Не можеле да поверуваат што нашле во куќата,изградена пред еден век од криминалец (ВИДЕО)

Кога им рекле на еден пар од областа Њујорк дека нивниот дом стар 100 години бил изграден од озлогласен шверцер, тие мислеле дека тоа е урбана легенда.

Но, за време на неодамнешното реновирање на куќата, парот открил нешто што ги натерало да поверуваат дека легендата може да биде вистинита.

На почетокот на октомври, Ник Драмонд и Патрик Бакер рекле дека пронашле повеќе од 66 шишиња виски Прохибиција скриени внатре во sидовите и подните плочи на нивниот дом, изграден во 1915 година.

"Не можам да поверувам дека приказните се вистинити! Тој бил шверцер", напишал воодушевениот Драмонд на Инстаграм, документирајќи го нивното откритие.

Двојката живеела во куќа сместена во малото село Ејмс, на околу три часа од Њујорк, нешто повеќе од една година пред да се решат да започнат големи реновирања пред два месеци.

Драмонд останал збунет од мистериозниот пакет што го нашол и наскоро низ главата му се вртела легендата за која слушал.

Потоа, тие нашле пакети и на крајот дури 66 шишиња шкотско виски со етикета „ Old Smuggler Gaelic “, што се произведува и денес. 13 од тие шишиња биле полни, но четири биле во нешто полоша состојба.

Првичниот сопственик на куќата бил Германец познат како гроф Адолф Хампфнер, пишува Си-Ен-Ен.

По истражувањето на написите во весниците за него, откриле дека тој бил шверцер , вмешан во бројни скандали. Тој починал ненадејно и оставил зад себе шверцувано виски, но и богатство за кое се спори веќе долго време.

Парот има намера да ги чува празните шишиња и да ги продава оние што се полни. Драмонд вели дека проценетата вредност на едно полно шише е околу 1.000 американски долари.

Двојката решила да зачуваат едно шише за самите да го пробаат вискито.

Ибрахимовиќ и Лукаку во клинч, за малку избегната тепачка (ВИДЕО)

Златан Ибрахимовиќ и Ромелу Лукаку жестоко се судрија во последните моменти од првото полувреме на четвртфиналниот натпревар од Купот на Италија меѓу Интер и Милан.

Ибрахимовиќ во 31-та минута го донесе Милан во водство со убав гол, а играчите на Интер стануваа се понервозни, што се гледаше на Лукаку, кого Ибрахимовиќ го испровоцира.

Белгиецот и Швеѓанецот се соочија очи во очи и веднаш беа разделени од соиграчите.

Ситуацијата беше на работ на голем инцидент кога судијата Паоло Валери го објави крајот од првото полувреме. Лукаку бесно се упати кон Ибрахимовиќ, кој се упати кон соблекувалната, а за да се избегнат поголеми проблеми, присутните на теренот морале да интервенираат.

И двајцата добија жолти картони.

Лукаку, наводно, му рекол на Ибрахимовиќ да престане да му се смее, а Ибрахимовиќ му одговорил: „Ајде, ајде да одиме“.

Ибрахимовиќ беше исклучен во 58. минута поради втор жолт картон за прекршок во центарот, а израмни Лукаку од пенал во 71. минута.

Британка се изживува врз неподвижна старица, семејството ја снимило (Вознемирувачко видео)

Бритинската полиција објави на својот Твитер вознемирувачко видео во кое се гледа злоупотреба врз дементирана старица од 29-годишна старателка , која е осудена на шест месеци затвор.

29-годишната Џени Деди требало да се грижи за полу-подвижната 69-годишна Лиз Јангс, но снимките од надзорните камери откриваат дека наместо тоа, таа ја влече за коса, и ги турка прстите во лицето и устата и ја влече за нос.

Во текот на летото 2019 година, ќерката на жената од видеото, Корина Канингам, која живеела со неа во куќа во Норфолк, започнала да забележува полесни повреди како што се модринки и гребаници на лицето и телото на нејзината мајка.

Поради сè, вклучила камера, која цело време снимала во собата. Полицијата објаснила дека семејството на Лиз Јангс сакало снимката да се сподели јавно за случајот да остане запаметен откако Деди е приведена.

Според „Дејли меил“, за време на една посета, Деди зела куче со себе, кое ја изгребало Лиз Јангс, предизвикувајќи длабоки расекотини на нејзините нозе.

Деди, пишува понатаму, ја принудувала старицата да јаде и вербално и физички ја малтретирала. На видеото се гледа како ја влече за коса и ги турка прстите во лице.

Во една прилика ја оставила гола скоро цели 30 минути, со влажна коса и само со крпа над колената.

Семејството на Лиз Јангс го видело видеото во ноември 2019 година и веднаш им било јасно дека старицата била малтретирана, по што интервенирала полицијата.

Деди признала дека лошо се однесувала кон лице кое има потреба од посебна грижа и е осудена на шест месеци затвор.

"Знаеме дека објавувањето на оваа снимка предизвика силни реакции, целосно разбираме дека е тешко да се гледа. Го зедовме предвид ова пред да го објавиме. Семејството на г-ѓа Лиз сакаше да спречи слични случаи", објави полицијата, пренесува британски Мирор.

Елизабет Харли во топлес, ја сликал нејзиниот 18-годишен син (ФОТО)

Актерката и манекенка Елизабет Харли позираа топлес во снег, а фотографијата што ја објави на Инстаграм ја направил нејзиниот 18-годишен син.

55-годишната Британка носи само палто и долен дел од бикини од својата нова линија за костими за капење.

„Како можев да одолеам? напишала заедно со фотографијата што ја споделила со повеќе од 1,8 милиони следбеници на Инстаграм.

Таа исто така открика дека ја фотографирал нејзиниот син Дамијан, кој оди по нејзините манекенски стапки.

Таа добила бројни комплименти за фотографијата, но големото внимание што го привлече, не помина без негативни реакции, а многумина често ја критикуваат за нејзината врска со синот.

притисни ентер