Николоски: Заев соочен со пораз го сели својот капитал во Бугарија

На крајот сме од изборната кампања за предвремените парламентарни избори  во 2020-тата година. 

Победата на ВМРО-ДПМНЕ, промената во Македонија е веќе извесна. Обновата доаѓа. И со тоа се гледа и паниката кај Зоран Заев и СДСМ.

Мојот противкандидат во 4-тата изборна единица не собра храброст во текот на целата кампања да излезе на дуел со мене, и да се соочи со мене во однос на програмските концепти и определби за во 4-тата изборна единица. Да видиме што ветувам јас и ВМРО-ДПМНЕ за 4-тата изборна единица, а што ветува Зоран Заев и СДСМ за 4-тата изборна единица. Но исто така да видиме и што е досега направено.

Она од што најмногу страда Македонија е криминалот и корупцијата, и мислам дека тоа е едно од основните причини зошто избега од едно вакво соочување. Но граѓаните на 4-тата изборна единица ќе го дадат одговорот на 15-ти јули, кога ќе се случи една голема победа на ВМРО-ДПМНЕ.

Дека е така, покажува и фактот што Заеви почнаа да го селат капиталот од Македонија. Имено семејството Заеви се јавува како странски инвеститор во Република Бугарија. Јас јавно повикав пред една недела да излезе во јавноста и да каже дали неговото семејство се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави. Еве едната ја објавувам денес, тоа е Република Бугарија. Но денес нема одговор, и бидејќи нема одговор решив јас да се произнесам на јавноста и да ги презентирам документите.

Основното прашање е дали се спремаат за бегство после поразот на парламентарните избори на 15-ти јули. Домашните фирми, односно фирмите во Македонија кои што се во сопственост на Заеви веќе се селат односно мигрираат во Бугарија. Односно тамошните фирми веќе стануваат сопственици на фирмите кои што Заеви ги поседуваат во Македонија. Покрај досега објавените фирми кои што се во сопственост на Заеви во Бугарија, а тоа се: „Ориент Груп“, „Гомасидра“, „Радиша Трејд“. Сите формирани во Бугарија откако Зоран Заев е на власт. Основани се две нови после претседателските избори кога веќе мирисаше на скандалот „Рекет“. Значи свесни дека поразот е неминовен, свесни дека скандалите ќе почнат да излегуваат формираат две фирми во Бугарија.

Двете нови фирми кои се во сопственост на Трајче Заев и Бобан Заев истите се основани на 13-ти мај 2019-та година. На иста адреса во Петрич, како и претходните со име „Медикал 420 БГ“ и „Фарма ЕУ БГ“.

Во интерес на јавноста ги презентирам документите за овие две фирми, ова е „Фарма ЕУ БГ“ и еве го потписот на основачкиот акт.

И втората фирма исто така основана во Бугарија, во Петрич, „Медикал 420 БГ“, исто така потпишан на основачкиот акт.

Истите овие две фирми, основани во Бугарија, „Фарма ЕУ БГ“ и „Медикал 420 БГ“ се јавуваат како сопственици на најмалку две фирми во Македонија, а во дел други фирми се јавуваат како малцински акционери. Сето ова отвора прашање во однос на тоа какви се намерите на семејството Заеви после поразот на парламентарните избори. Свесни дека ќе треба да одговараат за сторениот криминал и корупција кои што ги направија во изминатиот скоро четири годишен период на власт и второ го поставува логичното прашање зошто во текот на целата кампања Зоран Заев не одговори на моето прашање, а тоа е дали е во состојба да го докаже потеклото на сопствениот капитал и потеклото на капиталот на неговото семејство затоа што ВМРО-ДПМНЕ ветува во програмата За обнова на Македонија е еден од основни носечки проекти во делот на борба против криминал и корупција да биде усвојување на закон со кој што ќе се испита потеклото на капитал на сите луѓе кои што се занимавале со јавен живот во изминатите 30 години. Цела кампања го повикував, цела кампања не одговори, веројатно ова е една од причините.

Почитувани,

Обновата доаѓа, јас сум сигурен дека вие ќе одберете обнова и дека на 15 јули ќе се случат промени, а после тоа ќе ја градиме заедно Македонија, економски ќе ја издигаме, но исто така ќе има одговорност за сиот сторен криминал и корупција уште во првите 6 месеци, на тоа јас се обврзувам, на тоа ВМРО-ДПМНЕ се обврзува.

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Мицкоски беше најлошиот директор на ЕЛЕМ

Во време на ВМРО-ДПМНЕ најмногу растеше цената на струјата, во време на СДСМ најмногу пораснаа платите.

Денеска, со нови демогогии и лаги на тема енергетика се јави Христијан Мицкоски човекот кој беше најлошиот директор на ЕЛЕМ и советник за енергетика на Никола Груевски, во време кога цената на струјата порасна до 100 отсто.

Мицкоски денес уште еднаш покажа дека е голем незнајко и голем манипулатор. Имено, тој во едно исто обраќање цената на струјата најпрво ја споредуваше најпрво со висината на платите во земјата, за потоа да ја споредува со светските цени на продажба на струја. Овие две споредби се неспоиви, а Мицкоски до сега требало да знае дека струјата има и свои светски, берзански цени и токму поради тоа нејзината цена ја утврдува независна регулаторна комисија.

Сепак, ако толку сака да ги споредува и висините на платите, Мицкоси треба да научи дека во време на ВМРО-ДПМНЕ и во негово време цената на струјата имаше највисок раст од 100%, а во време на СДСМ цената на струјата остана непроменета цели три години, додека платите имаа највисок раст во историјата на земјата. Оттука, раст на струја од 7% за три години е неспоредливо со растот на струја од 100% за нивните 10 години.

Покрај зголемување на цената, токму ВМРО-ДПМНЕ на Мицкоски ја укина евтината тарифа на струјата што значеше и сериозно дополнително зголемување на сметките на корисниците. СДСМ беше и натаму останува позади својата политика за евтина тарифа на струја, а Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се тие кои ја укинуваа евтината тарифа на струјата.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Ниту една држава не може да биде целосно заштитена од терористите повратници

Ниту една држава не може да биде целосно заштитена од насилниот екстремизам на повратниците од боиштата на блискиот исток – вели безбедносниот експерт Злате Димовски.

По информацијата за 38 годишната скопјанка која доби кривична пријава, откако во два наврати била на боиштата во Сирија, Димовски додава дека тоа не е единствен случај и дека бројката на повратници во Македонија се движи на околу 150 лица од кои 20-тина до сега ги загубиле животите како дел од Исламската држава. Проблемот го наоѓа во тоа што земјава се потпира во голем дел на сознанијата и информациите од надвор, но и во македонскиот казнен систем.

Според Димовски, најголем проблем е дерадикализацијата на повратниците и додава дека е тешко да се предвиди како некое лице ќе се однесува по отслужената затворска казна, односно дали може осуден терорист да ги промени ставовите во текот по неколку години поминати во затвор. За да се постигне тој ефект, според него потребни се посебни програми и ресурси кои земјава во моментов ги нема.

Заминувањето на фронтовите во други земји од пред неколку години стана и кривично дело во Македонија, кое се казнува со затвор до пет години, а истото важи и за оние кои ги помагаат и организираат овие дела. Голем дел од западно - европските држави пак, кои изминатите неколку години се соочуваа со наплив на повратници од Исламската држава, се решија на тие лица да им забранат влез и да им ги одземат државјанствата.

Течат роковите за формирање на новата влада

Откако на вчерашната конститутуивна седница беа верификувани мандатите на новите пратеници течат роковите за формирање на новата Влада.

Претседателот нема да ги кани партиите туку ќе чека иницијатива од нив.

Дел од експертите пак отворија дилема околу конститутивната седница и тајмингот од кога течат роковите од кои шефот на државата треба да го додели мандатот.

Пред Вила Водно е Андријана Лазова.

Што велат од кабинетот на претседателот ?

Во видеото погледнете го целиот извештај.

притисни ентер