Нејмар: Сакам да играм заедно со Роналдо

„Сакам да играм со Кристијано Роналдо. Веќе сум играл со одлични играчи како Лионел Меси и Килијан Мбапе, но сè уште не со него “, изјавил Нејмар за еден француски магазин.

Роналдо наводно престанал да биде фаворит во соблекувалната на Јувентус и се споменува неговото заминување од клубот, особено ако не успее да обезбеди место во Лигата на шампионите со неговиот тим. ПСЖ често се споменува во истиот контекст како еден од клубовите што е доволно финансиски моќен да го донесе.

Нејмар, кој неодамна го продолжи договорот со ПСЖ до летото 2025 година, навива за ваков исход.

„Наскоро ќе наполнам 30 години и задоволен сум од сработеното во кариерата. Би сакал да го освојам Светскиот куп со Бразил, тоа е мојот најголем сон, но и сè што можам да направам со ПСЖ “, рече тој и додаде:

"Никогаш немав омилен европски клуб, дури ни кога бев дете. Гледав фудбал поради sвездите како Зидан, Лампард, Руни или Бекам. Тоа се типовите играчи што ги сакав", рече тој.

Тој исто така зборувал за неговите омилени натпревари во кариерата.

"Секој е посебен и имаше многу важни игри и важни трофеи. Играта со Аталанта минатата сезона беше многу добра. Бев многу среќен затоа што играта беше многу емотивна. Што се однесува до националниот тим, на почетокот беше моето омилено деби против САД, затоа што постигнав гол. Со Сантос тоа беше натпревар во кој ја освоивме Копа Либертадорес, а со Барселона го освоивме финалето во Лигата на шампионите. Доживеав важни моменти во секој клуб", изјави Нејмар.

Загина млад мото-каскадер, вежбајќи да постигне Гинисов рекорд (ВИДЕО)

Каскадерот на мотоцикли, Алекс Харвил загинал вчера додека тренирал за да го сруши светскиот рекорд во скокање со мотори, пишуваат американските медиуми. Тој имал 28 години.

Алекс планирал да го сруши светскиот рекорд на Австралиецот Роби Медисон од 2008 година, на 106 метри. Неговиот подвиг бил закажан за вчера, веднаш по тренингот што го чинеше живот.

Снимката од тест скокот, изведена од Алекс на меѓународниот аеродром во округот Грант, се појавила на социјалните мрежи и покажува како неговиот мотор удира директно во горниот раб на ридот што му служел на Харвил како рампа за слетување. Од ударот тој излетал од моторот.

Харвил бил оженет и е татко на два сина, од кои помладиот е роден минатиот месец. Во 2013 година тој веќе стана Гинисов рекордер во скок во далечина на мотор.

Германија ги избриша Франција, Грција и Шпанија од списокот на ризични земји

Германија ги отстрани Франција, Грција, Швајцарија и делови од Шпанија од својата листа на земји во висок ризик поради ковид-19.

Промената стапува на сила во недела, а оние што пристигнуваат од овие земји во Германија нема да повеќе задолжително да презентираат негативен тест или да останат во карантин 10 дена.

Земјите како Грција и Шпанија, кои економски се потпираат на туризмот, соопштија дека нивните економии страдаат од ограничувањата на патувањата воведени за време на пандемијата, пишува ДВ.

Но, оваа промена на правилата важи само за оние кои патуваат по копно. Патниците со авион сепак при влез во Германија ќе треба да презентираат негативен тест, потврда за вакцинација или доказ дека биле заразени со ковид-19.

Голем број други места се отстранети од списокот на земји со висок ризик, вклучувајќи ги Белгија, јужна Данска, Естонија, Јордан, Литванија, три провинции во Холандија, Норвешка, неколку региони во Словенија и Света Луција.

Во Салвадор запленети 750 килограми кокаин

Околу 744 килограми кокаин, проценет на над 18 милиони долари, е запленет во Салвадор во операција за разбивање на шверцерска мрежа што работи на плажите во земјата, соопштила канцеларијата на државниот обвинител.

Шверцерите на дрога дејствувале во регионите Ла Паз и Сан Мигел, на истокот на земјата лоцирани помеѓу Хондурас и Гватемала. Во операцијата биле уапсени девет лица, вклучително и државјанин на Гватемала.

Акцијата ја водела полицијата за борба против злоупотребата на дрога врз основа на информации дека се шверцувале големи количини на дрога на плажите во двата региона во Пацификот, соопштила канцеларијата на обвинителот. Дрогата била запленета во објекти на плажа, каде биле пронајдени и неколку пушки и пиштоли, штѕ исто така биле запленети.

притисни ентер