроверзната „ Westboro“ баптистичка црква.

Атрактивната Лорен има повеќе милиони фанови на социјалните мрежи, секако поради својот изглед.

За многумина од нејзините фанови таа е „најсексапилната медицинска сестра на Инстаграм“. На оваа социјална мрежа Лорен има повеќе од 4 милиони следбеници.

Иако понекогаш Лорен работи и 13 часа на ден, секогаш наоѓа време за интензивен тренинг со кои ја одржува својата совршена става.

притисни ентер