НАСА претстави нова генерација на вселенски одела за лет на Месечината (ВИДЕО)

Американската вселенска агенција НАСА претстави нови модели на вселенски одела за астронаутите кои ќе учествуваат во новата ера на мисијата на Месечината.

Новиот дизајн е специјално направен за астронаути кои ќе вршат научни експерименти на површината на Месечината.

Прототипот на новиот вселенски костум ќе биде подобро опремен за женските астронаути.

НАСА се надева дека новиот вселенски костим ќе биде подготвен за мисијата Артемида III, која ќе тргне на Месечината во 2025 година.

Постоечките вселенски одела, како оние што ги носат американските астронаути, не се целосно редизајнирани од 1981 година. Кога НАСА објави дека човекот ќе се врати на Месечината по речиси пет децении, вети дека ќе ја испрати првата жена и првата небела личност на Месечината.

Тешкотиите често го придружуваа испраќањето на жени во вселената во претходните мисии на Меѓународната вселенска станица. Во 2019 година, НАСА планираше да испрати целосно женска екипа на Меѓународната вселенска станица за да изведе вселенска прошетка, но мораше да се повлече неколку дена пред планираното лансирање на две жени, астронаутките Ен Меклејн и Кристина Кох. НАСА потоа откри дека нема два вселенски костуми со правилна големина за нив двете, па наместо Меклејн настапил машкиот колега Ник Хејг.

Важно е скафандерот добро да му стои на носителот, а тоа е клучно за да се спречи прекумерен замор или уште полошо, телесни повреди. НАСА се надева дека новиот дизајн ќе ги реши сите овие проблеми и ќе ги исполни сите стандарди потребни за мисијата Артемида III. до Месечината, што се очекува во 2025 година.

Клучниот услов за скафандерот е да се снабдува човекот со кислород под правилен притисок, што му овозможува на астронаутот да преживее. Дизајнот мора да биде многу прецизен бидејќи грешките може да предизвикаат брзо проширување на белите дробови и да предизвикаат смрт.

„Месечината е непријателска средина, особено јужниот пол. Кацигата има вградени светла, а тоа е од клучно значење бидејќи астронаутите треба да земаат примероци од Месечината и да соберат други податоци потребни за подобро разбирање на јужниот пол на Месечината.

Новите вселенски чизми ќе треба да можат да ги издржат ниските температури што преовладуваат во областите кои се постојано во сенка.

Оделата ќе бидат направени со помош на напредни методи, вклучувајќи 3-Д печатење и ласерско сечење.

На Јужниот пол, каде што треба да слетаат мисиите Артемида, можни се температури повисоки од 50 степени Целзиусови, но може да бидат и многу ниски, до минус 200 степени на дното на кратерот.

Друга тешкотија е прашината или острите камења. Материјалите што се користат за различните слоеви на оделото се изолациски, отпорни на остри предмети кои би можеле да ги скинат и мора да бидат од природа што спречува лепење на прашина, објаснува Расел Ралстон, помошник менаџер на програмата за вселенска прошетка за Axiom Space.

На кацигата се поставени фарови и камера со висока резолуција, која директно ќе го следи движењето на астронаутот.

На задната страна ќе биде поставен ранец со прва помош за преживување: боца со кислород и многу софистициран клима уред, додава Ралстон.

Луѓето ќе можат да поминуваат до осум часа непрекинато во оделото за да земаат примероци и да вршат научни експерименти.

Во Хјустон, главниот инженер Џим Стајн, избран да го облече оделото, го демонстрирал движењето со мавтање со рацете, свиткување, па дури и склекови.

Подобрувањето на подвижноста и опсегот на движење е една од големите предности на новото одело во споредба со оние што ги носат учесниците во мисијата Аполо.

Сепак, едно нема да се промени: вселенскиот костум сепак ќе биде бел, вели Расел Ралстон.

Белата боја подобро ги рефлектира сончевите зраци, подобро ја регулира температурата во скафандерот.

Прототипот претставен во средата беше во црна и портокалова боја, а тоа е затоа што тој прототип има дополнителен слој кој подобро крие некои тајни аспекти од развојот на новиот костум.

Имено, компаниите Axiom Space и Collins Aerospace се уште се во конкуренција за договори за производство на одела за мисиите Артемис.

Дневен хороскоп за 21. март 2023 година

Дневен хороскоп за вторник, 21. март 2023 година. 

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Ќе заземете пријателски и опуштен став кон саканата личност.На тој начин ќе се браните од малите критики.

Кариера

Иако денеска нема да бидете највешти во преговорите,другата страна ќе биде склона да ве поддржи.

Здравје и совет

Нервоза и немир.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Пред вас е пријател и исполнет ден во приватниот живот.Ќе може да ги остварите повеќето замисли.

Кариера

Денот е поволен за проширување на стручните знаења како и за соработка со деловни партнери од странство.

Здравје и совет

Радувајте се на личните успеси.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Многумина денеска ќе излезат надвор со друштво или со саканата личност и убаво ќе си поминат.Самците лесно ќе воспоставуваат контакти.

Кариера

Ќе заклучите дека имате многу добра финансиска подлога , така што на неа може да градите понатаму.

Здравје и совет

Не се брзајте.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Ќе си дозволите мал луксуз за да го зголемите уживањето за себе и за саканата личност .Тоа ќе биде полн погодок.

Кариера

Повторно ќе ве фалат , а на вас ви е драго , но не се запирате. Малкумина се такви кои ќе се задржат само на старата слава.Работете понатаму.

Здравје и совет

Ќе бидете среќни.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Ќе се чувствувате пријатно во друштво на личноста што ја сакате и ќе си поминете убаво ако ги потиснете малите семејни проблеми.

Кариера

Колегите ве сакаат и тоа ви го покажуваат , а таквиот став и вас ве поттикнува да направите нешто за нив.

Здравје и совет

Побарајте весели содржини.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Ќе издржите уште едно мало надмудрување со саканата личност, но со многу хумор и со добри намери.

Кариера

Забележувате дека вашите претпоставени се многу повлијателни , отколку што сте мислеле.Тоа ве охрабрува, но и во исто време ве ограничува.

Здравје и совет

Ќе бидете малку забавени.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Во приватните односи ќе се развие добра комуникација, но без некое подлабоко емоционално зближување.

Кариера

Се чини дека ги држите конците во свои раце, но делумно.Како што сакате контрола , веднаш ви е подобро.

Здравје и совет

Посетете стоматолог.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Најсигурно ќе се чувствувате во кругот на семејството.Нема да ви се излегува , иако ќе ве повикуваат. Како и да е, љубовта е само во мислите.

Кариера

Деловната кореспонденција ќе ви одземе поголем дел од денот , а при тоа ќе бидете прибрани и љубезни.

Здравје и совет

Ограничете ги калориите.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Вашиот позитивен став денеска ќе биде повеќе од доволен да ја надминете дистанцата во личните односи.

Кариера

Не сонувате за нешто неможно , но гледате дека се е можно. Тоа по малку ве збунува.

Здравје и совет

Зацврстете си го телото.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Не очекувајте ништо повеќе од сувопарно одржување на постојната состојба.За вас денеска едноставно не е ден за љубов.

Кариера

Вашите претпоставени ќе покажат дека ве поддржуват , па дури и ве сакаат , но вас тоа ни малку нема да ве импресионира.

Здравје и совет

Емотивни фрустрации.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Ништо особено нема да ве загрижува, но нема ниту да ве поттикнува за поголеми љубовни подвизи.Доста мирен ден.

Кариера

Би сакале да ,,средите” некои од соработниците , но ако тоа го направите , ќе ви вратат со иста мерка.

Здравје и совет

Смирите се.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Денеска е добар ден за изразување емоции. ќе ви оди од рака да покажете што навистина чувствувате , па тоа и направете го.

Кариера

Секоја ваша акција ќе биде поддржана , дури и таму каде можеби не сте се надевале.Искористете ја шансата.

Здравје и совет

Се чувствувате одлично.

Страшо Ангеловски и Алберт Муслиу во „Само вистина“

Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Страшо Ангеловски и Алберт Муслиу

Потресна исповед на водителката на квизот „Слагалица“ (фото)

Шармантната водителка на Радио телевизија на Србија (РТС), Милица Гацин, беше вистинско освежување кога се приклучи на популарниот квиз „Слагалица“.

За нејзиниот живот со години ништо не беше познато освен тоа дека е мајка. Сепак, во едно од ретките интервјуа, Милица ја отвори душата и проговори за својата голема битка за здравјето што тивко ја водела.

Пред пораѓајот со својата помала ќерка, која сега има 14 г., на Милица ѝ бил дијагностициран бениген тумор. Иако многумина ја советувале да не го чепка, таа сепак го послушала докторот и по неколку години туморот се вратил.

Откако по втората операција го прашала докторот зошто ѝ се случува тоа, тој ѝ одговорил дека тоа се случува затоа што се нервира и како резултат на тоа доаѓа до хормонски дисбаланс, па нејзините гради реагирале така.

Приказната на Милица за „Глорија“, многумина ги освести дека здравјето е најважно и дека мора целосно да му се посветат. После тоа, водителката ги променила своите животни навики и сега води поздрав начин на живот. Со текот на годините успеала да се ослободи од сè што ѝ било токсично, вклучувајќи го и лошиот брак кој доживеал крах при првиот животен бродолом.

- На дваесет години не знаев апсолутно ништо, на триесет бев нешто попаметна, но и понатаму делував непромислено. И потоа, така вклопена во стереотипот, ужасно се трудев да му угодам на првото дете, на второто дете, на мојот сопруг. Не излегував од кујната со часови, со денови. Се трудев сè да биде совршено. И знаете што се случи? При првиот животен проблем се заврте и си замина. Рече: „Не можам повеќе вака, мене ми е тешко“ - изјави Милица за „Хело магазин“.

Водителката денеска живее исполнето, насмеана и среќна, грижејќи се за своето здравје, кариерата и ќерките.

притисни ентер