Нејмар: Борец сум и вечерва сум подготвен да умрам

Вечерва во 21 часот на „Етихад“,Манчестер Сити и ПСЖ го играат реваншот од полуфиналето во Лигата на шампионите.

Англискиот тим славеше со 2: 1 на „Паркот на принцовите“ пред седум дена и е близу до финалето.

Сепак, ПСЖ го сака второто последователно финале и нема намера да се предаде на „Етихад“, за што сведочи и изјавата на Нејмар на прес-конференцијата пред натпреварот.

"Ни претстои многу тешка игра против Манчестер Сити, но мора да веруваме во победа без оглед на статистиката или процентот на шанси за победа. Мислам дека секој Парижанец мора да верува во нас, јас сум првиот што го стори тоа. Јас сум на фронтот и всушност ќе бидам првиот борец кој ќе влезе во битка за тимот. Ќе дадам се од себе и ќе направам се што можеме за да се пласираме во финалето, дури и ако треба да умрам на теренот “, рече Нејмар.

Проблеми со повредениот Мбапе има и тренерот на ПСЖ, Маурисио Покетино, но се верува дека одличниот млад Французин ќе се појави на теренот уште од првата минута.

Бочварски: На семејството на Верица ќе му биде доделен стан во Струмица

Министерот за транспорт и врски ,Благоја Бочаварски анјави на ФБ дека на семејството на трагично загинатата Верица , чии органи беа дадени за транпалнтација , ќе му биде доделен стан.

„Имајќи ја во предвид бескрајната хуманост на семејството Белчовски чија ќерка Верица трагично загина во сообраќајна несреќа, а нејзините органи беа донирани, како скромно оддолжување кон ова семејство, денеска на седница на Комисијата за станбени прашања при Владата со која претседавам, едногласно одлучивме да им биде доделен на користење стан во општина Струмица.

Семејството Белчовски ги поместија вредностите во општеството, а граѓаните на Македонија бескрајно им се благодарни за највисокиот чин на хуманост.“, напиша Бочварски на ФБ

ЦУК со едукативно бојно гаѓање по повод 7 Мај

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК),  Стојанче Ангелов денеска упати честитка по повод празникот на безбедноста во државата,  а истовремено учествуваше и на првото бојно едукативно гаѓање со пиштол за вработени во ЦУК.

Од ЦУК соопштуваат дека по повод Празникот на безбедноста 7 – Мај, е организирано и едукативно бојно гаѓање со пиштол за дел вработените во ЦУК на стрелиштето Камник.

Ова, додаваат, е прво вакво гаѓање во историјата на ЦУК и се предвидува да стане традиција и редовна активност, како едукативна, а и како активност за градење и подобрување на меѓучовечките односи во дирекцијата – ЦУК, како што е тоа вообичаено во современото демократско општество во светот.

Омразената водителка и стана цимерка на Моника од „Пријатели“ (ВИДЕО)

Кортни Кокс, најпозната по улогата на Моника во Пријатели, има нова цимерка.

Имено, познатата водителка Елен Деџенерис открила дека неодамна го продала својот дом во Беверли Хилс и се преселила кај Кортни, тврдејќи дека причина за тоа не биле проблемите со нејзината партнерка Портија де Роси.

"Немам брачни проблеми. Не живеам со Кортни Кокс затоа што ме избркаа од дома", изјавила водителката во својата емисија.

Кортни се пошегува дека не е најсреќна со својата нова цимерка.

"Бев нервозен затоа што ќе останеш таму, па ги префрлив сите работи на десната страна од бањата за да имам простор во фиоките. Навистина се подготвував за тебе", рече Кокс.

"И одеднаш гледам дека мојата четка не е на мојата страна и дека немам шминка. Ја презеде мојата страна. Лоша цимерка си", рече на шега Кортни.

„Портија ја презеде твојата страна“, одговорила Деџенерис, прифаќајќи ја шегата.


притисни ентер